Reklama

Reklama

Rewolucyjny pomysł na wykorzystanie węgla? PGE zaprasza naukowców i specjalistów ze świata do Bełchatowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Rewolucyjny pomysł na wykorzystanie węgla? PGE zaprasza naukowców i specjalistów ze świata do Bełchatowa - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Już w najbliższy poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczyna się w Bełchatowie XI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Transformacja węgla brunatnego”.

Reklama

Bełchatów na trzy dni stanie się stolicą światowego górnictwa węgla brunatnego. W mieście po raz kolejny zorganizowany zostanie kongres poświęcony tej tematyce, na którym swoją obecność zapowiedzieli naukowcy i specjaliści związani z branżą górniczą i energetyczną z kraju i zagranicy m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii, Bułgarii.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zapoznania się z aspektami ochrony środowiska w górnictwie węgla brunatnego, roli surowca w bilansowaniu i stabilizowaniu systemów energetycznych, europejskiej polityki ochrony klimatu i dążenia do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

 

 

Ambicją organizatorów forum jest również poruszenie tematów ważnych dla gospodarki, które związane są z przyszłością najtańszego źródła energii, jakim jest węgiel brunatny. Omówiona zostanie również obecna i przyszła rola tego surowca w krajach europejskich i na świecie, wyzwania stojące przed branżą górnictwa węglowego w kontekście planowanej dekarbonizacji energetyki oraz nowe kierunki i technologie oparte na węglu brunatnym.

- Potrzebny jest pomysł na to, czym stabilizować systemy energetyczne zasilane z odnawialnych źródeł energii. Ten pomysł powinien być częścią planów na rzecz energetyki i klimatu oraz wkładem w realizację zwiększonego celu redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej na rok 2030 – czytamy w jednym z komunikatów przygotowanych przez organizatorów kongresu.

Jak zapowiadają, podczas obrad zapadną propozycje transformacji węgla brunatnego, sposobu jego zastąpienia w kraju i Europie.

- Chcemy omawiać, czy jest możliwa komercyjna, opłacalna produkcja ciekłego wodoru z takiego rodzaju surowca. Technologie wodorowe stanowią potencjalnie zrównoważoną opcję dla polskiego systemu energetycznego – informują organizatorzy.

W trakcie kongresu pojawią się propozycje transformacji kompleksu bełchatowskiego wchodzącego w skład PGE GiEK. Zaproszeni goście mają też dyskutować o procesie transformacji regionu bełchatowskiego.

Organizatorami kongresu są Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy