reklama
reklama

Nowy alert dla całego województwa łódzkiego. Zacznie się już w południe i potrwa do jutra

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy alert dla całego województwa łódzkiego. Zacznie się już w południe i potrwa do jutra - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenie dla województwa łódzkiego. Już w południe nad region nadejdzie niebezpieczne zjawisko, które potrwa aż do jutrzejszego wieczora. Podpowiadamy, czego się spodziewać i jak się przygotować.
reklama

Już we wtorek, 3 września, nad województwo łódzkie ponownie nadejdzie niebezpieczne zjawisko. Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed upałem.

reklama

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bełchatowskiego, brzezińskiego, kutnowskiego, łaskiego, łęczyckiego, łowickiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, pabianickiego , pajęczańskiego, piotrkowskiego, poddębickiego, radomszczańskiego, rawskiego, sieradzkiego, skierniewickiego, tomaszowskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego i zgierskiego, a także Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.

W tych miejscach IMGW prognozuje temperaturę maksymalną osiągającą w dzień od 30°C do 32°C. W nocy minimalna temperatura wyniesie natomiast od 15°C do 17°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 12:00 we wtorek, 3 września i potrwa do 19:00 w środę, 4 września.

Prognoza pogody dla województwa łódzkiego

Z prognozy przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że wysokie temperatury nad województwem łódzkim utrzymają się do końca tygodnia. Przez cały tydzień nad regionem utrzyma się również małe zachmurzenie. Powieje też słaby południowo-wschodni i wschodni wiatr. 

reklama

Nieznaczne ochłodzenie nad województwo najdzie w piątek, 6 września. Tego dnia IMGW prognozuje temperaturę maksymalną sięgającą od 24°C do 26°C. Minimalnie termometry wskażą od 13°C do 15°C. Prognozowane jest również małe zachmurzenie oraz słaby południowo-wschodni i wschodni wiatr. Podobnie będzie również w sobotę i niedzielę.
- Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C. Temperatura maksymalna od 25°C do 27°C. Wiatr słaby, zmienny – informuje IMGW.

Czytaj więcej: reklama Prognoza pogody dla województwa łódzkiego. To przyniosą pierwsze dni września

reklama

NFZ wyjaśnia, kto powinien szczególnie uważać na upały

W związku z wystąpieniem upałów w naszym regionie warto, aby mieszkańcy przypomnieli sobie, jak chronić się przed wysokimi temperaturami, a także, kto jest na nie najbardziej narażony.

- Dla niektórych ludzi upał jest szczególnie niebezpieczny. Powinni wówczas bardziej na siebie uważać, a jeśli są pod naszą opieką – to my powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Do tych grup należą: osoby powyżej 65 lat, osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca, niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością, osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak chronić się przed wysokimi temperaturami i słońcem

Gdy temperatury wzrastają, warto pamiętać o piciu większych ilości wody niż zazwyczaj. Pomocne może być również jedzenie większych ilości sezonowych owoców i lekkostrawnych posiłków. W tym czasie powinniśmy również unikać alkoholu.

Podczas upałów warto ubrać luźną, przewiewną odzież, zakrywającą jak największe partie skóry. W tym czasie można również ochłodzić się zimnym prysznicem lub położyć mokry ręcznik na szyję. Trzeba również pamiętać o używaniu kremów z filtrem.

- Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne – przekazuje NFZ.

W czasie upałów warto używać zasłon i żaluzji tak, aby ograniczyć nasłonecznienie w pomieszczaniach. Pomocne będzie również zamknięcie okien tak, aby nie wpuszczać żaru do środka. Ulgę w upale mogą przynieść również wiatraki, klimatyzatory czy zwykłe wachlarze.

Jakie są objawy przegrania?

- Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany: twoje tętno wzrasta, męczysz się, zaczynasz szybko oddychać, masz zawroty głowy, dostajesz gorączki, masz dreszcze, oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia – ostrzega NFZ.

Jeśli zauważymy objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 po pomoc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama