reklama
reklama

Przełom w sprawie spółki zależnej PGE. Wiadomo już co dalej z ochroną strategicznych obiektów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przełom w sprawie spółki zależnej PGE. Wiadomo już co dalej z ochroną strategicznych obiektów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Wygląda na to, że nastąpił długo oczekiwany przełom w sprawie spółki Elbest Security. Zakończyły się negocjacje z PGE GiEK w sprawie ochrony strategicznych obiektów m.in. kopalni i elektrowni Bełchatów. Czy teraz pracownicy ochrony dostaną długo wyczekiwane podwyżki?
reklama

Wszystko wskazuje na to, że spółka Elbest Security przez najbliższe cztery lata będzie ochraniała obiekty PGE GiEK m.in. kopalnię i elektrownię Bełchatów. To dobra wiadomość dla załogi, która obawiała się o miejsca pracy i protestowała w ostatnich miesiącach. 

O zakończonych negocjacjach w sprawie nowej umowy na świadczenie usług ochrony i mienia obiektów należących do PGE GiEK poinformował zarząd Elbest Security. Jak podkreślono, oferta została zaakceptowana przez kontrahenta

- Obecnie oczekujemy na podpisanie przedmiotowej umowy, która będzie obowiązywała na kolejne 4 lata – poinformował Mariusz Wołosewicz , wiceprezes Elbest Security.

 

 

To z pewnością dobra wiadomość dla załogi, która drżała o miejsca pracy. Obecna umowa na ochronę obiektów PGE kończy się bowiem już w czerwcu. Obawy potęgowały plany przejęcia spółki przez Polski Holding Obronny. Od kilku miesięcy pracownicy ochrony domagali się, aby ich firma została włączona w skład koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Tak jak to miało miejsce w przypadku innych spółek zależnych PGE działających na terenie kopani i elektrowni m.in. Betransu, Bestgumu czy Rambu, których udziały od PGE odkupił koncern PGE GiEK. To właśnie ta spółka w najbliższych miesiącach ma być „integratorem” aktywów węglowych i podstawą do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Według załogi Elbest Security przejście pod skrzydła PGE GiEK, a później NABE, miało zapewnić gwarancję miejsc pracy i zatrudnienia. PGE miało jednak inny pomysł i forsowało przejęcie Elbestu Security przez Polski Holding Obronny. Temu zdecydowanie sprzeciwiali się pracownicy, bo obawiali się utraty miejsc pracy. Wygląda na to, że teraz otrzymają gwarancję zatrudnienia na najbliższe cztery lata.

I choć umowa na ochronę strategicznych obiektów, według zapewnień Elbest Security, wkrótce ma zostać podpisana, to wciąż nie jest rozstrzygnięta sprawa przejęcia udziałów spółki.

Jak mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Zjednoczeni”, który działa w Elbest Security, rozmowy w sprawie porozumienia społecznego w sprawie przejęcia przez holding odbędą się po świętach. Członkowie tego związku wraz z pracownikami w ostatnich miesiącach zorganizowali z pracownikami protesty i blokady dróg na kopalnię, domagając się gwarancji miejsc pracy. Przewodnicząca zaznacza, że ten najważniejszy cel właśnie zostaje osiągnięty. Jak dodaje, po podpisanej umowie na ochronę, związki zawodowe będą domagały się podwyżek dla pracowników. W innych spółkach zależnych porozumienia płacowe już zostały zawarte. 

Takie deklaracje składa również zarząd Elbest Security.

- Zapewniamy, że z chwilą podpisania umowy niezwłocznie podejmiemy rozmowy ze stroną społeczną w celu podpisania oczekiwanych porozumień płacowych – poinformował wiceprezes Wołosiewicz.

W sprawie sytuacji w spółce Elbest Security interweniowały ostatnio również inne związki zawodowe: MZZ "Odkrywka" w KWB Bełchatów, NZZG KWB Turów, ZZ GWB KWB Bełchatów, MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów oraz Związku Zawodowego Pracowników Elektrowni Turów, które wzięły udział w spotkaniu z Wiceministrem Aktywów Państwowych – Markiem Wesołym.

- Właścicielem Spółki jest PGE S.A., a spółka znajduje się na wstępnym etapie zmian właścicielskich. Poinformowaliśmy Pana Ministra, o zagrożeniach związanych z prowadzeniem przez cześć związków zawodowych sporów zbiorowych na tle wzrostu wynagrodzeń, oraz niepewności pracowników spowodowanej nieudolnej polityce restrukturyzacji firmy. W dobie wojny na Ukrainie, kraju sąsiadującym z Polską, gdzie wojska NATO patrolują z powietrza strategiczne obiekty polskiej energetyki, "ktoś" wpadł na pomysł, by restrukturyzować jedną z najlepiej wykwalifikowanych firm ochroniarskich. Gratulujemy pomysłu - napisali związkowcy z MZZ „Odkrywka”.

Podczas spotkania ministrowi zaproponowano do przeanalizowania kilka wariantów rozwiązania obecnego problemu. Poinformowano też, że jeśli nie zmieni się sytuacja w spółce, to wówczas związki zawodowe podejmą kolejne działania.

Według związkowców przełom w rozmowach odnośnie ochrony obiektów, wynika z interwencji w ministerstwie. 

-  Rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych jednak przynoszą pozytywne efekty. Dialog jest najważniejszy - napisał w mediach społecznościowych Adam Olejnik, przewodniczący MZZ "Odkrywka". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama