Reklama

Reklama

Zaszczepią się, ale trzeba im zapłacić. Ile chcą dostać sceptycy, żeby dać się ukłuć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Zaszczepią się, ale trzeba im zapłacić. Ile chcą dostać sceptycy, żeby dać się ukłuć? - Zdjęcie główne

foto Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozpoczęły się szczepienia na COVID-19. Sprawa podzieliła Polaków. Jedni chce się zaszczepić, drudzy wręcz przeciwnie. Okazuje się jednak, że część z przeciwników zastrzyku mogłyby przekonać... pieniądze.

Reklama

Badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie "Gazety Wyborczej" wskazuje, że 43,4 proc. Polaków chce się zaszczepić. Jak w przypadku wielu kontrowersyjych kwestii, społeczeństwo się podzieliło – 43,8 proc. badanych jest zdania, że nie poddadzą się immunizacji. Pozostałe 12,9 proc. nie podjęło jeszcze decyzji. Co ciekawe, podział możemy zaobserwować również w Bełchatowie. Na szczepienia, które od niedzieli 27 grudnia prowadzone są w bełchatowskim sziptalu zapisało się około połowy personelu placówki – więcej w artykule Rozpoczęły się szczepienia w Bełchatowie... 

W badaniu zapytano też, co może skłonić do zmiany decyzji w sprawie szczepień. Ankietowani mogli wybierać spośród kilku odpowiedzi, m.in. braku obowiązku noszenia maseczki, co przekonałoby ponad 26 proc. badanych czy braku limitu dot. spotkań towarzyskich – to przekonałoby niecałe 11 proc. badanych. Najczęścniej zaznaczaną odpowiedzią była jednak... premia w postaci gotówki – to przemówiłoby aż do 45,1 proc. badanych.

W ankiecie zadano jednak Polakom jeszcze jedno pytanie, minowicie "Premia w jakiej wysokości może zachęcić do zmiany decyzji, i zaszczepienia się przeciwko COVID-19". Badanie zostało przeprowadzone na 1792 osobach w wieku od 18 do 80 lat.

Okazuje się, że to właśnie gotówka jest tym, co mogłoby przekonać – przynajmniej część – Polaków do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Kwoty, o które pytano nie są zbyt wygórowane – zaczynały się w przedziale 200-300 zł. Najwyższą z możliwych do wyboru opcji było "ponad 1000 zł".

Premia w wysokości 200-300 zł przekonałaby 19,6 proc. ankietowanych. Kolejnym progiem było 300-500 zł i tą odpowiedż również zaznaczyło 19,6 proc. badanych. Z kolei 15,2 proc. zaznaczyło deklarowało, że do zaszczepienia się przekona ich bonus w wysokości od 500 do 700 zł. Kolejny próg w ankiecie wynosił między 700 a 1000 zł – takiej odpowiedzi udzileło 13 proc. osób. Najwięcej, bo aż 32,6 proc. badanych zdecydowałoby się na zastrzyk po otrzymaniu premii w wysokości ponad 1000 zł.

Na chwilę obecną, szczepienia w Polsce są w tzw. fazie "0" – co oznacza, że zastrzyk mogą przyjąć jedynie medycy oraz osoby, które na co dzień mogą mieć styczność z zakażonymi koronowirusem, m.in. pracownicy DPS-ów czy sanepidów. Z rządowych zapowiedzi wynika, że szczepienia dla wszystkich dostępne będą latem tego roku – z pewością do tego czasu pojawią się nowe "zachęty" ze strony rządzących.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy