Reklama

"Polski Kuwejt" dzieli się bogactwem. Na co gminy przeznaczą finansowe wsparcie?

Opublikowano:
Autor:

"Polski Kuwejt" dzieli się bogactwem. Na co gminy przeznaczą finansowe wsparcie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gmina Kleszczów przekazała kolejne pieniądze dla sąsiednich samorządów z terenu powiatu bełchatowskiego. W ramach tzw. Solidarnościowego Funduszu wsparcie na realizację inwestycji otrzymały gminy Zelów i Kluki. W tym roku na tzw. "janosikowe plus" zaplanowano łącznie ponad 12 mln zł.

Radni gminy Kleszczów podjęli uchwały w sprawie wsparcia finansowego dla kolejnych gmin w ramach tzw. Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego.

Blisko 700 tys. złotych na realizację zaplanowanych inwestycji otrzymała gmina Zelów. Większość tej kwoty (600 tys. zł) zostanie przeznaczone na drugi etap rozbudowy systemów wodno-kanalizacyjnych na terenie Zelowa i samej gminy. Pozostała część dotacji (69,5 tys. zł) dotyczy realizacji termomodernizacji budynku przy ul. Kościuszki w Zelowie.Wsparcie finansowe otrzyma też gmina Kluki, która dostanie 200 tys. zł na budowę sieci kanalizacji deszczowej przy Zespole Szkół w Klukach.

Przypomnijmy, że pierwsze dotacje w ramach funduszu zatwierdzono już w lutym. Gmina Drużbice wsparcie finansowe od "polskiego Kuwejtu" przeznaczy m.in. modernizację drogi Wdowin Kolonia- Suchcice oraz budowę sali gimnastycznej w Wadlewie. Z kolei gmina Kluki otrzymane pieniądze przeznaczy m.in. na budowę lokalnych dróg w Strzyżewicach, Parznie i Klukach, budowę boiska piłkarskiego i siłowni zewnętrznej w Nowym Janowie, rozbudowę sieci wodociągowej Ścichawa – Kaszewice , siłownię zewnętrzną w Zarzeczu oraz zakup wozu strażackiego dla OSP Kluki.

Decyzję o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego gmina Kleszczów podjęła pod koniec ubiegłego roku. Było to w dużej mierze efektem coraz częściej pojawiających się głosów wśród innych samorządów i polityków, którzy żądali podzielenie się milionami, jakie „polski Kuwejt” otrzymuje z podatków płaconych przez kopalnię i elektrownię. Posłanka PiS Małgorzata Janowska domagała się nawet podziału gminy Kleszczów, aby część wpływów z podatków trafiło do innych samorządów. Pomysł jednak przepadł.

Ostatecznie zaproponowano utworzenie funduszu, który z założenia ma wspomagać finansowo gminy znajdujące się w zasięgu oddziaływania bełchatowskiej kopalni. Na realizację projektu przeznaczane będzie 25 proc. „janosikowego” płaconego przez gminę. W tym roku to kwota 12,7 mln zł. Ta pula pieniędzy została podzielona na dwanaście samorządów, spośród których każdy będzie uprawniony do wsparcia i wskazania na co określona kwota będzie mogła być przeznaczona. Gminy sąsiadujące z „polskim Kuwejtem”, jak na przykład gmina Bełchatów, otrzymają po ok. 1,3 mln zł. Natomiast samorządy, które nie sąsiadują z najbogatszą gminą w Polsce, dostaną połowę tej kwoty. Wcześniej jednak muszą zawnioskować o pieniądze i wskazać na jaki cel zostaną przeznaczone.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE