Reklama

Reklama

Pomysł na pomnik - Piłsudski z cegiełek

Opublikowano: śr, 14 cze 2017 16:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 15 maja został powołany do życia Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma wspierać pomysł postawienia obelisku na pl. Wolności.

Reklama

- Założeniem Komitetu jest zbiórka pieniędzy na posąg, ale również aktywizacja społeczeństwa Bełchatowa. Już teraz chcemy zaprosić różne środowiska z miasta i zachęcamy do włączenia się w tę ideę - mówił na konferencji Antoni Owczarek, przewodniczący Komitetu Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W tej chwili w Komitecie zasiadają: wiceprezydenci Ireneusz Owczarek i Łukasz Politański, Antoni Owczarek (pełnomocnik ds. wspierania inicjatyw społecznych UM), Józef Wodziński (wiceprzewodniczący RM Bełchatowa i Członek Naczelnej Rady i Komendy Głównej Związku Strzeleckiego), Marek Tokarek (dyrektor Muzeum Regionalnego), Krzysztof Pierzchała (radny RM) i Marcin Szymczyk (dyrektor MCS). Honorowym ambasadorem Komitetu została prezydent Mariola Czechowska.

Jak zaznacza Łukasz Politański, wiceprezydent i historyk, marszałek był pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa, ten tytuł Rada Miejska nadała w czerwcu 1926 roku. Niespełna dekadę później, po śmierci marszałka imieniem Józefa Piłsudskiego nazwano dawny plac targowy, czyli obecny pl. Wolności.

- Po śmierci marszałka, miejscy radni wystosowali pismo do wdowy po Józefie Piłsudskim, zapewniając, że pamięć o nim będzie w mieście kultywowana - podkreśla wiceprezydent Politański. - Marszałek w tym miejscu był od dawna i my chcemy go tylko w to miejsce przywrócić – dodaje.

Pomysłodawcy i założyciele Komitetu podkreślają, że najdogodniejszą datą odsłonięcia posągu będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018. Zgodnie z założeniem to właśnie pod posągiem mają być organizowane uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości, które teraz odbywają się w parafii św. Stanisława Męczennika przy ul. Czyżewskiego.

Członkowie Komitetu pytani na konferencji jak będzie wyglądał posąg i kto go zaprojektuje odpowiedzieli, że rozważane są różne możliwości. Niewykluczone, że w pracę zostanie zaangażowany dr Marcin Mielczarek z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a odlewem postaci marszałka zajmą się artyści z partnerskiego, węgierskiego miasta Csongrad. Członkowie Komitetu są pełni nadzei, że posąg uda się odlać z brązu, to jest jednak uzależnione od funduszy jakie uda się zebrać wśród bełchatowian i darczyńców. Przewidywany koszt postumentu to ok. 200 tysięcy złotych. Budowę może wesprzeć - zakupując cegiełkę - każdy bełchatowianin. Uruchomione zostało specjalne konto, na które będzie można wpłacać darowizny. Więcej o pracach Komitetu dowiemy się już 6-go sierpnia na kolejnej konferencji, która odbędzie się w 103. rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +2 / -2

  Projektant

  Z całym szacunkiem ale kto jest odpowiedzialny za tą "wizualizację"? Pomijając fakt słabej techniki nie pokazuje ona w ogóle odniesienia do terenu, co jest najważniejsze przy projektowaniu rzeźb. Dobra rzeźba, to taka, która stoi w konkretnym miejscu nie bez powodu. Mam wrażenie, że nie zostało to przemyślane w tym przypadk... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +1 / -1

  ada

  Komu z władnych miasta nie podoba się Mickiewicz ? Piłsudskiego mogą postawić przed UM :(

 • 5 lat temu | ocena +5 / -5

  mieszkaniec Bełchatowa

  A może ten "HONOROWY" komitet wykosił by trawy na skwerach miejskich jeszcze tak nie było w Bełchatowie by czerwcu trawy sięgały do pasa co sprzyja rozwojowi kleszczy komarów muszek i kto wie jeszcze czego w tak wysokich trawach.

 • 5 lat temu | ocena +2 / -2

  ....

  skad w ludziach tyle jadu...

 • 5 lat temu | ocena +2 / -2

  Owczarkowa

  Owczarek & Owczarek - który z nich to ten słynny zwany zaganiaczem?

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

   Agaf

   A co masz na myśli ?

 • 5 lat temu | ocena +1 / -1

  Kazimierz

  Pan pierwszy z lewej jak potomek...

  • 5 lat temu | ocena +1 / -1

   Owczarkowa

   Taaaa! Pozuje do obrazu

 • 5 lat temu | ocena +1 / -1

  Xyz

  Jeden mały posąg - armia przydu#asów chcących się lansować pt. komitet

 • 5 lat temu | ocena +1 / -1

  Dmowski

  biorąc pod uwagę że chodzi o Marszałka, to powinni sprzedawać pustaki nie cegiełki