reklama
reklama

Sprawdziliśmy, ilu uchodźców z Ukrainy poszło do pracy w powiecie bełchatowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprawdziliśmy, ilu uchodźców z Ukrainy poszło do pracy w powiecie bełchatowskim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sumie 83 proc. uchodźców z Ukrainy nie pracuje, choć ponad połowa chciałaby podjąć pracę – tak wynika z najnowszych sondażowych badań. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w powiecie bełchatowskim.
reklama

Uchodźcy z Ukrainy nie potrzebują pozwolenia, aby podjąć pracę w naszym kraju. Zapewnia im to przyjęta przez sejm w marcu specustawa. Pracodawcy muszą jedynie zgłosić ten fakt do właściwego urzędu pracy, a także upewnić się, że kandydat na pracownika przebywa w Polsce legalnie. 

Jak jednak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia, aż 83 proc. uchodźców z Ukrainy w tym momencie nie pracuje. Ponad połowa z nich chce jednak znaleźć zatrudnienie w przyszłości. 

Autorzy badania wskazują, że głównymi barierami są nieznajomość języka polskiego oraz konieczność opieki nad dziećmi, gdyż przeważającą grupę uciekinierów stanowią kobiety. Te przeszkody mogą jednak już niedługo zniknąć – obecnie 78 proc. uchodźców uczy się naszego języka, a ukraińskie dzieci chodzą do polskich szkół i przedszkoli. 

Jak wielu uchodźców znalazło pracę w powiecie bełchatowskim?

Do 30 maja 2022 roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie wpłynęło 136 zgłoszeń od pracodawców w sprawie zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Mowa tu jednak o osobach, które podjęły legalną pracę. Nie da się ustalić, jak wielu uciekinierów ze wschodu mogło znaleźć zatrudnienie „na czarno”, czyli bez umowy. 

Według danych bełchatowskiego starostwa, w powiecie przebywa obecnie 1894 uchodźców z Ukrainy. Niestety urząd nie posiadał informacji na temat ich płci i wieku. Pewien obraz sytuacji dają jednak dane z Bełchatowa - w naszym mieście mieszkają obecnie 984 osoby, z czego niemalże połowę stanowią dzieci. 

- Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie uruchomił Punkt Informacyjny w którym uchodźcy zainteresowani poszukiwaniem pracy na terenie powiatu  mogą uzyskać pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia bez konieczności rejestracji w urzędzie – mówi Joanna Skoczylas z Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie. 

W jakich zawodach pracują uchodźcy z Ukrainy? Według danych PUP-u najczęściej zatrudniani są oni w branży budowlanej (m.in. monter, pracownik ogólnobudowlany, murarz czy ślusarz), gastronomicznej i transportowej, a także przy pracach związanych z utrzymaniem terenów zielonych. Obywatele Ukrainy znaleźli też pracę w takich zawodach jak sprzątaczka, nauczyciel, pracownik biurowy czy opiekun medyczny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama