Reklama

Nowy prezes PGE zapowiada „zielony kierunek”. Co dalej z elektrowniami opalanymi węglem?

Opublikowano:
Autor:

Nowy prezes PGE zapowiada „zielony kierunek”.  Co dalej z elektrowniami opalanymi węglem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wojciech Dąbrowski został powołany przez radę nadzorczą na prezesa zarządu Polskiej Grupy Energetycznej. Wybrano również nowy zarząd na trzyletnią kadencję. Nowy prezes PGE zapowiada transformację w kierunku OZE, która ma być realizowana przy współpracy ze stroną społeczną. Zaznacza jednak, że wyznaczone cele chce osiągnąć z „uszanowaniem konwencjonalnej podstawy”.

Karty zostały rozdane. Rada nadzorcza PGE powołała zarząd na kolejną kadencję. Potwierdziły się nieoficjalne informacje, które mówiły o tym, że następcą Henryka Baranowskiego zostanie Wojciech Dąbrowski, który w ostatnich latach kierował PGE Energią Ciepła. Tak też się stało. Obok prezesa Dąbrowskiego w skład zarządu na kolejną trzyletnią kadencję powołani zostali: na stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek, wiceprezesa ds. finansowych Paweł Strączyński, wiceprezesa ds. korporacyjnych Paweł Cioch, wiceprezesa ds. innowacji Paweł Śliwa.

- PGE Polska Grupa Energetyczna potrzebuje silnego impulsu zarządczego, aby realizować wyzwania jakie ma przed sobą. Unijna polityka klimatyczna, zielony ład, dekarbonizacja, społeczne oczekiwania to elementy, które już wpływają na sektor energetyczny i będą determinować pracę zarządu PGE. Zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy to cel, który stawiam przed sobą – mówi Wojciech Dąbrowski.

Jak podkreśla, PGE jest częścią ekosystemu społecznego i gospodarczego i nie może funkcjonować w oderwaniu od niego. Zaznacza także, że transformacja energetyczna musi być przeprowadzona w sposób niezagrażający polskiej gospodarce, a PGE „ma wyznaczać trendy w sektorze”.

- Będziemy chcieli wykorzystać mechanizmy finansowe służące celowi neutralności klimatycznej w oparciu o racjonalny harmonogram. Za kluczowy element powodzenia w realizacji celów uznaję nastawienie pracowników spółki i ich zorientowanie na współpracę. Transformacja w kierunku OZE musi być i będzie realizowana ze stroną społeczną – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Zarząd PGE planuje audyt projektów i pilną, w perspektywie dwóch miesięcy, prezentację działań Grupy Kapitałowej PGE.

Kim jest Wojciech Dąbrowski? Od 10 lat pełni funkcje menadżerskie w sektorze energetycznym. Od listopada 2017 r. do lutego 2020 r. pełnił funkcję prezesa zarządu PGE Energia Ciepła, gdzie przeprowadził proces integracji polskich aktywów ciepłowniczych zakupionych przez Grupę PGE od francuskiego EDF. Zbudował silną linię biznesową zajmującą się ciepłownictwem w ramach Grupy Kapitałowej PGE. W 2019 r. przeprowadził proces integracji aktywów ciepłowniczych wydzielonych w procesie integrowania aktywów w Grupie Kapitałowej PGE. Od stycznia 2016 r. do listopada 2017 r. pełnił funkcję prezesa zarządu PGNiG Termika, gdzie m.in. przeprowadził proces akwizycji PEC Jastrzębie i SEJ Jastrzębie wzmacniając pozycję rynkową PGNiG Termika. W latach 2011-2016 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE