Reklama

Reklama

Związkowcy z kopalni i elektrowni u wicepremiera Sasina. O czym rozmawiali?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związkowcy z kopalni i elektrowni spotkali się z wicepremierem Jackiem Sasinem. Czego dotyczyły rozmowy z Ministrem Aktywów Państwowych?

Reklama

Do rozmów wicepremiera Jacka Sasina z przedstawicielami organizacji związkowych z PGE i Tauronu doszło w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Związkowcy wcześniej powołali Komitet Protestacyjno-Strajkowy PGE. Jak poinformowano, spotkanie dotyczyło sporów zbiorowych, które wszczęto z powodu braku porozumienia odnośnie wzrostu wynagrodzeń w kopalni i elektrowni Bełchatów, a także spółkach zależnych PGE.

Porozumienia płacowego w kopalni nie podpisał związek zawodowy „Odkrywka”, a w elektrowni na proponowane podwyżki wynoszące 6,6 proc. nie zgodziły się dwie organizacje MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego. Okazuje się, że wicepremier ma pomóc w uzyskaniu porozumienia pomiędzy PGE a związkowcami.

- Przyczyną braku podpisania porozumień był żenująco niski poziom wzrostu płac, w stosunku do szalejącej inflacji i drożyzny jaką zauważamy w codziennej egzystencji. Z tego miejsca należą się podziękowania dla Wicepremiera Jacka Sasina, za pomoc w mediacjach, która być może będzie miała odzwierciedlenie w dniu jutrzejszym – poinformowali związkowcy.

Związkowcy w środę (27 lipca) mieli spotkać się na rozmowach z zarządami PGE i PGE GiEK. Tematem spotkania ma być „zażegnanie eskalacji niepokojów społecznych” i zawarcie porozumień „dających finansową satysfakcję pracownikom”.

Sprawa podwyżek w elektrowni i kopalni podzieliła związki zawodowe. Część organizacji, wiosną tego roku, podpisała bowiem porozumienie, godząc się tym samym na wzrost wynagrodzeń o 6,6 proc. Zaznaczono przy tym, że podwyżka dotyczy tylko pierwszego półrocza i zapowiedziano dalsze negocjacje w lipcu. Związkowcy spotkali się w ostatnich dniach z prezesami na Słoku, ale rozmowy nie przyniosły oczekiwanego skutku. W takiej sytuacji ogłoszono pogotowie strajkowe we wszystkich oddziałach PGE GiEK. Związki zawodowe dały czas pracodawcy do 1 sierpnia, aby mógł przedstawić propozycję tzw. „rekompensaty inflacyjnej”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy