Reklama

Pociągi pasażerskie mają ruszyć z Bełchatowa. Wiemy już, w którym roku [FOTO][WIDEO]

Opublikowano: czw, 20 sie 2020 12:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W województwie łódzkim powstanie, lub zostanie zmodernizowane, ponad 150 km nowoczesnych linii kolejowych, które połączą m.in. Bełchatów, oraz inne duże miasta w regionie, ze stolicą województwa. Modernizacja i elektryfikacja kolei ma rozpocząć się już w przyszłym roku, a prace mają potrwać aż do 2028.

Dziś na wiadukcie przy ul. Wojska Polskiego w Bełchatowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa łódzkiego, Grzegorza Schreibera. Tematem spotkania był "Program Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej PLUS". Celem zaplanowanych na najbliższe 7 lat inwestycji ma być wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego miejscowości w regionie łódzkim oraz zapewnienie lepszego dostępu do infrastruktury kolejowej.

- Mamy zamiar złożyć do PKP dwa projekty na budowę i modernizację linii kolejowych. Te projekty muszą następnie zostać rozpatrzone przez PKP i po pozytywnej odpowiedzi z ich strony, będziemy mogli przystąpić do kolejnych prac - mówił Grzegorz Schreiber.

W trakcie konferencji politycy, w tym prezydent Miasta Bełchatowa, Mariola Czechowska podpisali porozumienia dotyczące realizacji inwestycji w ramach projektu Kolej Plus.

W sumie przygotowano propozycję dwóch inwestycji, które mają być zrealizowane w ramach projektu:

  • Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa
  • Budowa linii łączącej linie kolejową 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń)
- Realizacja programu Kolej Plus wpłynie na poprawę warunków życia i atrakcyjność województwa łódzkiego, między innymi poprzez wzrost mobilności mieszkańców i aktywizację rynku pracy. Przełoży się to także na realizację postulatów ekologicznych, mających wpływ na poprawę zdrowia mieszkańców. Nastąpi bowiem obniżenie emisyjności szkodliwych gazów, likwidacja smogu oraz hałasu, a ty samym będzie możliwość odbudowy naturalnych walorów przyrodniczych. Przełoży się to na atrakcyjność turystyczną regionu – informuje Departament Infrastruktury.

Na linii kolejowej nr 24 – łączącej Bełchatów z Piotrkowem Trybunalskim – zmodernizowanych zostanie 34,3 km trasy. W ramach projektu powstanie też ponad 7 km nowego torowiska. Okres realizacji planowany jest na lata 2021 – 2028.

Program Kolej Plus zakłada dofinansowanie w wysokości 85% kosztów inwestycji, a przewidziany w nim budżet to 5,6 mld zł. Doliczając do tego 15 -procentowy wkład samorządów, można oszacować wstępny koszt inwestycji w ramach programu (w skali kraju) na 6,6 mld zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE