Reklama

Reklama

Niezwykłe znalezisko ze śmietnika trafiło do biskupa. Jak zakończyła się cała historia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum prywatne

Niezwykłe znalezisko ze śmietnika trafiło do biskupa. Jak zakończyła się cała historia? - Zdjęcie główne

foto Archiwum prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zabytkowa 200-letnia Biblia oraz inne księgi, które ktoś wyrzucił do śmietnika na osiedlu Wolność, zostały przekazane biskupowi ks. Markowi Izdebskiemu. Woluminy trafiły już do Muzeum Braci Czeskich w Zelowie.

Reklama

Biblię sprzed 200 lat, wydaną w języku czeskim, znalazł przypadkiem w koszu na makulaturę jeden z mieszkańców osiedla Wolność. Niezwykłe znalezisko, wraz z innymi księgami oraz historycznymi publikacjami, leżało wśród kartonów po pizzy i innych papierów. W książkach znajdowały się też zdjęcia i podstemplowane pieczęciami lokalnych parafii ewangelickich świadectwa chrztu i konfirmacji. Więcej na ten temat w artykule pt. Niezwykłe znalezisko w śmietniku na osiedlu Wolność. "Leżała wśród kartonów po pizzy...''

Zbiory o dużej wartości historycznej najprawdopodobniej wyrzuciła jedna z rodzin, pochodzenia czeskiego, mieszkająca w Bełchatowie. Znalazca zabytkowych ksiąg biblijnych przekazał już woluminy do ks. biskupa Marka Izdebskiego z parafii Ewangelicko-Reformowanej w Bełchatowie. Duchowny natomiast oddał je na ręce ks. Tomasza Pieczko z Muzeum Braci Czeskich w Zelowie, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł obejrzeć historyczne zbiory. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy