W Urzędzie Miasta w Bełchatowie rozstrzygnięto już tegoroczny Budżet Obywatelski. Mieszkańcy podczas głosowania oddali łącznie blisko 3,5 tys. głosów na projekty, które ich zdaniem powinny odbyć się w naszym mieście. Jakie zadania wygrały?
Budżet Obywatelski 2025 w Bełchatowie
W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego bełchatowianie mieli do wyboru 14 propozycji zadań, które miałyby odbyć się w naszym mieście. Na realizacje wybranych z nich magistrat przeznaczył kwotę 200 tys. zł. Wśród projektów, które mieszkańcy mieli do wyboru były:
- Osiedlowy trener personalny – organizacja bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz animacji dla seniorów.
- Niepodległościowy turniej bocci – sposób na aktywnie spędzony czas wolny dla seniorów oraz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.
- Lato pełne wyzwań – integracja, rozwój oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, cykl spotkań terapeutycznych.
- Sportowy Bełchatów – treningi ogólnorozwojowe dla mieszkańców Bełchatowa w różnych grupach wiekowych: dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
- Cukrzyca? Wiem, zapobiegam, kontroluję! – cykl spotkań edukacyjnych na temat diabetologii;
- Aktywny senior – cyfrowe i intelektualne centrum spotkań: szkolenia i warsztaty np. z obsługi smartfona czy bankowości elektronicznej, gry planszowe.
- Kijki mocy Bełchatowa: nordic walking z pasją – organizacja rajdów nordic walking, warsztatów i zawodów.
- Żyj i działaj z pasją – organizacja przedsięwzięć z dziedziny kultury i sportu, np. turnieju piłki nożnej, spotkania z poezją i autorami książek, czy zwiedzanie muzeów.
- Bełchatów kibicuje aktywności – bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe, stretchingu, fitnessu czy gimnastyki oraz samoobrony.
- Zdrowy Bełchatów na plus – darmowe badania: kardiologiczne, densytometria, dna oka, a do tego konsultacje diabetologiczne.
- Bezpieczny senior na plus – cykl spotkań, podczas których omawiane będzie bezpieczeństwo w sieci, ochrona przed manipulacją czy zwiększenie samodzielności.
- Profilaktyka poprzez sport – aktywne spędzanie czasu wolnego jako alternatywa dla uzależnień: wykłady, szkolenia i treningi piłkarskie oraz bokserskie.
- Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów – ocalmy historię sportu w naszym mieście: projekt zakłada stworzenie cyfrowej bazy kolekcji historycznej GKS Bełchatów.
- Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy - chodzi głównie o naukę resuscytacji oddechowo-krążeniowej oraz użycia automatycznego defibrylatora.
Jakie projekty wygrały BOB 2025?
Wśród projektów, które wybrali bełchatowianie, znalazły się „Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy”, na który swój głos oddało 964 mieszkańców. Kilka słów na temat projektu powiedział jeden z jego autorów.
– Chcielibyśmy zakupić tzw. „automaty”, czyli urządzenie automatycznie poprowadzi przez cały proces, łącznie z resuscytacją oddechowo-krążeniową. Wybraliśmy już 3 lokalizacje, są to szkoły na dużych osiedlach. Jedną z nich będzie III LO, dwie kolejne lokalizacje chcielibyśmy jeszcze utrzymać w tajemnicy. Będzie cykl szkoleń, żeby młodzież i nie tylko dowiedzieli się jak z tego urządzenia korzystać. Reprezentuję Sztab Ratownictwa, ten aspekt jest nam bardzo ważny. Jestem ogromnie wdzięczny za każdy oddany na nasz projekt głos. Bardzo fajnie, że nasze społeczeństwo działa odpowiedzialnie, że projekty, które zostały wybrane, wzbogacą nas, jako społeczeństwo lokalne – wyjaśnił Cezary Obuchowski, jeden z pomysłodawców projektu.
Na drugim miejscu znalazło się „Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów”. Ten projekt zyskał poparcie 381 osób. Również w tym przypadku pomysłodawca powiedział kilka słów na temat zadania.
– Zależało mi, aby w pewnym sensie ocalić historię GKS-u przed zapomnieniem. To temat bardzo mi bliski, a od kilku lat staram się ją zgłębić i dokumentować. Chciałbym też zainteresować tą historią młodszą część społeczeństwa. Szczególnie tych kibiców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na stadionie GKS-u Bełchatów. Feedback mam taki, że ten projekt może być bardzo interesujący. Po drugie zależy mi, aby wzbogacić archiwum, które będzie do dyspozycji klubu oraz kibiców. Mam tutaj na myśli, chociażby zakup archiwalnych zdjęć, które aktualnie są w zasobach różnych agencji fotograficznych. W ramach projektu przewidujemy te z digitalizację np. starych biletów na mecze, różnych programów meczowych. To nie wszystko. Zorganizujemy też trzy spotkania z byłymi oraz obecnymi zawodnikami GKS-u – zdradza Kamil Haładaj, autor zwycięskiego projektu.
Kolejne zadanie, które zostanie zrealizowane to „Bełchatów kibicuje aktywności”. Tutaj swoje głosy oddało 342 mieszkańców. Projekt zajął trzecie miejsce na przysłowiowym podium, a jego pomysłodawca wyjaśnił, na czym ma polegać.
– Złożyliśmy projekt, którego celem jest zachęcenie bełchatowian do aktywności fizycznej. Chcemy, aby bełchatowianie, szczególnie młodzież, zostawili telefony, konsole, komputery i wyszli na świeże powietrze i nasze zajęcia. Dostosujemy je do zainteresowań uczestników. Planujemy, aby był stretching, elementy boksu, zapasów, ćwiczenia ogólnorozwojowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie wszystkich – bez względu na wiek czy zainteresowania. Zajęcia prawdopodobnie ruszą w sierpniu. O szczegółach, a także terminach zajęć będziemy informować na profilu Stowarzyszenie Kibiców GKS Bełchatów oraz profilu Torfiorze – mówi Przemysław Mukaj ze Stowarzyszenia Kibiców GKS Bełchatów, który jest pomysłodawcą projektu.
Miasto zrealizuje również zadania pod nazwą „Osiedlowy trener senioralny” (302 głosy) oraz „Żyj i działaj z pasją” (297 głosów).
Komentarze (0)