Do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez starostwo zakwalifikowało się 938 uczniów, natomiast 79 nie zostało przydzielonych do żadnej z placówek. Powiat zamierza otworzyć w tym roku szkolnym łącznie 31 klas, w tym 15 w liceach, 11 w technikach i 5 w szkołach branżowych.
Najtrudniej było się dostać do klasy medycznej z językiem angielskim w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego. Próg wyniósł tam 147,8 pkt. Ze względu na zainteresowanie utworzono aż dwie klasy o tym profilu. Podobnie wysoko poprzeczkę zawieszono w klasie medycznej z matematyką, gdzie potrzebnych było 140,95 pkt. W placówce powstaną dodatkowo klasy: politechniczna, społeczna i informatyczna. Do szkoły zakwalifikowało się 210 uczniów.
W przypadku II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego najwyższe progi były na kierunku medycznym (133,45 pkt) i medialno-psychologicznym (131,4 pkt). Ten drugi cieszył się największą popularnością, a z pierwszej preferencji wybrało go 93 uczniów. Dodatkowo w „Kochanku” utworzone zostaną klasy: językowa, menadżerska, politechniczna i społeczno-prawna. Zakwalifikowanych zostało 180 osób.
W Zespole Szkół Ponadpostawowych nr 1 będzie się kształcić 306 absolwentów ósmych klas w trzech placówkach: IV LO, Technikum Energetycznym i Branżowej Szkole I Stopnia nr 1. W liceum powstaną dwie klasy (policyjna i wojskowa). W „Energetyku” największym zainteresowanie cieszył się natomiast kierunek technik informatyk. Właśnie dlatego zdecydowano się na utworzenie dwóch oddziałów o tym profilu.
Dodatkowo w technikum powstaną klasy: technik energetyki odnawialnej, technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa i technik elektronik. Absolwenci ósmych klas, którzy zdecydowali się na szkołę branżową, będą się natomiast kształcić na kierunkach: monter sieci i instalacji sanitarnych, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych i monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 otwarte zostaną klasy w Technikum Ekonomiczno-Hotelarskim i Branżowej Szkole I Stopnia nr 2. W „Ekonomiku” najpopularniejsze były profile: technik reklamy, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Do szkoły zakwalifikowało się 182 uczniów.
Dodatkowo w placówce powstanie kilka łączonych oddziałów, w których uczniowie będą się kształcić na kierunkach: technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik usług fryzjerskich oraz technik geodeta. Z kolei w „branżówce” powstanie jedna klasa, składająca się w 1/3 z uczniów na profilu fryzjer oraz w 2/3 z tych na profilu kucharz.
W prowadzonym przez miasto III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza nie podjęto jeszcze decyzji na temat liczby utworzonych oddziałów. Podczas rekrutacji oferowano jednak absolwentom podstawówek pięć profili. Są to: klasa mistrzostwa sportowego, psychologiczno-społeczna, humanistyczno-językowa, informatyczno-geograficzna oraz ratownictwa medycznego. Do placówki zakwalifikowało się 108 osób.
Z kolei w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta naukę od września rozpocznie 48 uczniów. Zostaną tam utworzone dwie klasy, po 24 osoby każda: humanistyczno-lingwistyczna oraz matematyczno-przyrodnicza.
Szczegółową tabelę z progami punktowymi do poszczególnych szkół udostępnił powiat bełchatowski. Prezentujemy ją w fotogalerii nad artykułem.
Komentarze (0)