Reklama

Reklama

Pracownik kopalni szykuje petycję do ministra. Mieszkańcy też mają już dosyć...

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziurawa i połatana droga z Kluk przez Kuźnicę Kaszewską i Nowy Janów w stronę Rogowca spędza sen z powiek kierowcom. Pracownik kopalni pisze petycję do ministra. Remontu drogi domagają się też mieszkańcy Nowego Janowa. Co na to bełchatowskie starostwo?

Reklama

Śmiało można uznać, że powiatowa droga pomiędzy Rogowcem i Klukami może kandydować do miana jednej z najgorszych jezdni w regionie. Niewykluczone, że jeśli ktoś zorganizowałby konkurs na najbardziej zniszczoną i dziurawą jezdnię, to ten konkurs by wygrała. Codziennie podążają nią setki samochodów, którymi pracownicy dojeżdżają do pracy w kopalni, elektrowni i spółkach zależnych. Droga często uczęszczana jest również przez samochody ciężarowe, które kursują do firm zlokalizowanych w Rogowcu. Kierowcy osobówek często muszą zwalniać do 30 km/h, bo dziur jest tak wiele, że trudno je wszystkie wyminąć. 

Dosyć dziurawej i połatanej drogi mają już pracownicy kopalni. Jeden z nich planuje napisać petycję do ministra w tej sprawie. 

- Ta droga to jest jakiś dramat. Czasami trzeba jechać slalomem, a i tak trudno uniknąć wjechania w dziurę. Podobnego zdania jest wielu pracowników nie tylko kopalni, ale też innych zakładów w Rogowcu. Dojeżdżają tędy setki osób i w końcu ktoś powinien zdać sobie z tego sprawę i wyremontować jezdnię - mówi Tomasz Tarnowski, pracownik KWB Bełchatów. 

O remont drogi łączącej Kluki z Elektrownią Bełchatów od kilku lat zabiegają także mieszkańcy Nowego Janowa. Jak mówi sołtys tej miejscowości - Grzegorz Oremus, ich starania nie spotkały się jednak z odzewem urzędników.

- Główny tranzyt idzie przez naszą wieś. A droga nie tylko jest w złym stanie technicznym, ale i jej bezpieczeństwo pozostawia wiele do życzenia – mamy tylko jedne pasy na kilometrową wieś. W godzinach szczytu, gdy dzieci wychodzą ze szkoły, naprawdę ciężko jest przejść na drugą stronę – mówi Grzegorz Oremus. - Co roku to samo zagranie. Droga jest powiatowa, więc panuje spychologia. Gmina odsyła nas do powiatu, a powiat nigdy nie ma pieniędzy. I tak się koło zamyka – dodaje.

Mieszkańcy Nowego Janowa pisali już w tej sprawie do wójt gminy Kluki, a rok temu zwrócili się z petycją do powiatowego zarządu dróg. Podpisało się pod nią prawie 200 osób. Na nic się to jednak zdało – w budżecie powiatu nie znalazły się środki na kompleksowy remont drogi.

- Od pana wójta Koca (gminy Bełchatów – dop. red.) dowiedziałem się, że środki na to można pozyskać z zewnętrznych funduszy, Poszedłem też do pani poseł Małgorzaty Janowskiej, bo dużo mówi się w mediach o pieniądzach na remonty dróg. Zapewniła mnie, że wystosuje odpowiednie pismo do starosty i naszej pani wójt. Póki co czekamy na rozwój wypadków – mówi Grzegorz Oremus. - Skoro są pieniądze do wzięcia, to czemu nikt o nie nie występuje? - zastanawia się.

Sołtys z Nowego Janowa może jednak zostać miło zaskoczony, bo... starostwo wniosek o dofinansowanie inwestycji złożyło. Jak zapewnia Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, z uwagi na strategiczne położenie drogi powiatowej z Kluk przez Janów i Kuźnicę Kaszewską aż do Rogowca, zarząd powiatu złożył wniosek o dofinansowanie pierwszego etapu inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywany koszt inwestycji to 5,2 mln zł. 

Przebudowa i rozbudowa drogi obejmie m.in. budowę chodników na terenie zabudowanym, poszerzenie jezdni, wykonanie poboczy oraz odwodnienia. Droga zyska oczywiście nową nawierzchnię. Co jeśli starostwo nie dostanie rządowej dotacji?

- W razie braku pozytywnego rozstrzygnięcia, Zarząd Powiatu rozważy inne możliwości pozyskania środków na realizację przedmiotowej inwestycji - mówi Dorota Pędziwiatr.

Jeden z pracowników nagrał film z dojazdu do pracy wspomnianą drogą. 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy