Nieoczekiwany problem odkrywki Złoczew. Sąd przyznał rację Greenpeace

Opublikowano:
Autor:

Nieoczekiwany problem odkrywki Złoczew. Sąd przyznał rację Greenpeace   - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niedawno informowaliśmy o tym, ze PGE GiEK S.A złożyła wniosek koncesyjny do Ministerstwa Środowiska w związku z odkrywką Złoczew. Tymczasem jak informuje na swojej oficjalnej witrynie Greepeace, po stornie ekologów i mieszkańców skupionych wokół inicjatywy „Nie dla odkrywki Złoczew” kilka dni temu wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny. 22 listopada łódzki WSA unieważnił studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Złoczew. Co to może oznaczać dla planowanej inwestycji?

Decyzja sądu jest efektem skargi mieszkańców ze stowarzyszenia „Nie dla odkrywki Złoczew”. Rok temu, w listopadzie 2017 roku złoczewscy radni przyjęli dokument określający najważniejsze kierunki rozwoju i zagospodarowania przestrzennego gminy. Mieszkańcy sprzeciwiający się potężnej inwestycji zdecydowali, by studium zaskarżyć, bo ich zdaniem jest ono wadliwe.

- W studium uwzględniono planowaną na terenie gminy odkrywkę węgla brunatnego, powołując się przy tym na wadliwy raport oddziaływania tej odkrywki na środowisko. Wśród licznych wad raportu można wymienić zapis o linii kolejowej, która miałaby połączyć planowaną odkrywkę z odległą o około 50 km elektrownią w Bełchatowie, ale bez wyznaczenia jej przebiegu. W związku z tym w studium zagospodarowania gminy zabrakło choćby ogólnej lokalizacji takiej linii. Poważnym zarzutem wobec studium było także odrzucenie w trakcie jego uchwalania uwag mieszkańców, bez odnoszenia się do stawianych przez nich konkretnych zastrzeżeń – czytamy w oficjalnym komunikacie Greenpeacu.

Co może oznaczać dla inwestora, spółki PGE GiEK S.A czwartkowa decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego?

- Dzisiejszy wyrok sądu de facto uniemożliwia uzyskanie koncesji dla odkrywki Złoczew. Jeśli spółka PGE, jak donosiły w tym tygodniu media, faktycznie złożyła wniosek koncesyjny do Ministerstwa Środowiska, to WSA właśnie pokrzyżował jej plany. Studium zagospodarowania gminy jest niezbędne do uzyskania koncesji na wydobycie, a właśnie zostało przez sąd unieważnione – powiedział dr hab. Leszek Pazderski, ekspert ds. polityki ekologicznej Greenpeace.

- Spółka nie została jeszcze oficjalnie powiadomiona o wyroku WSA, dlatego nie możemy się do niego odnieść - informuje nas Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (wypowiedź dla portalu energetyka.wnp.pl z dn 23.11.18)

Do czwartkowej decyzji WSA - zgodnie z informacjami przekazanymi przez posłankę Małgorzatę Janowską - ma się także odnieść samorząd Złoczewa,

- Burmistrz Złoczewa Dominik Drzazga poinformował mnie, że do NSA zostanie złożone odwołanie od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 listopada 2018 r., która uniemożliwia PGE staranie się o koncesję na wydobycie węgla w Złoczewie. Jestem więc przekonana, że odwołanie nastąpi szybko i będzie skuteczne, a Greenpeace, który od początku lobbuje przeciw powstaniu odkrywki, straci kolejne "argumenty" – napisała na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych posłanka Małgorzata Janowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE