Reklama

Reklama

To będzie ''gwóźdź do trumny'' dla energetyki w Bełchatowie? PGE zapłaci miliardy!

Opublikowano: 11 lutego 2021 13:19
Autor: Greg

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Ceny emisji CO2 rosną w rekordowym tempie, a to niestety złe wiadomości dla bełchatowskiej energetyki i… naszych portfeli, bo rachunki za prąd i ciepło poszybują w górę. Eksperci wyliczyli, że przy obecnych stawkach, PGE w 2021 roku zapłaci 10 miliardów złotych! Elektrownia Bełchatów jest na czele listy największych emitentów dwutlenku węgla w Unii Europejskiej...

Reklama

W ostatnich dniach cena emisji praw do emisji tony CO2 zbliżyła się do 40 euro za tonę. Od chwili uruchomienia unijnego systemu handlu emisjami tak drogo jeszcze nie było. To oznacza ogromne kłopoty dla energetyki węglowej, bo za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla w elektrowni trzeba będzie słono zapłacić.

Według szacunków PGE w ubiegłym roku za prawa do emisji, spółka będzie musiała zapłacić ok. 6 miliardów złotych. To astronomiczna kwota. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku koncern w skład którego wchodzi kopalnia i elektrownia, na tego rodzaju opłatę wyda jeszcze więcej. Wiosną ubiegłego roku koszt uprawnień do emisji tony CO2 wahał się w granicach 24-25 euro za tonę. Dla przykładu jeszcze w 2016 roku cena wynosiła ona ok. 6 euro za tonę, a roczny koszt PGE zamykał się w kwocie 1,2 mld zł. To pokazuje skalę wzrostu opłat, które mogą dobić polską energetykę. 

- Czarny scenariusz się spełnia. Cena uprawnień do emisji CO2 szybuję w górę do historycznego maksimum 38 euro/tonę. Czekają nas podwyżki energii i ciepła oraz likwidacja wielu miejsc pracy w sektorach energochłonnych – napisał na twitterze Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Zapłacą miliardy za emisję CO2

Skąd taki wzrost? Eksperci nie mają wątpliwości, że przyczyną jest zatwierdzenie wyższego celu redukcji emisji w Unii Europejskiej do 2030 roku, który zakłada jej ograniczenie o 55 proc. Takie unijne założenia mogą spowodować, że wysokie ceny utrzymają się, a nawet… jeszcze wzrosną.

– To trend, który będziemy obserwować z uwagi na unijną politykę klimatyczną mającą na celu ograniczanie spalania paliw kopalnych. To z pewnością przełoży się też na ceny prądu w Polsce, z tym że odbiorcy mogą to odczuć z opóźnieniem, w zależności od tego, na jaki okres kontraktują energię – powiedział Michał Sztabler, analityk Noble Securities w rozmowie z„Rzeczpospolitą”.

Z kolei portal business insider powołuje się na prognozy funduszu hedgingowego Andurand, który mówi o wzrośnie cen uprawnień jeszcze o 150 proc. Według prognoz niektórych analityków ceny za emisję CO2 mogą sięgnąć 100 euro za tonę.

Business insider wyliczył, że PGE wyemitowała w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku prawie 44 mln ton CO2, a w skali 12 miesięcy kończących się we wrześniu 2020 - 59,3 mln ton. Przy cenie 38 euro za tonę daje to 10 mld zł kosztów rocznie, ale przy cenie 100 euro za tonę kwota rośnie do aż 27 miliardów złotych! Zdaniem analityków sytuacja, w której energia z węgla będzie coraz droższa, może sprawić, że importowana będzie tańsza energia z zagranicy przy jednoczesny ograniczaniu produkcji prądu z węgla. 

Taki scenariusz z pewnością nie oznaczałby nic dobrego dla bełchatowskiej elektrowni i kopalni. Prezes PGE – Wojciech Dąbrowski już w ubiegłym roku podczas wizyty w Bełchatowie zapowiadał, że jeśli nie zostaną wydzielone z koncernu elektrownie i kopalnie węglowe, to spółce grozi upadłość. Samego wydzielenia obawiają się pracownicy kopalni i elektrowni, bo to ich zdaniem, może oznaczać redukcję zatrudnienia, nie tylko w tych zakładach, ale też w spółkach zależnych, w których pracuje kilka tysięcy osób.

Jak działa system handlu uprawnieniami?

System handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) to kluczowy w Unii Europejskiej element walki ze zmianami klimatu. Unijny rynek uprawnień do emisji działa od 2005 roku. Na czym on polega? Wprowadzany jest limit łącznej emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez m.in. elektrownie i zakłady przemysłowe. Z czasem jest on obniżany. Firmy otrzymują określone uprawnienia do emisji, jeśli im ich zabraknie, to wówczas muszą je dokupić.

Natomiast w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zmniejszy wydalanie szkodliwych pyłów do atmosfery, może zatrzymać dodatkowe uprawnienia w celu pokrycia swoich potrzeb w przyszłości albo sprzedać je zakładowi, któremu ich zabrakło.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (112)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 dni temu | ocena +6 / -1

  Zawisza

  Kłamstwo! Na kłamstwie zbudowano Unię i to co robią samozwańczy władcy brukselscy nazwać można tylko oszukańczą grabieżą, planowaną jako element depopulacji. Z prostych wyliczeń opartych na podstawach termodynamiki łatwo zrozumieć, że ilość energii wytwarzana przez ludzkość w połączeniu z emisją CO2 to marginalny ułamek procesów natury i wpływów kosmicznych. Głoszą religię klimatyczną używając jej jak się używa broni totalnych przeciw ludzkości... Tymczasem ci wszyscy mędrkowie nie potrafią wyjaśnić i przewidzieć trafnie pogody i zjawisk trzymanych w propagandowej tajemnicy, takich na przykład jak emisja energii do atmosfery w rejonach arktycznych, gdzie 1 cm powierzchni promieniuje z mocą 1 kW, co ma szokujący wpływ na zjawiska klimatyczne. Skąd się bierze ciepły prąd oceaniczny w Arktyce? Namiestnicy rządzący w Polsce posłusznie wykonują rozkazy swoich wodzów. Dla przykładu: Japonia zbuduje w najbliższych dziesięcioleciach prawie czterdzieści elektrowni węglowych - tak postanowił rząd.

 • 11 dni temu | ocena +4 / -2

  Waszha anghela

  Ja anghela mherkhel i wasz donek dziękujemy ze tak bhardzo chcecie być w uhnie niemieck... yyyy ehrophejsjkiej.

  • 11 dni temu | ocena +2 / -0

   xCC

   Kaczyński to popychadlo Tuska

 • 12 dni temu | ocena +2 / -3

  Pat

  Kwik, kwik, kwiiiik, KWIIIIK hrum hrum.

 • 12 dni temu | ocena +6 / -5

  Marekk

  Co z tego, że my płacimy miliardy za to CO2 jak cały wschod, Chiny, Indie itd mają to w dupie i dymią ile chcą. Ktoś wie w ogóle co dzieje się z tymi pieniędzmi? Bądźmy sobie w tej UE ale niech ktoś z jajami głośno powie, że jako kraj nie bawimy się w ten haracz i niech sobie robią co chcą.

  • 7 dni temu | ocena +2 / -0

   Lotek

   To z tego prosty i naiwny robaczku, że Azja to w połączeniu już największa gospodarcza potęga świata, która nie chodzi na pasku Chazarów w takim stopniu jak Jewropa zmierzająca do przepaści. W Polin jest tak dlatego, że rządzący namiestnicy zrzekli się na rzecz uzurpatorów Brukselskich niepodległości. Zrzekli się złóż miedzi, tytanu, molibdenu, ropy, gazu i całej gospodarki, a teraz występują jako niepodległościowcy... Resztę sobie dopowiedz pytając odpowiednio wujka internetowego (jeśli potrafisz w co wątpię).

  • 11 dni temu | ocena +0 / -0

   Sedes

   Skąd takie informacje?

 • 12 dni temu | ocena +13 / -2

  Kazek

  Dlaczego rzekomo pro patriotyczny rząd, dbający na swych sztandarach o narodowe dobro i interes swojego kraju zgadza się na te kwoty??? Jaka jest zatem różnica w głosowaniu na PIS czy lewicę? W tym drugim przypadku przynajmniej nie napychaliby kieszeni Rydzykowi

  • 7 dni temu | ocena +1 / -0

   KlamkaZapadła

   Oj Kazek, Kazek, biednyś ty... Niby chłop dorosły, a rozumuje jak baba w kolejce do rzeźnika. Ale podpowiem - różnica jest ogromna, bo to ważne czy cię powieszą czy utopią...

 • 12 dni temu | ocena +2 / -6

  Fabianek

  Ale te 10 mld nie ginie płacą je do rządu i rząd może za to wybudować nowe źródła energii.

 • 12 dni temu | ocena +6 / -1

  Energetyk

  Za 10 mld/zł można wybudować kolejny blok energetyczny jaki powstał w Opolu tzn 2x900MW Teraz co roku PGE będzie z taką kwotę kupować prawa do emisji. Przy obecnych stawkach za emisję energetyka węglowa jest nierentowna. Od węgla odejdziemy szybciej niż nam się wydaje lub będziemy płacić 10zł za 1kWh. PGE zmuszone jest wydzieli kompleks kopalnia elektrownia Bełchatów, niech sobie radzi na wolnym rynku energii

  • 12 dni temu | ocena +1 / -4

   Elektryk

   A może ciebie wydzielić i radź sobie na wolnym rynku.

   • 12 dni temu | ocena +2 / -2

    Energetyk

    Szanowny Panie Elektryk. Światem rządzi pieniądz i ekonomia. Jeżeli coś się nie opłaca i nie ma perspektywy na zmianę trendu to nikt nie dokłada do interesu. PGE to nie instytucja charytatywna, a grupa kapitałowa nastawiona na zysk której akcjonariusze patrzą na wyniki finansowe spółki.

    • 5 dni temu | ocena +0 / -0

     piotr

     Ale to że się nie opłaca to osiągnięto sztucznie. Ktoś wymyślił że trzeba nałożyć na elektrownie podatek CO2 bo produkowały prąd za tanio i nie OZE całkowicie się nie opłacało. Później ktoś wymyślił żeby handlować tymi prawami do emisji giełdzie, co doprowadziło do spekulowania ich cenami. I tyle. To ma więcej wspólnego z gospodarką centralnie planowaną niż z wolnym rynkiem.

    • 6 dni temu | ocena +1 / -0

     ekonom(ista)

     Ceny za emisję CO2 specjalnie się winduje, aby energetyka węglowa, a wkrótce i gazowa, były nieopłacalne. Dodatkowo nakłada się rożnego rodzaju obciążenia na węgiel brunatny i kamienny - w tym samym celu. Więc to nie ekonomia i wolny rynek decydują. EU ETS to jeden z największych spekulacyjnych przekrętów, jaki świt widział. Pytanie tylko, co możemy tym zrobić? Obawiam się, że nic.

    • 7 dni temu | ocena +1 / -0

     Abram

     Szanowny Panie Energetyk! Pieprzysz farmazony na poziomie licencjata. Pieniądz został w dzisiejszej postaci stworzony przez banksterskich (słowo równoważne do gangsterskich) chazarów jako idealne narzędzie władzy nad światową gospodarką. "Wielki" Mayer Amschel Freiherr von Rothschild, niemiecki bankier pochodzenia żydowskiego i twórca potęgi finansowej rodu Rothschildów, zwykł mawiać: „Daj mi kontrolę nad podażą pieniądza danego narodu i nie będzie mnie obchodzić, kto tworzy jego prawa”. Słowa te w sposób bezwzględny obnażają mechanizm, jaki stworzyli u zarania nowego porządku świata ludzie władający pieniądzem. Dziś to oni, a nie jakaś tam wymyślona "ekonomia" rządzą światem przy pomocy manipulacji pieniądzem. Chcą to wywołują hossę lub bessę. Potrzebują coś przejąc to wywołują kryzys... Wszystkie chwyty dozwolone. Naucz się reszty chłopaczku...

    • 11 dni temu | ocena +2 / -0

     Donek

     Nie ekonomia tylko niemcokracja, kto wymyślił ten podatek unijne elyty pod dyktando Niemiec.

    • 12 dni temu | ocena +0 / -1

     Kopacz

     Akcjonariuszem jest skarb państwa, a może tacy jak ty są zbyt wysokim kosztem z dużymi zarobkami i czas może pomyśleć o ludziach z rynku tańszych pracowitszych i może więcej doświadczonych bo pracują w spółkach zależnych i takich jak ty wyręczajacych.

    • 12 dni temu | ocena +1 / -2

     Baca

     Szanowny Panie energetyk. Światem rządzi polityka i pieniądz. Jak się jest skłóconym z całym światem, to się jest przedmiotem nie podmiotem. Po drugietrzeba się trochę znać na energetyce, a ględzić głupoty

 • 13 dni temu | ocena +2 / -12

  Xyz

  Nawet jeśli cały Bełchatów i okolice oddali by głos na inną partię niż PiS to i tak partia Kaczyńskiego wygrała by wybory. Akurat nasz region jest mało znaczący dla PiSu. Bardziej interesują się Śląskiem bo tam jest o wiele większa grupa wyborców. Tak że gadanie teraz że " macie co chcieliście " jest bez sensu.

  • 12 dni temu | ocena +7 / -0

   Baca

   Ale mógłbyś bez obrzydzenie spoglądać w lustro

  • 12 dni temu | ocena +11 / -1

   ja

   Powtarzasz się. Dużo ludzi mówi , ode mnie nic nie zależy, to tylko jeden głos. To składa się na porażkę w wyborach. Zmień podejście , a wspólnie odsuniemy nieudaczników i oszustów od władzy.

   • 12 dni temu | ocena +1 / -5

    Xyz

    Będę się powtarzał bo powiedz mi co daje stękanie w tych komentarzach pod artykułami o PGE?? Czy coś się zmieniło? Szkoda tylko tego czasu spędzonego na pisaniu komentarzy bo chłopki se pogadają , wyżalą sie na DD Bełchatów i tyle ich. A góra i tak zrobi co bedzie chciała.

    • 12 dni temu | ocena +6 / -0

     ja

     Oderwij się od kłamliwej propagandy szczujni tvpis i zagłosuj inaczej. Wtedy góra nie będzie miała nic do gadania. A stękanie w tych komentarzach może otworzy oczy takim jak ty.

 • 13 dni temu | ocena +14 / -0

  Konfi

  PIS nas sprzedaje kawałek po kawałku, to , to samo co gotowanie tej przysłowiowej żaby. Obudźcie się. To nie są nieudacznicy, to moim zdaniem zdrajcy.

 • 13 dni temu | ocena +4 / -2

  operator.

  A ekologiczna Szwecja tej mroźnej zimy od Polski kupuje tę węglową energię. A przemądrzała Greta Thunberg cztery literki grzeje naszą beeee energią.

 • 13 dni temu | ocena +21 / -0

  tak myślę

  W pandemicznym roku podniesiono wszystkie opłaty za ogólnie mówiąc mieszkanie w Bełchatowie. Mam teraz w "głębokim poważaniu" co stanie się z kopalnią, elektrownią i wszystkimi spółkami. Może temu miastu należy zrobić reset i zacząć od początku bez rozbestwionych polityków tylko z ludźmi, którzy swoim zarządzaniem będą myśleć o mieszkańcach a nie o partyjnych kolesiach.

 • 13 dni temu | ocena +6 / -0

  Normalny

  Po wydzieleniu elektrowni i kopalnii Bełchatow z PGE sprawimy ze pge nie upadnie., ale upadnie Bełchatów bo wtedy to kwb będzie mylusialo zapłacić miliardowy podatek, którego nie umie wynegocjować rząd PiS. Energia zakupiona z zagranicy nie będzie tania bo tam chyba też muszą płacić za emisję. Narzucmy tak wysokie podatki na kluczowe branże we Francji i Niemczech i zobaczymy co zrobią.

 • 13 dni temu | ocena +3 / -4

  Nic

  Przecież TO JEST PAŃSTWOWA SPÓŁKA I PŁACI DO POLSKIEGO BUDŻETU. NIC WIĘC POLSKI RZAD NIE TRACI NIC A NIC. W CZYM WIEC PROBLEM. Unia nic z tego nie ma do uni nie płacą tylko do budżetu polskiego. WIEC CO TAK STĘKAJA SPECJALBIE BY ODCIAGNAC LUDZI OD SPRAW WAZNYCH KTORE SIE DZIEJA BY MOWIĆ O WIATRACZKACH KTORE BEDA DZIAŁAĆ PRZEZ 25 LAT O PANELKACH KTORE BEDA DZIALAĆ 15 LAT.I TRZA WYDAC KUPE MLD BA NIE A POTEM ZANIECZYŚCIĆ ŚRODOWISKO PRZY ICH UTYLIZACJI. WEGIEL TO BLOKI DZIALAJĄ 55 DO 80 LAT MINIMUM. I ENERGIA Z WĘGLA BRUNATBEGO POLSKIEGO BEŁCHATOWSKIEGO JEST NAJTAŃSZA NA ŚWIECIE.

 • 14 dni temu | ocena +8 / -0

  ??

  Handel powietrzem hmm takie numery to tylko w unii europejskiej, normy euro3,4,5,6 ale jak z doświadczenia widzimy ,to wszystko mocno naciagane patrz,.afera z emisja spalin światowych marek samochodowych z Europy,wyznaczają sobie takie standardy ,których to nie spełniają ,aja jaj jakie odszkodowania płacili USA

 • 14 dni temu | ocena +10 / -1

  Niki

  Czy to jest problem tylko Bełchatowa, czy Bełchatów produkuje energię tylko dla swoich mieszkańców? Bełchatów wytwarza ponad 20 procent energi w Polsce, więc to jest problem całej naszej gospodarki. Kiedyś trzeba zakończyć produkcję z węgla ale czy Polska ma już alternatywę? Chyba tylko w wypowiedziach polityków i to raczej blisko abstrakcji.

 • 14 dni temu | ocena +8 / -6

  Kwik kwik

  I co tak kwiczą, kwik specjalny pozorowany. Przecież płacą do budżetu Polski, nic Uni Europejskiej nie płacą. Rząd powinien się cieszyć bo przytula sporą kaskę. Cała kasa i tak zostaje w POLSCE. Polska nic na tym nie traci. Po co ten kwik. Politycy z bełchatowa powinni cisnąć by wykorzystać tą kasę dla Bełchatowa, Bełchatów płaci to należy utrzymywać i zapewnić miejsca pracy czy budować nowe.

  • 14 dni temu | ocena +8 / -3

   kwaczący

   Kwik Kwik tyle nicków i jedna osoba, oj nieładnie nieładnie. Skoro cała kasa zostaje w Polsce inteligencie to dlaczego nic się nie robi np: w Bełchatowie na śmieciarnię dla 50 osób. No gdzie pytam? Takich inteligentów do ze świecą szukać. Nie dziwne, że ten kraj tak wygląda.

   • 13 dni temu | ocena +1 / -2

    Kamiluś

    A może ktoś kopiuje a może wiele osób po prostu wie na czym polega opłata za co2. WIEC zacznij myśleć. Nieładnie tak nie myśleć, nieżadnie i wstyd

    • 8 dni temu | ocena +0 / -0

     Kwaczący

     Jedna osoba spamuje. Może to ty... nawet jeśli trafiają do Polski, to na TVP , do kleru i ojca R , rozdawnictwo a na samym końcu pieniędzy nie ma nawet na najpotrzebniejsze sprawy. A zatem przestań pisać bzdury ignorancie/ignorantko

 • 14 dni temu | ocena +14 / -0

  Dżonu

  Wojtek ty uważaj żeby cie nie "wydzielili" .dzisiaj jesteś prezesem a jutro możesz już nie być

 • 14 dni temu | ocena +9 / -1

  Xxx

  W Niemczech zatrudnienie przy produkcji urządzeń dla OZE gwałtownie się kurczy. Fabryki zatrudniają 150% mniej ludzi niż 10 lat temu. Produkcja staje się po prostu nieopłacalna i przejmują ja Chiny. Jeden z czynników obok taniej siły roboczej to tania energia z węgla. Oni nie płacą za emisję co2.

  • 14 dni temu | ocena +1 / -3

   Matematyk

   Taa, a w filmie Barei tracono 150% ciepła.

  • 14 dni temu | ocena +2 / -3

   wtf

   x - liczba ludzi zatrudnianych w OZE 10 lat temu y - liczba ludzi zatrudnianych w OZE dziś y = x - 1.5x = -0.5x ??

 • 14 dni temu | ocena +7 / -1

  Piotr

  A kaska spływa do kasy państwa i prezesów NFGWiOŚ. Oni nic nie musza robić.. mogą rozdawać.. Ba! Za handel prawami do emisji wzięły się fundusze inwestycyjne, które te prawa skupuja i sprzedają z zyskiem. Kto to kur.. wymyślił?

 • 14 dni temu | ocena +12 / -1

  Piotr

  Ograniczyć produkcję, I tak jest nieopłacalna więc tylko na potrzeby kraju. Szwedzi niech sobie ogniska palą zimą.

 • 14 dni temu | ocena +5 / -0

  nick

  Po cenach w PEC już widać, że zbierają pieniądze.

 • 14 dni temu | ocena +14 / -7

  🤬🤬🤬🤬🤬

  Durne pisiory zamiast się zająć energetyka i gospodarka to się zajęli pederastami sędziami i kobietami.. na kolanach w nocy piszą i głosują ustawy. Zamiast dogadać się z unia. Niedorozwoje myślą że ktoś ich będzie słuchał w unii jak się nie dostosują do reszty krajów..

  • 14 dni temu | ocena +14 / -3

   Pesymista

   Pisiory wszystko zwalaja na Unię albo na cowit.Jak padnie Kopalnia i Elektrownia to Bełchatowianie i mieszkańcy okolicznych gmin leżą i kwiczą.Nie będzie kasy z PGE to firmy ze stref uciekną w dwa miesiące. A wtedy Bełchatów,Kleszczów ,Sulmierzyce wrócą do lat ,80

 • 14 dni temu | ocena +13 / -4

  polacy chcieli unię to mają ;)

  tak czytam te komentarze , to kolejny dowód ilu jest ludzi głupich na tym świecie . najpierw chcieli otwarcia na zachód, później unie , a teraz lament że Tusk to , Kaczor tam to...ale kto ich wybiera ? nie wiem czy wiecie , ale pewnie nie , to jest tak skonstruowane że najpierw dymał nas wschód czyli Moskwa a teraz dyma nas zachód czyli Bruksela ;) a kto by nie rządził , nie wyprowadzi nas z tej "kochanej" unii , bo sami tego chcieliśmy ;) ps, nie ma sensu się kłócić czy ja wina PIS czy PO , bo za SLD weszliśmy do UE i sami tego chcieliśmy ;)

  • 13 dni temu | ocena +1 / -3

   fyrtyyt

   Mów za siebie świadomi ludzie od początku byli przeciw UE ale fakt, że jest ich mało.

 • 14 dni temu | ocena +9 / -2

  politycy nasi i unia to bandyci !

  w taką pogodę na zachodzie Europy , elektrownie węglowe idą pełną parą :) ale w unii widać są nieźli , skoro wymyślają takie rzeczy i państwa za to płacą , oczywiście my płacimy za prąd , za ciepło ...ciekawe jak już osiągnął tą zero emisyjność , co wtedy wymyślą , jakie haracze :) i skąd wezmą prąd jak już całkowicie nas dopadnie to globalne ocieplenie i susza HAHAHA , oczywiście to bajka dla naiwnych , ale takich nie brakuje ;)

 • 14 dni temu | ocena +7 / -1

  Olsztynskie

  Eystawiam mieszkanie na sprzedaz. Po generalbym remoncie. Z zabudową. Prawie 70 m2. Jak myslicie, za 3000 zl/m2 uda sie je jeszcze sprzedac, czy to za drogo. Nie chce zostac z takim gniotem ani tez sprzedawac za kilka lat po 1500 zl/m2.

  • 14 dni temu | ocena +0 / -6

   takie czasy

   Jak nie wystawiasz to się nie przekonasz. Jak sprzedasz to pójdziesz pod most.

  • 14 dni temu | ocena +8 / -0

   TW,Bolek

   Hmm duze bedzie trudno ,ale jak byś podzielił na pół ,na dwie tzw. kawalerki poszły by jak to mówią od ręki.

 • 14 dni temu | ocena +3 / -2

  TW,Bolek

  Handel emisjami spalin to doskonały interes ,powiadają ze nawet nasz rodak zrobił na tym fortunę można to sprawdzić ,,handel co2" a teraz zagadka kto to był? Ten kto odpowie poprawnie w konkursie ,będzie mógł mi odsniezyc podworko

 • 14 dni temu | ocena +7 / -1

  Mąż

  Dlaczego tona z 6 euro wzrosła do 24? Co się w emisji zmieniło że stała się droższa?

  • 14 dni temu | ocena +7 / -1

   Xxx

   To się zmieniło że w handel emisjami włączyły się agresywne fundusze Inwestycyjne, które robią na tym interes. Bo mogą.

 • 14 dni temu | ocena +6 / -4

  Mąż

  Brawo tusk. Ja to się dziwię że płacą. Plac unie. Albo płacą wszyscy albo nikt. Chiny największy truciciel na świecie i ....?

  • 14 dni temu | ocena +5 / -4

   kwasnikpedofil

   ale to pis sprzedał akcje do emisji dwutlenku węgla debilu ******

  • 14 dni temu | ocena +11 / -2

   Orban

   Brawo Morawiecki. I ferajna z Żoliborza. Sprzedali prawa emisji co2, że Polsce by na 20 lat starczyło. Może czas ich rozliczyć?

 • 14 dni temu | ocena +19 / -5

  pis-po jedno zło

  Pamiętacie to ujadanie PiSiorów jak Kopaczowa zapowiedziała, że Polska do 2030 roku ograniczy produkcje energii elektrycznej z węgla o 40%? Pewnie nie bo teraz Morawiecki zapowiedział, że do tego roku to Polska już ograniczy o 55% a wy dalej ich bronicie.

  • 14 dni temu | ocena +11 / -3

   Pesymista

   Pamietam też słowa Broszki Becii że nie zamknie żadnej kopalni....I co kilkanaście kopalń już zazamkniętych A teraz czekają brunatne. *****' ***

 • 15 dni temu | ocena +7 / -13

  Agnieszka

  Przecież płacą do budżetu Polski, nic Uni Europejskiej nie płacą ani grosza. Cała kasa i tak zostaje w POLSCE. Polska nic na tym nie traci i powinna wykorzystać tą kasę dla Bełchatowa, Bełchatów płaci to należy utrzymywać i zapewnić miejsca pracy czy budować nowe.

  • 14 dni temu | ocena +5 / -0

   Elektryk

   Handel....certyfikaty kupuje się na rynku europejskim więc jest to wytransferownaie kasy za granicę. Dodam że stabilność systemu w kraju wisi na Bełchatowie. Tak to jest jak energia zajmują się ludzie bez wykształcenia technicznego

   • 14 dni temu | ocena +1 / -2

    Piotr

    Prawa do emisji sprzedaje polski rząd. Te pieniądze w połowie idą do NFOŚiGW, ktory np przeznacza je na dofinansowania do OZE. Reszta na inne cele np. Dofinansowania do przemysłu energochłonnego.

    • 14 dni temu | ocena +4 / -1

     ciekawa

     Weź przestań takie rzeczy wypisywać. Wiesz jak wygląda sprawa dofinasowań w NFOŚiGW. Jakie dotacje dostał przemysł np. Huta w Częstochowie? Proszę o 1 konkret

 • 15 dni temu | ocena +10 / -8

  Kam

  Przypominają mi się słowa Leppera św. P. Po co nam ta Unia, nie pchajmy się tam, do NATO tak do uni nie

  • 15 dni temu | ocena +3 / -12

   Agnieszka

   Przecież płacą do budżetu Polski, nic Uni Europejskiej nie płacą ani grosza. Cała kasa i tak zostaje w POLSCE. Polska nic na tym nie traci i powinna wykorzystać tą kasę dla Bełchatowa, Bełchatów płaci to należy utrzymywać i zapewnić miejsca pracy czy budować nowe.

 • 15 dni temu | ocena +13 / -2

  Kb

  Handel emisjami CO2 jest czysto spekulacyjny. Jest to instrument finansowy, którego ceną łatwo manipulować, ponieważ handluje się nimi na giełdzie. Wielu handlujących zarabia jedynie na obrocie. Jest to oszustwo w białych rękawiczkach.

  • 14 dni temu | ocena +3 / -0

   Strażak Sam

   Masz rację Kb oszustwo nie tylko na górze ,nasi przebiegli włodarze też robią nam wodę z mózgu np. tworząc spółki w których prezes zarabia 2 razy więcej a swój wkład do takiej spółki z biegiem czasu pokrywa złotem .

 • 15 dni temu | ocena +0 / -12

  Agnieszka

  Przecież płacą do budżetu Polski, nic Uni Europejskiej nie płacą ani grosza. Cała kasa i tak zostaje w POLSCE. Polska nic na tym nie traci i powinna wykorzystać tą kasę dla Bełchatowa, Bełchatów płaci to należy utrzymywać i zapewnić miejsca pracy czy budować nowe.

  • 14 dni temu | ocena +3 / -0

   Xxx

   Tylko ze tymi prawami można handlować na giełdzie tj. spekulować, sztucznie pompowa ich ceny. Niestety wszyscy za chory system zapłacimy w rachunkach.

  • 15 dni temu | ocena +4 / -0

   gdfgfdg

   Konkretnie gdzie? Kto i na co je wydaje? W jaki sposób Bełchatów na tym korzysta? Bo wiesz jak ktoś je wszystkie wrzuci di studni głębinowej to też będą w Polsce.

 • 15 dni temu | ocena +4 / -2

  Podatnik

  Trza by się poradzić Grety Thunberg , moja propozycja jest taka ,!,związki zawodowe niechaj zaprosza ,ja na strajk klimatyczny ,spanie na stropianie i takie sprawy ona lubi takie klimaty ,znając nasze związki zrobią jej takie pranie mózgu ,ze nie będzie widziała jak się nazywa " tyle mojej rady ,zrobicie jak jak zechcecie !

 • 15 dni temu | ocena +10 / -1

  eeeee

  Tak się dyma Polaków.. jakieś wirtualne pieniądze za CO2 nas okradają.. ludzie a czy za emisje składowania uranu ktoś płaci a za elektryczne samochody po których potem akumulatory leżą na pustyniach ktoś płaci ? bo nikt tego nie chce.. tylko od polaczków dymają.. a rząd gdzie jest ? Piłsudski walczył za Polskę a dzisiaj ludzie ją oddają.

  • 14 dni temu | ocena +0 / -0

   f*ck

   Piłsudski taki sam wódz jak inni wielcy w jego czasach, tylko pieniędzy i siły zabrakło. Mógł być Hitlerem, Stalinem czy Mussolinim :)

 • 15 dni temu | ocena +16 / -4

  trollololo

  Tak "Mateuszek kłamczuszek" dba o energetykę w Polsce: Polska sprzedała prawa do emisji CO2 za ponad 3 mld zł źródło WNP.PL

  • 15 dni temu | ocena +2 / -12

   Kozak

   Sprzedał bo musiasiał skąd miał wsiąść na maseczki!!!?uratował wam życie a wy tylko pieniądze ,pieniądze wstyd materia liści!!!

