reklama

Domagają się spotkania z wicepremierem. Chodzi o dalszy los 1000 pracowników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK/Elbest Security

Domagają się spotkania z wicepremierem. Chodzi o dalszy los 1000 pracowników - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK/Elbest Security

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związki zawodowe działające w kopalni i elektrowni, a także w spółce Elbest Security, domagają się spotkania z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Wciąż nie wiadomo bowiem, jaka przyszłość czeka pracowników ochrony, którzy czuwają nad bezpieczeństwem strategicznych obiektów w PGE. Jakie mają postulaty?
reklama

Blisko tysiąc pracowników Elbest Security, którzy zajmują się ochroną kopalni i elektrowni w PGE, wciąż nie mogą być pewni swojej przyszłości. Ministerstwo Aktywów Państwowych i energetyczny koncern w dalszym ciągu nie podjęły decyzji na jakich zasadach oraz w jakich strukturach w przyszłości ma funkcjonować spółka. Kolejne negocjacje ze związkami zawodowymi też nie przyniosły przełomu.

Obecnie właścicielem Elbest Security jest PGE, która wcześniej sprzedała udziały w wielu spółkach zależnych, działających na terenie kopalni i elektrowni m.in. Betransie, Bestgumie czy Rambie, które od PGE odkupił koncern PGE GiEK. To właśnie ta spółka w najbliższych miesiącach ma być „integratorem” aktywów węglowych i podstawą do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.  Natomiast w przypadku Elbest Security podjęto decyzję, że udziały miały zostać sprzedane do Polskiego Holdingu Obronnego. Takie rozwiązanie wzbudziło jednak sprzeciw pracowników, którzy obawiali się o miejsca pracy. Ochroniarze zaczęli protestować, blokując drogi do kopalni i elektrowni w grudniu ubiegłego roku. PGE i ministerstwo zgodziły się na rozmowy ze związkowcami. Mijały jednak kolejne miesiące i kompromisu, który zadowoliłby pracowników, nie wypracowano.

Związki zawodowe reprezentujące blisko 1000 pracowników Elbest Security wystosowały kolejny apel do wicepremiera i ministra aktywów państowych Jacka Sasina o „pilne i skuteczne działanie” w sprawie przejścia wspomnianej spółki w struktury planowanej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której mają zostać wydzielone inne aktywa węglowe m.in. elektrownie, kopalnie i część spółek zależnych. Związkowcy proponują też drugie rozwiązanie, polegające na tym, aby przekazać pracowników do zakładów macierzystych, na terenie których obecnie pracują, czyli istniejących już Działów Bezpieczeństwa (DN) lub utworzenie WSO tzw. Wewnętrzne Służby Ochrony, które zastąpiłyby dawne Straże Przemysłowe.

- Od chwili rozpoczęcia rozmów na temat utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wiadomym było, iż kilka spółek z Grupy PGE ma wejść w skład nowo tworzonego podmiotu, w tym Elbest Security. Pod koniec okresu negocjacji umowy społecznej ze stroną związkową okazało się, iż w trakcie rozmów rzekomo niepodważalne „kamienie milowe” uległy zmianie i spółka Elbest Security zamiast wejść w skład NABE, miała wejść do podmiotu o nazwie Polski Holding Obronny. Z podpisanej w grudniu 2022 roku umowy społecznej wykluczonych zostało blisko 1000 pracowników spółki Elbest Security – piszą związkowcy.

Jak podkreślają, chodzi o ustabilizowanie sytuacji zawodowej pracowników i zadbanie o ich przyszłość. Związki zawodowe zwracają też uwagę na coraz bardziej nerwową atmosferę wśród załogi spółki. Coraz częściej mówi się o kolejnych protestach. Związkowcy wspominają też o nieprzedłużeniu umów na świadczenie usług w Elektrowni Dolna Odra oraz PGE, co „potęguje niepokój wśród pracowników”.

- Strach czy niepokój przed utratą pracy wpływa niekorzystnie na wykonanie przez pracowników zadania oraz ich zaangażowanie. Dlatego też na sytuację Pracowników Elbest Security należy spojrzeć szerzej. W związku z powyższym wnosimy o pilne zorganizowanie spotkania (...) – napisali związkowcy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama