Obecnie w czterech strefach w Kleszczowie, Rogowcu, Żłobnicy i Bogumiłowie działa już ponad 20 firm z różnych branż. Gmina nie zamierza jednak na tym poprzestać i wciąż szuka inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy. Z jakim skutkiem? Szczegóły rozmów z kolejnymi firmami, które zdecydowały się na inwestycję w najbogatszej gminie Kleszczów, zdradziła prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów podczas ostatniej sesji rady gminy.
- Obecny zarząd fundacji monitoruje i sprawdza przebieg inwestycji, jesteśmy oczywiście otwarci na kolejnych inwestorów. Ktokolwiek się zgłosi, zawsze jesteśmy otwarci na współpracę i służymy pomocą – mówiła Mariola Rybarczyk, prezes FRGK.
Kto więc wyłoży pieniądze na budowę fabryk i magazynów w kleszczowskich strefach? Z zapewnień szefowej fundacji wynika, że w najbliższych latach będzie to aż kilkanaście firm. W wielu przypadkach podpisano już akty notarialne, niektóre inwestycje już się rozpoczęły, a część rozmów jest już blisko szczęśliwego końca.
Kolejne firmy ściągają do stref
W strefie przemysłowej Kleszczów ponad 1 hektar gruntu kupiła firma Młyn Pol, która wybuduje do końca 2023 roku magazyn zbóż i rzepaku. Z kolei firma Megstyl Grzegorz Mularczyk postawi zakład produkcyjny mebli z płyty laminowanej. Inwestycja ma być gotowa do końca 2023 roku. W tej strefie blisko 3 hektary gruntów pod inwestycję wykupiła też firma Roka Robert Chomen, która działa w branży budowlanej.W strefie w Żłobnicy inwestycję do połowy 2024 roku ma zakończyć firma BTC Maszyny Stolarczyk z Radomska, która specjalizuje się w sprzedaży i serwisie maszyn do obróbki metali. W tej samej strefie nowy magazyn planuje postawić także spółka Inspire Polska, która chce rozszerzyć swoją działalność. Firma zajmuje się copakingiem i usługami w branży FMCG, które polegają na składaniu jednorodnych i niejednorodnych multipaków, pakowaniu produktów w opakowania detaliczne, pakiety zbiorcze lub promocyjne. Nowy magazyn ma być gotowy na koniec 2023 roku.
Ukraińska firma rozbudowuje zakład
Rozbudowę swojego zakładu planuje również ukraińska firma Kobzarenko – producent maszyn rolniczych, która w strefie w Żłobnicy zainwestowała już w 2017 roku. W latach 2018-2020 powstały hala produkcyjna oraz zaawansowany technologicznie park maszynowy. Inwestor postanowił powiększyć zakład i zakupił blisko 2 hektary gruntów od kleszczowskiej fundacji. Prace mają potrwać do lutego 2025 roku.W tej samej strefie zainwestuje również firma Drum, która planuje wybudować zakład produkcyjny urządzeń i elementów konstrukcyjnych linii technologicznych do magazynowania, dozowania i transportu materiałów sypkich. Projekt zakłada również budowę budynku biurowego wraz infrastrukturą. Inwestycja ma być gotowa w kwietniu 2025 roku. Z kolei do grudnia 2023 roku magazyn ma postawić firma Make Pack, działająca w branży opakowań.
- To są inwestorzy, których pozyskaliśmy do stref w ostatnich dwóch latach. Bardzo nas cieszy, że udało nam się również pobudzić trzy lokalne firmy, których właścicielami są mieszkańcy gminy Kleszczów – powiedziała Mariola Rybarczyk.
Jak zaznacza, w kolejce czekają kolejne firmy, którym rada fundacji już wyraziła zgodę na podpisanie aktu notarialnego, a wszelkie formalności mają zostać dopełnione w najbliższym czasie.
W strefie Bogumiłów zakład produkcji ogniw i baterii oraz magazyny energii odnawialnej zamierza postawić firma Pozbud SA, która chce kupić od gminy ponad 8 hektarów działki, a kolejne blisko 6 ha wydzierżawić.
Producent napojów w Żłobnicy
Inwestycję w najbogatszej gminie w Polsce planuje również czołowy producent napojów bezalkoholowych i alkoholowych w puszkach w Europie środkowo-wschodniej – Krynica Vitamin SA. Firma specjalizuje się w produkcji kontraktowej dla światowych marek. Każdego roku z pięciu linii produkcyjnych zjeżdża ponad 400 mln sztuk napojów, które trafiają m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech oraz Słowacji. W ostatnim czasie firma rozwija współpracę z rynkiem Stanów Zjednoczonych.
- W strefie Żłobnica wybudują jeden z największych zakładów w centralnej Polsce – mówi prezes kleszczowskiej fundacji.
Z kolei firma Stalex z Radomska również w strefie przemysłowej w Żłobnicy planuje postawić zakład obróbki metalu na blisko 3 hektarach działki. Swój zakład w strefie przemysłowej Kleszczów zamierza też wybudować producent mebli - firma Meblart.
Ile dokładnie miejsc pracy przyniosą wspomniane inwestycje tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Prezes fundacji zaznacza, że nowe propozycje zatrudnienia w firmach ze stref pojawiają się w tzw. banku ofert pracy, który stworzyła fundacja. Do tej pory ukazały się tam łącznie 149 ofert pracy.
- Na bieżąco staramy się informować, jakie miejscy są dostępne na terenie naszych stref – mówi Mariola Rybarczyk.
Komentarze (0)