Reklama

Reklama

Załoga PGE domaga się podwyżek. Negocjacje płacowe w kopalni i spółkach zależnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Załoga PGE domaga się podwyżek. Negocjacje płacowe w kopalni i spółkach zależnych - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związki zawodowe działające w KWB Bełchatów wystąpiły do pracodawcy o rozpoczęcie negocjacji płacowych. Podwyżek oczekują zarówno pracownicy spółek zależnych PGE, jak i załoga bełchatowskiej kopalni.

Reklama

O wzrost płac do pracodawców wystąpiły trzy organizacje związkowe: ZZPRC KWB Bełchatów, NSZZ „Solidarność” oraz Związek Zawodowy Górnictwa Węgla Brunatnego. Chodzi o spółki: Betrans, Bestgum, Elbest, Elbis, Ramb, Megaserwis oraz Elbest Security.

- W związku z galopującą inflacją, a w efekcie zmniejszającymi się realnie wynagrodzeniami, nasze organizacje związkowe wystąpiły do pracodawców o rozpoczęcie negacji płacowych – poinformowały związki zawodowe. 

W pismach, skierowanych do zarządów spółek zaznaczono, że rozmowy płacowe mają zostać zakończone do marca 2022 roku.

Wspomniane wcześniej organizacje, a także ZZ „Kadra” oraz ZZ „Konto” wystąpiły także do dyrekcji bełchatowskiej kopalni o zawarcie porozumienia płacowego na 2022 rok.

Średnia pensja w KWB Bełchatów to ok. 8 tys. brutto. Jednak ci bardziej doświadczeni pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zarabiają znacznie więcej. W przypadku sztygara pensja może wynieść nawet 10 tys. zł brutto, a zdarzają się też kwoty znacznie większe. Warto zaznaczyć, że nieco mniej zarabiają górnicy z krótszym stażem i niższymi kategoriami zaszeregowania. W ich przypadku można mówić o kwotach rzędu 5-7 tys. zł brutto.

O takich zarobkach mogą pomarzyć pracownicy spółek zależnych PGE, gdzie pensje znacznie odbiegają od zarobków w kopalni czy elektrowni. W zależności od spółki i rodzaju wykonywanej pracy, a także wypłacanych premii oraz dodatków, wahają się one od 3,5 tys. zł do ponad 5 tys. zł brutto dla pracowników z najdłuższym stażem i doświadczeniem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy