reklama
reklama

Nowy automat w miejskim parku. Urząd chwali, mieszkańcy narzekają

Opublikowano:
Autor:

Nowy automat w miejskim parku. Urząd chwali, mieszkańcy narzekają - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW jednym z bełchatowskich parków stanęło nowe nietypowe urządzenie. Ptasi Bufet, jak sama nazwa wskazuje, ma służyć zwierzętom spotykanym przy stawie. Pomysł odbił się szerokim echem wśród mieszkańców, którzy mają jednak pewne „ale”…
reklama

W bełchatowskim parku praktycznie przez cały rok możemy spotkać dzikie kaczki, a nawet łabędzie. Są one nie lada atrakcją dla dzieci, a także spacerowiczów, którzy ochoczo dokarmiają ptaki. Okazuje się jednak, że często mogą w ten sposób bardziej zaszkodzić niż pomóc.

reklama

Dlaczego niewolno dokarmiać ptaków chlebem?

Zazwyczaj do dokarmiania kaczek mieszkańcy wykorzystują chleb, bułki czy też inne pieczywo. Niestety takie pożywienie jest szkodliwe dla ptaków i może prowadzić do wielu chorób, a nawet śmierci.

Jak przekazała w rozmowie z portalem Trybunalski.pl Monika Klimowicz-Kominowska, rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, chleb nie zawiera żadnych wartościowych dla ptaków składników, ma za to mnóstwo takich, które mogą ptakom zaszkodzić.

- Sól powoduje u ptaków choroby nerek, może prowadzić do odwodnienia. Trawiony chleb może doprowadzić do kwasicy, a spożywanie dużych ilości pieczywa przez młode ptaki może doprowadzić do choroby zwanej anielskim skrzydłem, której przyczyną jest dieta zbyt bogata w węglowodany i białka – informuje Monika Klimowicz-Kominowska.

reklama

Jak dodaje, chleb może nawet doprowadzić do śmierci głodowej ptaków. Pieczywo nadmiernie wypełnia żołądek ptaka, dając uczucie sytości, a nie dostarczając niezbędnych składników odżywczych.

Ptasi Bufet w Bełchatowie

W związku z tym w parku przy Dworku Olszewskich w Bełchatowie stanęło nietypowe urządzenie. Ptasi Bufet, nazywany również kaczkomatem, wygląda jak automat z kulkami dla dzieci. Zamiast zabawek wypełniony jest jednak zdrową karmą, którą bez obaw można podać ptakom.

reklama

- Ptasi Bufet, to urządzenie edukacyjne z funkcją wydawania zdrowego pożywienia dla ptactwa wodnego. Urządzenie jest w pełni automatyczne i zapewnia dostęp do karmy składającej się z różnorodnych i odżywczych zbóż oraz ziaren – informuje Urząd Miasta w Bełchatowie.

Aby pobrać karmę, wystarczy wrzucić 2 zł i przekręcić pokrętło znajdujące się na urządzeniu. Automat już od pierwszych dni funkcjonowania wzbudził duże zainteresowanie przechodniów, którzy zbierali się dużymi grupami, z zainteresowaniem sprawdzając, jak działa zielona budka i o co dokładnie chodzi.

Urządzenie wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców

Mieszkańcy żywo zainteresowali się Ptasim Bufetem w Bełchatowie. Automat najbardziej przypadł do gustu dzieciom, które chętnie z niego korzystały. Nieco inaczej sytuacja wyglądała wśród dorosłych. Część z nich, świadoma zagrożenia płynącego z dokarmiania kaczek chlebem, pochwala pomysł. Stojąc w parku, można jednak usłyszeć również głosy niezadowolenia.

- Za dwa złote dostaje się tylko malutką garstkę karmy. Szkoda na to pieniędzy, gdybym wcześniej wiedział, to bym się w to nie bawił – mówił nam pan Stanisław, jeden z mieszkańców.

Podobnych głosów dotyczących stosunku ceny do ilości ziaren można było usłyszeć więcej.

- Rrozumiem, że pewnie chodzi o to, żeby nie przekarmić ptaków, ale wystarczyłoby, żeby automat dawał taką ilość karmy za niższą cenę, np. za złotówkę. Wtedy wyglądałoby to inaczej, teraz myślę, że jest za drogo – mówi pani Anna.

Jak karmić ptaki?

Mieszkańcy, którzy nie chcą korzystać z Ptasiego Bufetu, powinni pamiętać o tym, aby nie przynosić ptakom chleba. Pokarm odpowiedni dla ptaków powinien zawierać ziarna zbóż, pestki dyni, słonecznika, czy gotowane warzywa, ale koniecznie bez soli. To jednak niejedyne zalecenia.

- Jeśli dokarmiamy ptaki wodne, nie wysypujmy pokarmu do wody. Umieśćmy jedzenie na suchym fragmencie brzegu i tylko w takiej ilości, aby ptaki zjadły od razu. Jeśli mamy karmnik – starajmy się, aby ptasie jedzenie nie zalegało w nim. Dbajmy o czystość, sprzątajmy niezjedzone resztki pokarmu i dezynfekujmy karmnik – dodaje Monika Klimowicz-Kominowska.

Warto pamiętać, że dokarmianie ich jest zalecane jedynie zimą, kiedy dostęp do jedzenia w naturze może być utrudniony.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama