reklama
reklama

Pokonają nocą w samotności ponad 40 km. Wierni przejdą przez teren bełchatowskiej kopalni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa

Pokonają nocą w samotności ponad 40 km. Wierni przejdą przez teren bełchatowskiej kopalni - Zdjęcie główne

foto EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaCo roku Ekstremalna Droga Krzyżowa przyciąga wielu wiernych, którzy gotowi są w trudnych nocnych warunkach pokonać ponad 40-kilometrową wędrówkę. Na, kiedy zaplanowano tegoroczną edycję EDK i jakie trasy w tym roku będą miały swój początek pod Bełchatowem?
reklama

Za niecały miesiąc wystartuje tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tradycyjnie już wierni z naszego regionu wyruszą z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. Śmiałkowie chcący wziąć udział w wędrówce mają do wyboru trzy trasy. Organizatorzy mają jednak w planach jeszcze dwie inne drogi.

- W tym roku prócz 3 ubiegłorocznych tras: Bełchatów, Sulmierzyce, Piotrków Tryb. uruchomimy także nową trasę do Łękińska przez Górę Kamieńsk. Planujemy odświeżyć też trasę do Częstochowy o długości 81 km, ale tu potrzeba modlitwy i sygnałów od Was, że mamy działać tak ekstremalnie – czytamy na stronie EDK Parzno.

Wierni chcący udać się w modlitewną wędrówkę do Bełchatowa, Piotrkowa i Sulmierzyc mogą już rejestrować się za pomocą internetowego formularza. Co ważne w przebiegu tras mogą zajść zmiany, ponieważ aktualnie są one weryfikowane.

reklama

Wierni przejdą przy odkrywce Bełchatów

Najkrótszy do pokonania dystans (43 km) wierni będą mieli na Trasie Żółtej – Wandy Malczewskiej biegnącej do Bełchatowa przez: Parzno, Roździn, Cisza, Firlej, Zbyszek, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Trakt Puszczański, Lubośnia, Podżar, Żar, Bożydar, Kaszewice, Borki, Kurnos Drugi i Bełchatów.

Ponad połowa trasy prowadzi drogami asfaltowymi, reszta to drogi gruntowe, polne i leśne.

- Największym zagrożeniem na trasie jest prawdopodobieństwo spotkania dzikiej zwierzyny, np. dzików. UWAGA! Ostatnimi dniami zwiększone zagrożenie aktywnością dzików w lasach! Trasa przeznaczona jest dla osób wytrzymałych fizycznie i psychicznie, ze względu na odcinki drogi w lasach – czytamy na stronie EDK.

reklama

Nieco dłuższa, jest Trasa Zielona - św. Apostołów Piotra i Pawła (45 km), która prowadzi przez Parzno (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), Wierzchy Kluckie, Bełchatów-Ludwików, Bełchatów-Grocholice, Zdzieszulice Górne, Korczew-Piaski, Korczew, Mokracz, Miłaków, Bogdanów, Wola Bogdanowska, Kacprów, Wola Krzysztoporska, Siomki, Gąski, Piotrków Trybunalski (Kościół Akademicki Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej).

Również 45 km liczy Trasa Brunatna – św. Barbary, która biegnie przez Parzno (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), Roździn, Zbyszek, Uroczysko Święte Ługi, Marcelów, Rudzisko. Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Żabczanka, Podżar, Żar, Osiny, Dębina, Dygudaj, Nowa Wieś, Sulmierzyce (Kościół pw. św. Erazma Biskupa Męczennika).

reklama

- Obecnie za sprawą przesuwania się odkrywki węgla trasa jest dłuższa w stosunku do pierwotnej wersji. W tamtym roku zaistniała potrzeba zmiany miejsca XII stacji i wytyczenia nowego przejścia na terenach bliskich odkrywki węgla. W tym roku także ta stacja ulegnie zmianie – wyjaśniają organizatorzy.

Kiedy wyrusza EDK 2024?

Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zaplanowana została na piątek, 22 marca. Tego dnia uczestnicy spotkają się w kościele w Parzenie, gdzie o godzinie 18:00 odprawiona zostanie msza święta, po której wierni wyruszą w drogę.

Chętni powinni jednak pamiętać, że zgodnie z prawem EDK jest przejściem o charakterze indywidualnym, osobistą praktyką religijną i sztab rejonowy nie ponosi odpowiedzialności za uczestników. Każdy powinien być zatem świadomy, na jaki wysiłek się decyduje, a także wziąć pod uwagę zagrożenia związane z pokonaniem takiego dystansu.

reklama

Podczas EDK obowiązuje jeszcze kilka zasad. Najważniejszą z nich jest jednak reguła zachowania milczenia od dotarcia na I stację drogi krzyżowej. W związku z tym organizatorzy apelują do uczestników o uszanowanie prawa innych do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama