Reklama

Podwyżki zaglądają do portfeli bełchatowian. Śmieci, żłobki, prąd... wiemy co jeszcze zdrożeje!

Opublikowano:
Autor:

Podwyżki zaglądają do portfeli bełchatowian. Śmieci, żłobki, prąd... wiemy co jeszcze zdrożeje! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nowy Rok i niestety... podwyżki. W 2020 roku bełchatowianie muszą przygotować się na znaczący wzrost opłat i podatków. Więcej zapłacą rodzice posyłający dzieci do prywatnych żłobków, mocno w górę poszybowała opłata za śmieci, wzrósł także podatek od nieruchomości. Co jeszcze zdrożeje?

Najmocniej w domowych budżetach bełchatowian będzie odczuwalna podwyżka za wywóz śmieci. Od stycznia stawka za odbiór odpadów wzrosła z 8,50 zł aż do 19 zł. W przypadku 4-osobowej rodziny miesięcznie za śmieci trzeba będzie zapłacić zamiast 34 zł76 zł. W skali roku natomiast aż 912 zł wobec 408 zł wcześniej. Rodzina z dwójką dzieci zapłaci zatem w ciągu roku aż o pół tysiąca złotych więcej.

Skąd aż tak ogromna podwyżka? Dotychczas miasto dopłacało do systemu gospodarowania odpadami. Mieszkańcy mogli płacić niższe stawki. Znowelizowana „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” zabrania jednak samorządom dopłacać do wywozu śmieci, dlatego też koszta spadają w całości na bełchatowian. Dodatkowo ceny zaoferowane przez firmy w przetargu były znacznie wyższe od wcześniej szacowanych kwot.

- Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku narzuca jednak, że koszty, jakie miasto poniesie z tytułu odbioru śmieci, muszą się zbilansować z opłatami wnoszonymi przez firmy, instytucje i mieszkańców. Dlatego sporo samorządów zmuszonych jest podnieść opłaty – tak podwyżkę tłumaczył Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Od stycznia w Bełchatowie zmianie ulega wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni w ubiegłym roku. Podwyżka dla poszczególnych rodzajów gruntów wyniesie od 0,07 do 0,17 zł. W przypadku budynków mieszkalnych będzie to 0,09 zł. Natomiast w budynkach z działalnością gospodarczą podwyżka wyniesie od 0,26 do 1,87 zł. Łatwo więc policzyć, że właściciel mieszkania o pow. 60 metrów kwadratowych i gruntu o powierzchni 120 metrów kw. W 2020 roku zapłaci w sumie 109 zł podatku od nieruchomości czyli o 17 zł więcej niż w ubiegłym roku. Jeśli ktoś posiada np. dom o pow. 130 metrów kw. i 600 metrów kw. gruntów będzie musiał zapłacić 405 zł czyli o 65 zł więcej niż przed rokiem.

Mocno po kieszeni podwyżki uderzą również młodych rodziców, których dzieci uczęszczają do prywatnych żłobków. Pod koniec ubiegłego roku decyzją rady miasta zmniejszono dotację dla niepublicznych żłobków z terenu Bełchatowa. Zamiast 430 zł miasto będzie przeznaczało 280 zł na jedno dziecko w niepublicznym żłobku. Takich prywatnych placówek na terenie miasta jest aż siedem, a uczęszcza do nich blisko 300 maluchów. Właściciele większości prywatnych żłobków już zapowiedzieli podwyżki czesnego. Na przykład w Akademii Malucha Jabłuszko od lutego czesne wzrośnie z 350 zł na 500 zł. Podobnie sytuacja wygląda w Akademii Uśmiechu, gdzie również poniesiono stawkę o 150 zł miesięcznie. Mniejsza dotacja zmusi do podniesienia czesnego za żłobek w Przedszkolu Aktywne Maluchy.

- Planujemy otworzyć oddział żłobka od lutego. Pierwotnie czesne miało wynosić 300 zł, ale ze względu na mniejszą dotację, byliśmy zmuszeni podnieść opłatę do 450 zł – mówi Michał Mękarski, właściciel Przedszkola Aktywne Maluchy.

W pozostałych prywatnych placówkach decyzje na temat podniesienia opłat wciąż są dyskutowane, ale jest niemalże przesądzone, że wzrost opłat jest nieunikniony.

Niestety czeka nas również wzrost opłat za ciepło. Obecne stawki w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bełchatowie będą obowiązywały tylko do końca lutego.

- Jesteśmy przed uzgodnieniami taryf z Urzędem Regulacji Energetyki. Ciężko oszacować w tej chwili skalę podwyżki, która wynika z działalności oraz wzrastających kosztów – mówi Paweł Uznański, wiceprezes PEC w Bełchatowie.

Większych rachunków w 2020 roku mogą się spodziewać lokatorzy bloków Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Miejska spółka już od kwietnia zamierza podnieść czynsz z 10,50 zł do 11 zł za metr kwadratowy mieszkania . Łatwo więc policzyć, że w przypadku mieszkania o pow. 60 metrów kw. Lokatorzy TBS będą musieli zapłacić o 30 zł więcej miesięcznie.

W 2020 roku czekają nas również podwyżki rachunków za prąd. Firmy energetyczne ustaliły już z URE nowe taryfy. Według szacunków przedstawicieli rządu w przypadku przedsiębiorstw rachunki wzrosną o 11 proc, natomiast w przypadku indywidualnych odbiorców o około 5-7 proc.

Póki co, bełchatowanie nie zapłacą więcej za wodę i ścieki, ponieważ do połowy 2021 roku obowiązują taryfy ustalone w przez radnych w 2018 roku. Obecnie mieszkańcy Bełchatowa płacą spółce Wod-Kan 4,32 zł za metr sześcienny wody i 7,29 zł za odprowadzenie ścieków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE