Karolina i Przemysław Marusik są mieszkańcami Kolonii Szczercowskiej. Od dwóch lat zajmują się hodowlą kóz anglonubijskich. Obecnie posiadają niewielkie stado dziesięciu sztuk, ale jak podkreślają, są to zwierzęta skrupulatnie wyselekcjonowane pod względem linii mleczności, jak i typu oraz budowy rasowej. Trzeba też przyznać, że ten gatunek ma dość oryginalną urodę i znacząco różni się od naszych rodzimy kóz.
Jak informuje szczercowski urząd gminy, hodowla została doceniona w… konkursie. Podczas wrześniowych Targów „Barwy Lata - Dary Jesieni", które odbywały się w Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie) kozy spod Szczercowa zdobyły dwa srebrne i jeden brązowy medal, a także dwa puchary wiceczempionów. W imprezie wzięło udział ponad 150 wystawców i 10 tys. odwiedzających. Tego dnia odbyły się między innymi kiermasz ogrodniczy, prezentacja i kiermasz twórczości ludowej, Regionalna Wystawa Drobnego Inwentarza, a także pokaz kóz i Krajowa Wystawa Kóz Anglonubijskich. Podczas prezentacji wystąpiło siedmiu hodowców, zaprezentowano razem 38 kóz i kozłów.
- Karolina i Przemysław Marusik mieli zaszczyt, jako nowicjusze w tej dziedzinie, po raz pierwszy wystąpić w roli hodowców na imprezie organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Hodowców Kóz Anglonubijskich, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Studium Małych Przeżuwaczy – informuje gmina Szczerców.
Hodowcy z Kolonii Szczercowskiej zaprezentowali pięć kóz i koziołka, które zostały wysoko ocenione przez jurorów.
- My się nie zatrzymujemy, idziemy dalej, szkolimy się z różnych dziedzin dotyczących małych przeżuwaczy – powiedzieli hodowcy spod Szczercowa.
Kozy posiadają rodowody/certyfikaty holenderskie NOG (Nederlandse Organisatie voor de Geitenfokkerij), niektóre okazy posiadają także rodowody Polskiego Związku Owczarskiego. Kozie Pola Nubian z Kolonii Szczercowskiej należą do Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Kóz Anglonubijskich - PSHKA.
Komentarze (0)