Reklama

Reklama

W kopalni nie przedłużają umów o pracę? Koncern PGE GiEK odpowiada na zarzuty

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

W kopalni nie przedłużają umów o pracę? Koncern PGE GiEK odpowiada na zarzuty  - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Według związkowców z bełchatowskiej kopalni, od początku kwietnia górnikom nie będą przedłużane umowy zawarte na czas określony. Dlatego domagają się ich zmiany. Co na to koncern PGE GiEK?

Reklama

Związki zawodowe wystąpiły z pismem do dyrektora KWB Bełchatów i władz koncernu PGE GiEK o dokonanie zmiany umów o pracę na czas nieokreślony tym pracownikom, którzy są zatrudnieni na czas określony. Pod apelem podpisało się pięć organizacji: ZZPRC, ZZ Kadra, ZZ Konto, ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego oraz MK NSZZ „Solidarność”.

W ostatnich latach umowy na czas określony otrzymywały osoby, które były przyjmowane do KWB Bełchatów w ramach okresowej rekrutacji na stanowiska do prac w tzw. procesie podstawowym kopalni. Związkowcy twierdzą, że redukcje w zatrudnieniu dotkną właśnie tej grupy pracowników.

- Według naszej informacji od 1 kwietnia podjęto korporacyjne decyzje o nieprzedłużaniu umów terminowych, co stawia Zakład Górniczy – Oddział KWB Bełchatów w pozycji zagrożenia swoich podstawowych zadań – poinformowali związkowcy z kopalni.

Jak podkreślają, pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas określony byli i są objęci, uzgodnionym ze związkami poziomem etatyzacji. Pracodawca miał uwzględniać te osoby w planowanym poziomie etatyzacji na okres 2021-2022. Według związkowców kopalnia straci bezpowrotnie pracowników, którzy uzyskali już niezbędną wiedzę i doświadczenie. Przypominają również, że nieprzedłużenie umów narusza też postanowienia Kodeksu Etyki Polskiej Grupy Energetycznej.

- Apelujemy o wycofanie się z tych nierozsądnych decyzji, zarówno dla dobra GK PGE, jak i przyszłość zawodowej pracowników zatrudnionych na umowy terminowe. Losy życia tych Pracowników, zależą od Państwa decyzji – apelują związki zawodowe.

Co na to koncern PGE GiEK? Spółkę zapytaliśmy o liczbę osób zatrudnionych na czas określony, których taka sytuacja może dotyczyć. Niestety odpowiedzi nie uzyskaliśmy. PGE zapewnia jednak, że wszyscy, którym umowy się kończyły nadal pracują w kopalni. Koncern milczy jednak o planach na najbliższą przyszłość wobec zatrudnionych na czas określony. Do samego apelu związkowców i całej sprawy rzeczniczka PGE GiEK odnosi się w krótkim komentarzu.

- Na chwilę obecną wszyscy pracownicy, którym kończyły się umowy na czas określony pozostają w zatrudnieniu. W ciągu ostatniego roku Pracodawca przedłużał umowy o pracę na czas nieokreślony zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie uregulowaniami – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy