Reklama

Reklama

Ostrzegają przed nową zarazą w powiecie bełchatowskim. Sprawdź, jak się przed nią bronić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ostrzegają przed nową zarazą w powiecie bełchatowskim. Sprawdź, jak się przed nią bronić - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pasieki znajdujące się na terenie powiatu bełchatowskiego są zagrożone. Śmiertelna choroba zakaźna sieje spustoszenie w ulach. Ostrzeżenia wydano dla dwóch gmin.

Reklama

Na pszczelarzy z powiatu bełchatowskiego padł blady strach. Ich pasieki są zagrożone poważną chorobą bakteryjną, która w szybkim tempie rozprzestrzenia się na kolejne pszczoły. Niektórzy hodowcy w celu zwalczenia ogniska choroby będą zmuszeni do ich masowego uśmiercenia. Bakterie są wysoce odporne na działania termiczne i chemiczne. Infekcja prowadzi do wymierania całych uli, a następnie pasiek. Niestety, brak jest skutecznych środków leczniczych zwalczających chorobę, a jedyną drogą do zaprzestania rozprzestrzeniania się bakterii jest izolacja oraz wykonywanie przeglądów pasiek.

Dotychczas do zakażenia doszło na terenie powiatu bełchatowskiego;

  • w gminie Rusiec, w miejscowościach takich jak: Andrzejów, Annolesie, Antonina, Dąbrowa Rusiecka, Dębina, Dęby Wolskie, Jastrząbce, Korablew, Kuźnica, Leśniaki, Mierzynów, Nowa Wola, Pawłów, Prądzew, Rusiec, Wincentów, Wola Wiązowa, Zakurowie, Zalasy;
  • a także w gminie Szczerców w miejscowościach: Borowa-Krzyżówki, Dubie, Szczercowska Wieś, Grudna, Kościuszka, Szczerców, Bednarze, Brzezie, Niwy, Stanisławów Pierwszy, Stanisławów Drugi, Chabielice, Polowa.
Jak podaje gmina Szczerców, na obszarach zapowietrzonych wymienionych powyżej, nakazuje się:

  • posiadaczom pszczół zgłaszania miejsc, w których przebywają pszczoły, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii;
  • wykonanie przeglądu pasiek przez właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii;
  • znakowanie obszaru poprzez ustawienie na granicy obszaru na drogach publicznych tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „UWAGA ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.
Ponadto, obszary te objęte są zakazem:

  • organizowania targów lub wystaw pszczół;
  • przemieszczania i obrotu rodzinami pszczelimi, matkami pszczelimi, czerwiem, pszczołami, pniami pszczelimi, produktami pszczelimi oraz sprzętem, narzędziami i odzieżą ochronną, używanymi przy utrzymywaniu rodzin pszczelich lub do pozyskiwania produktów pszczelich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy