Reklama

Reklama

Miliony z PGE dla gminy Bełchatów niczym ''manna z nieba''. Największe inwestycje w historii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miliony z PGE dla gminy Bełchatów niczym ''manna z nieba''. Największe inwestycje w historii - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rekordowy pod względem inwestycji budżet na 2023 rok przyjęto w gminie Bełchatów. Wydatki majątkowe zaplanowano na niespotykanym dotąd poziomie za sprawą ogromnych wpływów podatkowych z PGE po zmianie granic z gminą Kleszczów. Na co samorząd zamierza przeznaczyć ponad 61 mln zł?

Reklama

Rada gminy Bełchatów uchwaliła budżet na 2023 rok, który będzie rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje. Samorząd zaplanował aż 61,3 mln zł na budowę i modernizację dróg, kanalizację, remonty szkół i wiele innych przedsięwzięć. Jeszcze kilka lat temu włodarze gminy o takich pieniądzach mogli jedynie pomarzyć. Wystarczy spojrzeć na budżety z poprzednich lat. Przed rokiem na inwestycje przeznaczono czterokrotnie mniej, czyli 15,6 mln zł. Z kolei w 2020 roku  zaplanowano na wydatki majątkowe zaledwie 8,6 mln zł, czyli prawie ośmiokrotnie mniej niż obecnie. Dziś komfortu dzielenia ogromnego „tortu finansowego” włodarzom gminy Bełchatów z pewnością mogą zazdrościć inni samorządowcy.

Nagła zmiana sytuacji budżetowej to efekt rządowej decyzji, która zapadła równo rok temu. Przypomnijmy, że dokładnie 27 grudnia Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie zmiany granic administracyjnych. W efekcie od gminy Kleszczów został wydzielony obręb Wola Grzymalina, gdzie zlokalizowana jest Elektrownia Bełchatów. Teren o powierzchni ponad 2 tys. hektarów został przyłączony do gminy Bełchatów. Wcześniej wniosek w sprawie zmiany granic najbogatszej gminy w Polsce do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji we wrześniu 2021 r. złożył wojewoda łódzki – Tobiasz Bocheński. Tłumaczył, że takie rozwiązanie zaradzi „niesprawiedliwości” w podziale pieniędzy, jakie płyną z działalności bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Orędowniczką zmiany granic była też posłanka z Bełchatowa – Małgorzata Janowska.

Po zmianie granic, która stała się faktem w styczniu 2022 roku, gmina może liczyć na znacznie większe wpływy z tytułu podatków od nieruchomości. Kwota, która wcześniej wpływała do budżetu „polskiego Kuwejtu”, teraz płynie szerokim strumieniem do gminy Bełchatów. Mowa tutaj o kwocie rzędu 60-70 mln zł rocznie. To pozwala z kolei na tak szeroki zakres inwestycji, które w przyszłym roku mają być rekordowe.

- Nigdy jeszcze w historii Gminy Bełchatów nie było tak proinwestycyjnego budżetu – podkreśla Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. – Będziemy budować nowe drogi, obiekt użyteczności publicznej, boiska sportowe, systemy kanalizacji, będą nakłady na modernizację ujęć wody. Czeka nas bardzo dużo pracy, przy czym priorytetem będzie dla nas tzw. twarda infrastruktura.

W przyszłym roku gmina będzie realizowała wiele zadań już rozpoczętych w 2022 r. Chodzi tutaj m.in. o dokończenie przebudowy świetlic w Hucie i Łękawie, kanalizacji sanitarnej w Ławach czy kanalizacji deszczowej w Ludwikowie. Kontynuowana będzie również modernizacja ujęcia wody w Ławach, a także w Łękawie. Po przygotowaniu dokumentacji rozpoczną się również fizyczne prace przy przebudowach dróg w Oleśniku i Korczewie oraz budowie kanalizacji w Porębach.

To jednak nie koniec długiej listy planowanych inwestycji. Ucieszą się mieszkańcy Wielopola, gdzie ma zostać przebudowana droga od skrzyżowania z dk74 w stronę Niedyszyny, a także od dk74 w stronę parku. Remont drogi zrealizowany zostanie też w Oleśniku obok świetlico-kaplicy oraz w Zwierzchowie, a w Dobrzelowie powstanie nowy chodnik. Gmina ma również w planach przebudowę PSZOK w Zawadach.

Po nowym roku rozpisane mają zostać przetargi na budowę kanalizacji w Kałdunach i przebudowę drogi Kałduny – Dobrzelów. Inwestycje będą realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Gmina w 2023 roku zamierza rozpocząć przebudowę dróg przejętych od powiatu. Chodzi tutaj o jezdnię m.in. na odcinku Emilin-Domiechowice, a także drogi w Myszakach i Zawadowie. Gmina zabezpieczyła też budżecie 3 mln zł w formie dotacji dla starostwa na inwestycje drogowe z czego milion przeznaczony zostanie na przebudowę drogi w Woli Mikorskiej. Gmina zamierza też kontynuować budowę dróg betonowych w kolejnych miejscowościach, a także w dalszym ciągu rozwijać gminny transport. Nowy plac zabaw powstanie też przy szkole w Łękawie.

Gmina Bełchatów w 2023 roku zamierza wspomóc również sąsiednie samorządy z powiatu bełchatowskiego. Na ten cel zostanie przeznaczone łącznie 19 mln zł. Wsparcie finansowe zostanie przekazane też do bełchatowskiego szpitala. Urząd przeznaczy milion złotych na zakup rezonansu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy