reklama
reklama

PGE zgodziło się na podwyżki dla górników. O ile wzrosną ich pensje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/PGE GiEK

PGE zgodziło się na podwyżki dla górników. O ile wzrosną ich pensje? - Zdjęcie główne

foto Archiwum/PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaCzęść związków zawodowych z kopalni Bełchatów podpisała porozumienie płacowe. Już od 1 lutego górnicy mogą liczyć na wyższe pensje. Z żądaniem podwyżki wystąpił również MZZ "Odkrywka", który domaga się wzrostu pensji o nie mniej niż 20 procent, zarówno w kopalni, jak i spółkach zależnych PGE.
reklama

Jak się udało nieoficjalnie ustalić, od 1 lutego pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów otrzymali po 600 zł podwyżki na stawce zasadniczej. Porozumienie w tej sprawie podpisało pięć organizacji związkowych: Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego, Solidarność, ZZ „Konto”, ZZ „Kadra” oraz Związek Zawodowy Górnictwa Węgla Brunatnego KWB Bełchatów. Podwyżki zostaną uwzględnione w wypłacie za luty, którą górnicy dostaną na początku marca. 

- Myślę, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie, bo każdy dostanie po tyle samo podwyżki- mówi jeden z pracowników kopalni.

Koncern PGE GiEK przyznał, że dokument w sprawie płac został podpisany, ale oficjalnie nie ujawnił o ile wzrosło wynagrodzenie górnikom. 

reklama

- Potwierdzamy, że w KWB Bełchatów zostało zawarte porozumienie płacowe z częścią związków zawodowych, przewidujące m.in. wprowadzenie od 1 lutego 2023 r. nowych stawek wynagrodzenia zasadniczego na zasadach szczegółowo określonych w niniejszym porozumieniu – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

 

reklama

 

Pod porozumieniem nie podpisały się jednak wszystkie organizacje. Związek Zawodowy „Odkrywka” z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie wystąpił do dyrektora kopalni, a także władz spółek zależnych PGE, z wnioskiem o wzrost wynagrodzenia dla pracowników na poziomie nie mniejszym niż 20 proc.

Swój wniosek związkowcy z „Odkrywki” motywują m.in. zyskiem jaki wypracowała załoga KWB Bełchatów w okrojonym stanie załogi, przy jak twierdzą związkowcy, rekordowym wydobyciu węgla i dodatkowej sprzedaży odbiorcom indywidualnym. Żądania podwyżki argumentują też ciągle zwiększającym się kosztami życia m.in. paliwa, prądu czy żywności.

- W związku z powyższym, nie możemy się zgodzić na obniżanie płac pracowników, względem inflacji, oraz obniżaniu średniego wynagrodzenia w KWB Bełchatów – informuje MZZ „Odkrywka”.

reklama

Związkowcy domagają się pilnego spotkania w sprawie podwyżek. W przeciwnym razie grożą rozpoczęciem sporu zbiorowego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama