Reklama

Na ulice Bełchatowa trafiają coraz młodsi bezdomni. Ile takich osób przebywa w mieście?

Opublikowano:
Autor:

Na ulice Bełchatowa trafiają coraz młodsi bezdomni.  Ile takich osób przebywa w mieście? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie wraz z funkcjonariuszami policji i strażą miejską przeprowadzi akcję "Zima". Polega ona na wymianie informacji na temat osób bezdomnych, sprawdzeniu miejsc, w których najczęściej przebywają i ustaleniu, czy nie potrzeba im pomocy w tym ciężkim dla nich okresie roku. Jak wygląda sytuacja bełchatowskich bezdomnych?

Akcja "Zima" inicjowana jest przez KPP Bełchatów i odbywa się kilka razy w roku. Polega ona na tym, że funkcjonariusze wraz ze strażnikami miejskimi i pracownikami MOPS objeżdżają miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne. Celem akcji jest zebranie informacji na temat takich osób.

-Wymieniamy się wiadomościami, żeby wszystkie służby, które muszą być w gotowości wiedziały, gdzie stacjonują osoby bezdomne, kto to jest i jakie są warunki, w których przebywają. – mówi Agnieszka Cabaj z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

A gdzie w Bełchatowie jest najwięcej osób bezdomnych? Okazuje się, że bardzo ciężko to określić. Głównie z uwagi na fakt, że takie osoby rzadko spędzają dłuższy czas w jednym miejscu. Pracownicy MOPS informują jednak, że bezdomni najczęściej stacjonują w okolicy placu Wolności, gdzie znajdują się pustostany.

- My oczywiście monitorujemy wszystkie miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Problem w tym, że Ci ludzie rzadko wracają dwa razy w to samo miejsce – mówi Agnieszka Cabaj

A jak wygląda ogólna sytuacja z bezdomnością w Bełchatowie? Wszystko zależy od statystki, na której się oprzemy. Prowadzone co dwa lata spisy osób bezdomnych wskazują, że z roku na rok jest ich coraz mniej. Zgodnie z archiwalnymi danymi urzędu miasta, w 2017 roku w Bełchatowie było 130 bezdomnych, dwa lata później, liczba ta spadła do 111, czyli o ponad 14 proc. Urzędnicy wskazywali też, że blisko 80 proc. bełchatowskich bezdomnych, to mężczyźni w średnim wieku. Kolejna ze statystyk nie jest już niestety tak optymistyczna. Okazuje się bowiem, że na ulice trafiają coraz młodsi bełchatowianie.

- Średnia wieku wśród osób bezdomnych spada, w tym momencie oscyluje między 40 a 50 rokiem życia, pojawia się jednak wiele młodszych osób – informuje Agnieszka Cabaj.

Jak co roku, funkcjonariusze apelują też do mieszkańców o czujność i informowanie o bezdomnych, którzy mogą być narażeni na mróz. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować tym ludziom życie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE