reklama

Na bełchatowskich osiedlach jak... w uzdrowisku. Miasto buduje tężnie solankowe

Opublikowano:
Autor:

Na bełchatowskich osiedlach jak... w uzdrowisku. Miasto buduje tężnie solankowe  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa Binkowie i Przytorzu powstają miejskie tężnie solankowe. Za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli korzystać z solankowych inhalacji. Prace przy budowie tężni mają zakończyć się w sierpniu.

Trwa moda na tężnie solankowe w Bełchatowie. Mieszkańcy dwóch bełchatowskich osiedli będą mogli wkrótce poczuć się jak… w uzdrowisku. Trwają bowiem prace przy budowie kolejnych tego typu instalacji w mieście. Miejsca do inhalowania i relaksu powstają w parku im. Samujłły na osiedlu Binków oraz na os. Przytorze w sąsiedztwie Cafe Senior Raj. Zostały już wylane fundamenty, a wkrótce rozpocznie się montaż zbiorników na solankę i przyłączy prądu. Na samym końcu postawione zostaną drewniane altany. Tężnie będą niemal identyczne, jak instalacja powstała w 2018 roku na osiedlu Budowlanych.

- Ich centralnym punktem będzie kolumna gałązek tarniny, na które spływać będzie solanka. Na słupach zamontowane będą reflektory, natomiast dla wygody zażywania solankowych inhalacji postawione zostaną ławki. W inhalacji nie przeszkodzi także zła pogoda, bo tężnie będą zadaszone – informuje bełchatowski magistrat.

Budowa dwóch tężni solankowych będzie kosztowała w sumie 341 tys. zł. Prace mają zakończyć się w sierpniu tego roku.

- Korzyści z korzystania z tężni solankowych są nie do przecenienia. Wytwarzany przez nie mikroklimat pomaga osobom z chorobami układu oddechowego (np. zapalenie zatok, rozedma płuc), dysfunkcjami tarczycy, alergiami, nadciśnieniem tętniczym i nerwicą wegetatywną. Skuteczny jest także w przypadku ogólnego wyczerpania - bo wizyta w tężni działa nie tylko leczniczo, ale i głęboko relaksująco – informuje urząd miasta w Bełchatowie.

Przypomnijmy, że tężnie na Binkowie i Przytorzu powstają w ramach 6. edycji budżetu obywatelskiego. Zwycięski projekt początkowo zakładał budowę trzech takich instalacji. Jednak oferty składane przez firmy we wcześniejszych przetargach znacznie przekraczały kosztorys. Dlatego miasto musiało zrezygnować z budowy konstrukcji na os. Dolnośląskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE