Wraz z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą do Polski zaczęli przyjeżdżać obywatele Ukrainy, chcący uciec przed konfliktem. Z czasem część z nich postanowiła wrócić do kraju, a pozostali zaczęli układać sobie życie na nowo w Polsce. Okazuje się, że są pośród nich osoby, które znalazły pracę w placówkach medycznych na stanowiskach lekarzy i pielęgniarek.
Podobnie jest również w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, gdzie od zeszłego roku możemy spotkać pracowników innej narodowości. Jak przekazała nam Ewa Zaleska, zastępca dyrektora ds. administracyjno-kadrowych aktualnie w placówce zatrudnionych jest 6 lekarzy i 1 pielęgniarka z Ukrainy.
Nie są to jednak jedyni obcokrajowcy w bełchatowskim szpitalu. Aktualnie pracuje tam również 8 lekarzy z Białorusi. Jak wyjaśnia Zaleska, pierwsze zatrudnienie obcokrajowca w bełchatowskim szpitalu miało miejsce w 2022 roku po wybuchu wojny na Ukrainie, a wszyscy pozostali lekarze zatrudnieni w szpitalu mają obywatelstwo polskie.
Co mówią pacjenci na temat lekarzy obcokrajowców? Jak to zwykle bywa, opinie są podzielone. Część osób jest zdania, że narodowość medyków nie ma dla nich znaczenia, ważne by lekarz znał się na swoim zawodzie. Inni wskazują niestety na jeden istotny problem, którym jest komunikacja. Okazuje się, że pacjenci czasami mają problem z porozumieniem się z lekarzami, którzy nie do końca potrafią posługiwać się naszym językiem.
Z pewnością jednak dodatkowe ręce do pracy w szpitalu bardzo się przydały. Placówka, podobnie jak wiele innych w Polsce, od dłuższego czasu boryka się bowiem z brakami kadrowymi. W sierpniu tego roku informowaliśmy o prowadzonej dużej rekrutacji. Wówczas poszukiwano aż 22 osób na różne oddziały. Aktualnie na stronie szpitala wciąż widnieje oferta pracy dla lekarzy specjalistów i pielęgniarek.
Jak czytamy w ogłoszeniu na oddziałach Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej, Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, Psychiatrycznym oraz na Bloku Operacyjnym potrzebne są pielęgniarki. Szpital poszukuje również kierownika oddziału chirurgii dla dzieci, lekarza specjalistę w dziedzinie chirurgii dziecięcej, lekarza specjalistę w dziedzinie alergologii, lekarza specjalistę w dziedzinie otorynolaryngologii, oraz magistra farmacji. Co ważne aktualnie nie jest prowadzona rekrutacja do zatrudnienia obcokrajowców.
Szczegóły na temat oferty pracy dostępne są na stronie szpitala.
Komentarze (0)