Reklama

Prezydent Mariola Czechowska nie otrzymała absolutorium. ''Nie jestem zaskoczona''

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Mariola Czechowska nie otrzymała absolutorium. ''Nie jestem zaskoczona'' - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prezydent Mariola Czechowska bez absolutorium, taką decyzję na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej podjęli radni. Jak podkreśla sama zainteresowana, taki przebieg głosowania nie był dla niej zaskoczeniem.

Tak jak w roku ubiegłym i tym razem Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię w zakresie wykonania budżetu za rok 2017. W podobnym tonie wypowiedziały się też stałe komisje Rady Miejskiej (wyjątek stanowi Komisja Oświaty, Kultury i Sportu, która negatywnie zaopiniowała uchwałę o udzielenie absolutorium). Mimo tego radni w głosowaniu zdecydowali jednak nie udzielić absolutorium prezydent Marioli Czechowskiej.

Do przyjęcia uchwały wymagana była bezwzględna większość głosujących. (czyli 50% + przynajmniej jeden głos). W dzisiejszym głosowaniu dziesięciu radnych było "za", jeden głos był "przeciw", a dziesięciu radnych wstrzymało się od głosowania.

- Absolutnie nie jestem zaskoczona takim wynikiem głosowania - mówiła tuż po Mariola Czechowska

To ostatnie absolutorium przed nadchodzącymi jesiennymi wyborami samorządowymi. Mariola Czechowska pytana o blisko czteroletnią współpracę na linii prezydent - Rada Miejska odpowiedziała:

- Myślę, że biorąc pod uwagę głosowania dotyczące budżetów na kolejne lata, które dla mnie osobiście są najważniejsze, mogę powiedzieć, że ta współpraca nie była zła. Natomiast decyzje dotyczące absolutorium - nie ukrywajmy - są stricte polityczne - podkreślała prezydent Czechowska

Z kolei Elżbieta Naturalna, przewodnicząca Rady Miejskiej poproszona o komentarz dotyczący głosowania odpowiedziała, że radni głosują niezależnie i mają prawo ocenić wykonanie budżetu i działania pani prezydent, zgodnie ze swoim sumieniem.

- Tak jak przeczytała Ewa Skorupa, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, czymś innym jest matematyczne wyliczenie i sprawozdanie, co zresztą również w swojej opinii bardzo mocno zaakcentowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Radni mają szersze spektrum oceny wykonania budżetu niż RIO, bo nie są tylko ograniczeni do takiej poprawności matematycznej. Mogą wypowiadać się w zakresie celowości, rzetelności, sprawności, skuteczności i gospodarności. Nie jest żadną tajemnicą, że większość radnych negatywnie ocenia prezydenturę i stąd pewnie taka ocena. Ja osobiście wstrzymałam się w głosowaniu. Uważam, że jest tyle negatywnych i krytycznych ocen i choć nie jestem zadowolona ze sposobu wykonania budżetu, to ostateczną decyzję pozostawiamy wyborcom - mówiła Elżbieta Naturalna, przewodnicząca Rady Miejskiej

Czym skutkuje decyzja radnych? Z punktu formalnego - niczym, żadnych dalszych kroków nie będzie. Takowe można bowiem czynić tylko w przypadku głosowania nad uchwałą o nieudzieleniu absolutorium, co miało miejsce w ubiegłym roku (szeroko pisaliśmy o tym TUTAJ). Na dzisiejszej sesji pod głosowanie poddana była uchwała w sprawie absolutorium.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE