Bełchatów na trzy dni stanie się stolicą światowego górnictwa węgla brunatnego. W mieście po raz kolejny zorganizowany zostanie kongres poświęcony tej tematyce, na którym swoją obecność zapowiedzieli naukowcy i specjaliści związani z branżą górniczą i energetyczną z kraju i zagranicy m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii, Bułgarii.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zapoznania się z aspektami ochrony środowiska w górnictwie węgla brunatnego, roli surowca w bilansowaniu i stabilizowaniu systemów energetycznych, europejskiej polityki ochrony klimatu i dążenia do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Ambicją organizatorów forum jest również poruszenie tematów ważnych dla gospodarki, które związane są z przyszłością najtańszego źródła energii, jakim jest węgiel brunatny. Omówiona zostanie również obecna i przyszła rola tego surowca w krajach europejskich i na świecie, wyzwania stojące przed branżą górnictwa węglowego w kontekście planowanej dekarbonizacji energetyki oraz nowe kierunki i technologie oparte na węglu brunatnym.
- Potrzebny jest pomysł na to, czym stabilizować systemy energetyczne zasilane z odnawialnych źródeł energii. Ten pomysł powinien być częścią planów na rzecz energetyki i klimatu oraz wkładem w realizację zwiększonego celu redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej na rok 2030 – czytamy w jednym z komunikatów przygotowanych przez organizatorów kongresu.
Jak zapowiadają, podczas obrad zapadną propozycje transformacji węgla brunatnego, sposobu jego zastąpienia w kraju i Europie.
- Chcemy omawiać, czy jest możliwa komercyjna, opłacalna produkcja ciekłego wodoru z takiego rodzaju surowca. Technologie wodorowe stanowią potencjalnie zrównoważoną opcję dla polskiego systemu energetycznego – informują organizatorzy.
W trakcie kongresu pojawią się propozycje transformacji kompleksu bełchatowskiego wchodzącego w skład PGE GiEK. Zaproszeni goście mają też dyskutować o procesie transformacji regionu bełchatowskiego.
Organizatorami kongresu są Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie.
Komentarze (0)