Gmina Bełchatów planuje uruchomienie aż trzech stref przemysłowych. Po zmianie granic w 2022 roku i przyłączeniu terenów gminy Kleszczów, na których położona jest bełchatowska elektrownia, finansowana sytuacja samorządu stała się nieporównywalnie lepsza niż we wcześniejszych latach, a gmina rozpoczęła inwestycje i likwidację wieloletnich zapóźnień m.in. w infrastrukturze. Powstają nowe drogi, sieci kanalizacyjne i wodociągowe, remontowane i rozbudowywane są szkoły.
Rocznie z PGE do gminy Bełchatów trafia ok. 70 mln zł, z czego jednak do dyspozycji ma ok. 40 mln zł. Pozostała część kwoty przeznaczana jest na tzw. „janosikowe”, płacone do budżetu państwa przez te bogatsze gminy, a także na specjalny fundusz, który przeznaczony jest na wsparcie dla sąsiednich samorządów w powiecie. Władze gminy myślą też jednak o przyszłości i tworzeniu nowych miejsc pracy, dlatego chcą utworzyć tereny inwestycyjne.
Gdzie powstaną strefy w gminie Bełchatów?
Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów, potwierdza, że gmina prowadzi już rozmowy z firmami, które chciałyby zainwestować w planowanych strefach przemysłowych. Jedna ma powstać w pobliżu obwodnicy i drogi wojewódzkiej 484 w kierunku Łodzi, pomiędzy Zawadami i Kałdunami. Tam prace są najbardziej zaawansowane i trwa już wykup gruntów. Kolejna strefa ma zostać uruchomiona w Zdzieszulicach Górnych.
- Szykuje się linia kolejowa, która będzie zelektryfikowana, mamy bocznicę kolejową w Zdzieszulicach Górnych. Nic piękniejszego nie można sobie wymarzyć – mówi Konrad Koc. – Mamy też strefę przy obwodnicy pomiędzy Kałdunami i Zawadami, gdzie będziemy skupować grunty, a następnie je uzbrajać – dodaje.
Wójt nie chce zdradzić lokalizacji dla trzeciej strefy przemysłowej, bo jak mówi, w tym przypadku prace są najmniej zaawansowane, a strefa dopiero się tworzy.
- Działamy w tej sprawie bardzo mocno, odpowiednie dokumenty są już w opracowaniach geodezyjnych – mówi wójt Koc.
Zainwestowaniem w gminie Bełchatów są mocno zainteresowane duże firmy z wielu branż, zajmujące się m.in. przetwórstwem tekstylnym, produkcją krzemionki, produkcją okien czy też domów szkieletowych z prefabrykatów.
- W strefie przy obwodnicy do końca tego roku chce rozstrzygnąć kwestie wykupu działek, a na początku kolejnego zacząć ją zbroić, aby być gotowym do przekazania działek inwestorom. Chcemy, aby w 2026 roku pojawiły się tutaj pierwsze firmy – mówi Konrad Koc.
Kleszczów i Bełchatów mają już swoje strefy
Przypomnijmy, że w naszym regionie prężnie działają cztery strefy przemysłowe w gminie Kleszczów, gdzie działa już kilkadziesiąt firm. Kolejni inwestorzy pojawiają się powoli także w bełchatowskiej strefie przy ulicy Czaplinieckiej. We wrześniu 2022 roku fabrykę otworzyła tam firma DS Smith, która jest producentem ekologicznych opakowań tekturowych.W ubiegłym roku działalność w bełchatowskiej strefie rozpoczął Wielton. W październiku spółka przekazała, że uruchomiona została już linia do produkcji płyt furgonowych. Firma poinformowała również, że są w trakcie budowania linii produkcyjnej linii do produkcji naczep typu chłodnia i trwa instalacja specjalistycznych maszyn. Spółka chce do końca tego roku skompletować załogę fabryki, która ma liczyć docelowo około 100 osób.
Komentarze (0)