   • 14 dni temu | ocena +7 / -0

    rozsądna osoba

    Nie ma to jak odpowiedź covidiana. Nic tylko covid, maseczki i szczepionki. Gospodarka leży i kwiczy, małe biznesy upadają, cwaniaki zza odry skupują hotele i nasze interesy, ludzie tracą pracę, ale covidianom trzeba maseczki i szczepionki kupić. Normalnie żal.pl Jeśli boisz się wirusa to do jasnej cholery nie wyłaź z domu. Kto ci każe chodzić do kina czy hotelu. Odstaw trochę wiadomości TVP i Fakty TVN Nie tak się załatwia takie sprawy, ale po owocach ich poznacie

    • 14 dni temu | ocena +0 / -1

     xxx

     Który dokładnie hotel kupili Niemcy? Źródło też poproszę :)

   • 14 dni temu | ocena +6 / -1

    Xxx

    Geniuszu w 2 lata w tył sprzedał i to chyba nie na maseczki poszło. Poza tym wbrew temu co myślisz maseczki nie ratują życia. Jezu co za ludzie...

 • 15 dni temu | ocena +21 / -4

  Konfederat

  PIS pogrzebie energetykę (niczego w zamian nie wybudowali a pięć lat rządów). Pogrzebią cały kraj. Moim zdaniem to albo rządzą nami wyjątkowi głupcy albo wykonują czyjeś zalecenia. Każdy wariant powoduje że szkodzą Polsce. Chłop ze wsi by to lepiej ogarniał. To się w głowie nie mieści dokąd zmierzamy. Nikt nikogo nie rozlicza. Nie do takie uni wstępowaliśmy i trzeba uciekać. Im później tym gorzej.

  • 14 dni temu | ocena +2 / -12

   Mąż

   Podziękuj rudemu. Dzięki jego podpisowi upada energetyka Polski

   • 14 dni temu | ocena +12 / -1

    Xxx

    Co ma rudy do tego? Nie rzadzi juz 6 lat. Umowę na Caracale PiS jednak potrafił wypowiedzieć, czy nie przyjąć imigrantów. Tak samo mógł wypowiedzieć nieopłacalne dla nas traktaty. Tyle w temacie

  • 15 dni temu | ocena +9 / -1

   xcx

   To jest kombinacja wyjątkowych nieudaczników, głupców po linii partyjnej w dodatku wykonujących zlecenia Niemiec i Francji.

 • 15 dni temu | ocena +6 / -1

  Xxx

  A dlaczego związki nie protestują? Ciekawe co.

 • 15 dni temu | ocena +15 / -4

  xcx

  Jakiś inteligent napisał poniżej: co z tego, że zarzynamy swoją ledwo zipiącą energetykę skoro kasa idzie do budżetu państwa :-D A to "geniuszu", że kasa idzie na rozdawnictwo i jest to nic innego jak topienie pieniędzy w błocie. Ale co tym możesz wiedzieć. Opowiedz nam: co za te pieniądze zrobiono. Czy wybudowano chociaż jedną farmę offshore, gdzie jest atom i miejsca pracy? Podpowiedź: nigdzie bo kasa była, jest i będzie topiona w błocie i tyle w temacie. Zatem zamilcz

  • 15 dni temu | ocena +0 / -7

   Fuj

   Sam zamilcz,

  • 15 dni temu | ocena +2 / -0

   Guma

   Zamilcz i to już. Co ty wiesz tyle co we wykopie zjesz.

 • 15 dni temu | ocena +0 / -1

  Ddd

  Tak PGE zapłaci jak wszystkie podwyrzki:))))

 • 15 dni temu | ocena +6 / -5

  Rychu

  Tak jak pisze ktoś niżej, Skąd takie biadolenie przecież TE PIENIĄDZE ZOSTANĄ W POLSCE. Petrzmy łącznie na nasz kraj nie tylko przez jakąś firmę. Te pieniądze trzeba tylko dobrze wykorzystać dla zapewnienia czy ratowania miejsc pracy.

  • 12 dni temu | ocena +2 / -0

   ja

   Te pieniądze poszły na kupienie głosów idiotów w wyborach. Zabrali wam dużo więcej, a potem trochę oddali w pińcet. Przecież to są nasze pieniądze zabrane w coraz większej ilości podatków.

  • 14 dni temu | ocena +2 / -0

   xyz

   Zostały w Polsce. Na 500+ i trzynastki :)

 • 15 dni temu | ocena +5 / -10

  Ziober Zbigniew

  Truciciele muszą słono płacić

 • 15 dni temu | ocena +4 / -9

  Tyle

  Skąd takie biadolenie przecież TE PIENIĄDZE ZOSTANĄ W POLSCE. Petrzmy łącznie na nasz kraj nie tylko przez jakąś firmę. Te pieniądze trzeba tylko dobrze wykorzystać dla zapewnienia czy ratowania miejsc pracy.

 • 15 dni temu | ocena +5 / -14

  Kasa zostaje w POLSCE

  Przscież płacą do budżetu Polski nic uni europejskiej nie płacą. Cała kasa i tak zostaje w POLSCE.

  • 15 dni temu | ocena +9 / -2

   Luj

   Ale tam są "przejedzone" na głupoty....

 • 15 dni temu | ocena +3 / -8

  Pro

  Ale te pieniądze nie giną IDĄ do budżetu państwa, w czym więc problem i tak kasa zostaje w polsce

  • 15 dni temu | ocena +3 / -3

   DD

   To prawda więc proponuje benzyna za litr 10 zł,papierosy 50 zł ,pol litra wódki 200zł,piwo 50 zł w końcu budżet bedze pełny ,a my staniemy się światowym mocarstwem ,jak to kiedyś bywało ....do urn towarzysze

   • 15 dni temu | ocena +7 / -9

    Szczaw i mirabelki

    Dokładnie. Tak jak za Tuska było

    • 14 dni temu | ocena +7 / -2

     Miska ryżu

     Człowieku, ceny za Tuska były niższe i tego nie naciągniesz, słuchaczu tvp.

  • 15 dni temu | ocena +2 / -6

   Tak

   Dokładnie tak, śmieszny ten płacz bo trochę mniejsze wyniki ale najważniejsze że w Polsce kasa zostanie:

 • 15 dni temu | ocena +4 / -13

  Szczepic nauczycieli wszystkich obowiązkowo

  Obowiązkowo zaszczepić wszystkich nauczycieli ponieważ bed a zarażać dzieci A który Nie chce to do zwolnienia

  • 15 dni temu | ocena +2 / -8

   Wszystkich nauczycieli szczepic

   Popieram każdy nauczycieli obowiązkowo zaszczepić

   • 15 dni temu | ocena +1 / -4

    towaszyszsz bronisz

    Szczepić wszystkich,jak nie chce to do roboty na elektrownie!

  • 15 dni temu | ocena +3 / -13

   Popieram szczepic nauczycieli

   Mają kontakt z dziećmi i beda zarażać więc powinni być zaszczepieni

   • 15 dni temu | ocena +7 / -5

    Aha

    Zaszczep się na głupotę. Pandemia jest tylko w tv. Media z tego żyją - reklamy- a politycy maja pretekst na przepychanie dziwacznych ustaw i mają też usprawiedliwienie na swoje partactwo.

 • 15 dni temu | ocena +20 / -3

  Brutalna Prawda

  Tak to jest, gdy wybiera się nieudaczników i oszustów do władzy. Może niech radni Prawa i Sprawiedliwości powiedzą za ile sprzedano prawa do emisji CO2 (co by się zgadzała kasa na rozdawnictwo) Przez to energetyka jest już któryś raz z rzędu nierentowna. Takiej hipokryzji, złodziejstwa, nepotyzmu to nawet w platformie oszustów nie ma. Zaorali region i już niebawem będzie to miasto wymarłe z marketami. Gratuluje wyboru. Taka jest brutalna prawda.

  • 14 dni temu | ocena +0 / -1

   Strażak Sam.

   Zapomniałeś o hipokryzji przegranych,pracowałeś za 5 zł za godzinę ,OFE i dorobek pokoleniowy za 1 zł. No cóż ,dać kurze grzędę ...ha ha ha.Jasne że wszystkiego od razu się nie załatwi,ale jeszcze przy takim skowycie i hamulcu przegranych i tak jesteśmy dalej niż myślisz.

  • 15 dni temu | ocena +2 / -1

   DD

   Ale jak mieszkania potanieją ,czyli nie same minusy hehe

   • 15 dni temu | ocena +0 / -0

    Brutalna prawda

    W sumie racja :-)

 • 15 dni temu | ocena +9 / -6

  Konfederacja

  No cóż drodzy wyborcy POPiSu, sami zgotowaliście sobie ten los. Chcieliście UE, głosujecie na bandę czworga to teraz przyjdzie słony rachunek za te błędy. A jeśli nie wy go zapłacicie bo z racji wieku nie doczekacie to wasze dzieci i wnuki już na pewno. Najlepsze jest to, że nic was to nie nauczy i dalej będziecie głosować na tych samych licząc na poprawę a tv będzie wam robić wodę z mózgu.

 • 15 dni temu | ocena +8 / -0

  PRECZ Z PSEUDOEKO

  EKOTERROR !!!

 • 15 dni temu | ocena +4 / -2

  Trzej

  Pis jako partia nic nie znaczy w E.P.Dlatego nic nie mogą załatwić.

 • 15 dni temu | ocena +25 / -4

  srovid

  produkcja paczki papierosów to niecałe 1zł 50gr ale kosztuja one 15 zł na rynku nie dlatego ze ich produkcja jest droga tylko sa naliczane przez prawo Unijne zlodziejskie opłaty! produkcja energii z węgla jest NAJTANSZA produkcja ale dziek izlodziejkim przepisom UE jest najdrozsza! macie swoja UE swoj zielony ład swoja ekologie swoja Postepowosc Nowoczesność swoje lewackie bzdety! My bedziemy dziadowac glodowac bo debilne lewctwo z UE wymysla chore złodziejskie przepisy, a Rosja, (przyjaciel i parnter niemiec, austrii, francji, wloch) czy Chiny Czy "zielona" "błękitna" Australia bedzie tak grzac weglerm do atmosfery ze tylko debil mysli ze zamkniecie kopalni w Polsce w jakikolwiek sposob wpłynie na srodowisko! podobnie jak debile myslą ze maseczka chroni przed rozprzestrzenianiem covid buahaha banda debili

  • 15 dni temu | ocena +8 / -0

   Strażak Sam

   Masz rację ,jeszcze nasi E.D.podgryzają nas i szczują przeciwko swoim za ogromną kasę.