reklama
reklama

Pracownicy kopalni otrzymali medale. Prezes: zmiany są konieczne i nieuchronne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Centralne obchody z okazji Dnia Górnika odbyły się w spółce PGE GiEK. W tym roku, ze względu na pandemię, nie było pochodu górniczego, a oficjalne uroczystości były znacznie skromniejsze niż zazwyczaj.
reklama

Obchody Dnia Górnika w Bełchatowie rozpoczęły się wczesnym rankiem od pobudki w wykonaniu kopalnianej orkiestry, która grała nie tylko na osiedlach, ale również w siedzibie koncernu PGE GiEK. Później odprawiona została uroczysta msza święta, koncelebrowana przez ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia. Ze względu na obostrzenia uczestniczyła w niej ograniczona liczba osób.

Podobnie było na oficjalnych uroczystościach w hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie, gdzie w akademii wzięła udział tylko garstka osób. Przyznano odznaczenia państwowe dla zasłużonych górników z KWB Bełchatów i KWB Turów. Wyróżnieni pracownicy otrzymali Brązowy Krzyż Zasługi, a także złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę. Wręczono ponadto górnicze stopnie generalskie przyznawane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz honorowe odznaki „Zasłużony dla KWB Bełchatów”.

– Górnictwo to zawód trudny i wymagający ogromnego hartu ducha, gdzie umiejętności i doświadczenie mają kluczowe znaczenie. Tym większy szacunek należy się tym osobom, które potrafiły podołać wszystkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą uprawianie tej profesji. Dzień Górnika to czas radości, ale także refleksji. To właśnie dzięki takim pracownikom, jak Wy Państwo, Kopalnie w Bełchatowie i Turowie są dzisiaj branżowym liderem i nowoczesnym zakładem – powiedział Andrzej Legeżyński, prezes PGE GiEK.

Szef koncernu, podczas swojego wystąpienia odniósł się również do transformacji energetycznej, jaka czeka bełchatowskie zagłębie górnicze.

- I choć zdaję sobie sprawę, że przyszłość górnictwa węgla brunatnego dla wielu z Was wiąże się z ogromem pytań związanych z jego przyszłym kształtem, jestem przekonany, że ostatecznie proces trwającej transformacji zrealizowany zostanie zgodnie z naszymi oczekiwaniami – powiedział prezes Andrzej Legeżyński.

Za pracę i górniczy trud podziękował też prezes PGE – Wojciech Dąbrowski, który przypomniał, że kopalnie są gwarancją bezpieczeństwa energetycznego. On również odniósł się do przyszłości energetyki konwencjonalnej i planowanych zmian.

– Górnictwo to jedna z tych dziedzin gospodarki, która współcześnie musi stawić czoła poważnym wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną. Choć zmiany są konieczne i nieuchronne, to dla nas wszystkich priorytetem jest, aby była to sprawiedliwa transformacja, rozłożona w czasie z poszanowaniem miejsc pracy i lokalnych gospodarek, z szacunkiem dla naszych tradycji, a przede wszystkim z uwzględnieniem interesów polskich górników – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama