Centrum Rozwoju Kompetencji to jeden ze sztandarowych projektów PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Powstanie ośrodka to pierwszy krok w kierunku transformacji energetycznej, który ma przygotować pracowników i mieszkańców regionu bełchatowskiego do zmian w energetyce. PGE zapowiedziało neutralność klimatyczną do 2050 roku. Spółka chce rozwijać i inwestować w fotowoltaikę, wiatraki i magazyny energii. Już za 10 lat ma rozpocząć się wygaszanie bloków energetycznych bełchatowskiej elektrowni. W zamian na terenach pokopalnianych mają powstawać farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe
CRK ma być pierwszym elementem układanki, która pozwoli na transformację regionu bełchatowskiego w kierunku „zielonej energetyki”. Według wstępnych planów pierwsze zajęcia w ośrodku mają ruszyć już we wrześniu. Dlatego prace przygotowawcze mocno nabrały tempa. PGE GiEK zakupił nieruchomość w Rogowcu, w której będzie mieściło się Centrum Rozwoju Kompetencji. Remont idzie pełną parą, bo trzeba zdążyć do jesieni. Zakończono m.in. roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe. Montowane są instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne. Trwa m.in. montaż konstrukcji sufitów w korytarzach i salach konferencyjnych.
W PGE trwają przygotowania do utworzenia kadry szkoleniowej. W CRK rozpoczęto nabór nauczycieli do prowadzenia kursów i szkoleń.
Coraz więcej wiadomo jak będzie funkcjonował ośrodek. W CRK będzie można uzyskać nowe kwalifikacje, bądź też rozwinąć posiadane umiejętności poprzez udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych, szkoleniach i warsztatach. Ośrodek będzie składał się z Centrum Kształcenia Zawodowego Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Branżowej Szkoły II stopnia Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Centrum będzie prowadziło m.in. kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, kursy kompetencji oraz inne kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Natomiast branżowa szkoła realizować będzie kształcenie zawodowe.
Oferta edukacyjna obejmuje kształcenie w ramach kluczowych branż:
- ELEKTROENERGETYCZNA, m.in. w zawodach
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
- elektromechanik,
- ELEKTRONICZNO-MECHATRONICZNA, m.in. w zawodach
- technik automatyk,
- technik elektronik,
- MECHANICZNA, m.in. w zawodach
- technik mechanik,
- technik spawalnictwa,
- TELEINFORMATYCZNA, m.in. w zawodach
- technik informatyk,
- technik programista.
Obecnie trwa rekrutacja do Centrum Kształcenia Zawodowego (termin rekrutacji 01.06 – 24.08 2021 r.) na kwalifikacyjne kursy zawodowe, obejmujące następujące zawody:
- technik programista,
- technik automatyk,
- technik spawalnictwa,
- technik informatyk,
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
- elektromechanik.
Niedługo rozpocznie się także rekrutacja uzupełniająca do Branżowej Szkoły II stopnia (03.08. - 23.08.2021 r.) w następujących kierunkach:
- technik automatyk,
- technik elektronik,
- technik spawalnictwa,
- technik mechanik.