reklama

Protest feministek w Bełchatowie. Będą walczyć o aborcję i edukację seksualną

Opublikowano:
Autor:

Protest feministek w Bełchatowie. Będą walczyć o aborcję i edukację seksualną - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW ubiegłym roku w całej Polsce odbywały się protesty, głównie feministek, związane z prawem do aborcji. Wówczas Sejm pracował nad ustawą całkowitego jej zakazu, co spotkało się z dezaprobatą. Protestowano także w Bełchatowie, a wszystko dobywało się pod hasłem „czarnego protestu”. W tym roku, 3 października, w całej Polsce organizowany jest „czarny wtorek”, protesty nie ominą także naszego miasta.

- W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3/10 wychodzimy na Wielką Zbiórkę. Zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017.Chodźcie z nami! – zachęcają organizatorzy protestu.

"Ratujmy Kobiety" - ustawa o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie” oprócz zachowania wszystkich zapisów chroniących prawa reprodukcyjne, z projektu ustawy złożonego przez Komitet w 2016 roku, przewiduje:

  • wprowadzenie przedmiotu „przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie” dla klas 0-3
  • uporządkowanie kwestii dostępu nastolatek powyżej 15 roku życia do opieki lekarskiej.
  • umieszczenie aborcji w koszyku świadczeń gwarantowanych
  • wprowadzenie punktów informacyjnych i poradniczych prowadzonych przez samorządy w ramach Samorządowych Programów Zdrowia Reprodukcyjnego
  • darmowy dostęp do środków antykoncepcyjnych
  • zakaz manifestowania w odległości 100 m od szpitali i szkół plus kary za sianie zgorszenia banerami
  • zakaz wprowadzania w błąd ws. reprodukcyjnych w internecie i poza nim – prawnokarną ochronę działaczek i organizacji przed przemocą i wandalizmem – zniesienie recept na antykoncepcję awaryjną (ellaOne).

W projekcie czytamy także o pomysłach dotyczących aborcji. Projekt zakłada, że kobieta ma prawo do usunięcia ciąży do 12 tygodnia. Po 12 tygodniu przerwanie ciąży musi być związane z zagrożeniem życia matki, nieuleczalnym, nieodwracalnym uszkodzeniem płodu lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie powstania ciąży w wyniku czynu karalnego. Za każdym razem związane to jest z uzyskaniem opinii/zaświadczenia odpowiednio lekarza lub prokuratora. Przerwanie ciąży odbywa się w terminie 72 godzin od złożenia oświadczenia lub przedstawienia dokumentacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a lekarz ma obowiązek poinformowania o środkach i metodach zapobiegania ciąży. Do wykonania zabiegu konieczna jest pisemna zgoda kobiety. Osoby poniżej 15 roku życia i całkowicie ubezwłasnowolnione przy braku zgody opiekuna prawnego mogą zwrócić się do odpowiedniego sądu. Projekt ustawy ogranicza także prawo do ewentualnych protestów przeciwko niej.

Czarny wtorek odbędzie się 3 października w godzinach 18.00-20.00 na pl. Narutowicza.

A Wy jak oceniacie postulaty organizatorów protestu?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE