reklama
reklama

PGE nie tylko produkuje prąd, ale też dba o środowisko. Tysiące drzew, sokoły i GPS dla bocianów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Polska Grupa Energetyczna zanotowała rekordową liczbę projektów środowiskowych w 2022 roku. Koncern prowadzi akcję nasadzeń drzew, buduje nowe miejsca do zakładania gniazd przez ptaki, a także współpracuje z parkami narodowymi.
reklama

Z danych udostępnionych przez PGE wynika, że tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez bociany. Program ochrony tego gatunków jest realizowany przez energetyków od ponad 30 lat. Pracownicy nie tylko tworzą nowe miejsca, w których bocian biały może zakładać gniazda i wychowywać potomstwo. Okazuje się, że Grupa PGE pomaga też ornitologom w monitorowaniu tras przelotu poprzez obrączkowanie młodych bocianów. Tylko w 2022 roku zaobrączkowano 866 młodych osobników w 330 gniazdach. Wspólnie wyposażono także 10 bocianów w urządzenia GPS dla pozyskania aktualnych lokalizacji i tras ich migracji.

PGE od wielu lat współpracuje też z organizacjami, które zajmują się ochroną zagrożonych gatunków ptaków. Jedną z nim jest Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które wspiera działania związane z odnowieniem gatunku sokoła wędrownego w Polsce. W 2022 roku z gniazd obecnych na 4 kominach w lokalizacjach Grupy PGE wyfrunęło 14 młodych sokołów: 3 w Dolnej Odrze, 4 w Bełchatowie, 3 w Toruniu oraz 4 w Gdyni.

- PGE dba o środowisko nie tylko zmieniając polską energetykę w zero i niskoemisyjną, ale też wspierając instytucje i organizacje w ich działaniach na rzecz ochrony przyrody. W 2022 roku zrealizowaliśmy rekordową liczbę – ponad 50 projektów pro środowiskowych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Tysiące drzew od PGE

Energetyczny koncern wyliczył, że tylko w 2022 roku w ramach flagowego autorskiego projektu „Lasy Pełne Energii” posadzono łącznie 67,5 tys. drzew w 19 lokalizacjach na terenie 11 województw. W nasadzeniach wzięło udział 1500 uczestników – wolontariuszy PGE oraz chętnych z zaprzyjaźnionych organizacji.

Jak podkreśla PGE, jego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza i odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Program zakłada również współpracę z partnerami działającymi na rzecz ochrony przyrody i ekologii.

Koncern współpracuje z parkami narodowymi

Grupa PGE w 2022 roku zrealizowała ponad 50 różnorodnych projektów we współpracy z sześcioma parkami narodowymi, w tym między innymi: 22 projekty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz 4 projekty naukowo-badawcze. Zrewitalizowane zostały 4 ścieżki edukacyjne w parkach narodowych oraz zainstalowano trzy instalacje fotowoltaiczne – dwie w Biebrzańskim Parku Narodowym i jedną w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Dzięki wsparciu Grupy PGE, Kampinoski Park Narodowy zakupił dziesięć fotopułapek, które rejestrują nagrania video i fotografie zwierząt w dzikich zakątkach puszczy. Zakup pozwolił m.in. zbadać liczebność wybranych gatunków ssaków, ich wiek, płeć i kondycję. Wybrane nagrania są na bieżąco udostępniane na portalach społecznościowych parku oraz Grupy PGE.

Z kolei Biebrzański Park Narodowy wspólnie z PGE realizował w 2022 roku działania w myśl hasła „Różnorodność biologiczna wokół nas”. W ten sposób podkreślono ogromną rolę obszarów wodno-błotnych dla przyrody i człowieka. PGE wsparła również projekt monitoringu ptaków lęgowych ekosystemów nieleśnych Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W Świętokrzyskim Parku Narodowym zrealizowano m.in. warsztaty i plener fotograficzny dla pasjonatów fotografii z całej Polski, w tym pracowników PGE zaangażowanych w projekt.

Natomiast w Roztoczańskim Parku Narodowym zrealizowano wiosną projekt badawczy pn. „Sowy Roztoczańskich lasów, rozłogów i wsi”. Prace terenowe skupiały się na pozyskaniu informacji na temat stanu zachowania rzadkich gatunków sów bytujących Roztoczańskim Parku Narodowym oraz sów krajobrazu rolniczego. PGE wsparła także gruntowną modernizację ścieżki edukacyjnej na Piaseczną Górę. Z energią łączymy pokolenia” to projekt Wigierskiego Parku Narodowego współfinansowany ze środków Fundacji PGE. Niemal 1000 uczestników wzięło udział w blisko 40 spotkaniach zachęcających do obcowania z przyrodą. W Słowińskim Parkiem Narodowym zorganizowano z kolei międzynarodową konferencję naukową pt. „Ochrona ekosystemów wodnych a ich udostępnianie”.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama