Reklama

Reklama

Ile zarabia zarząd PGE GiEK? Spółka sowicie wynagradza prezesów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile zarabia zarząd PGE GiEK? Spółka sowicie wynagradza prezesów  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia PGE GiEK w 2020 roku na wynagrodzenia członków zarządu spółki przeznaczyła prawie 5,4 mln zł. Kilkaset tysięcy złotych pochłonęły też apanaże dla osób zasiadających w radzie nadzorczej koncernu. Zapytaliśmy spółkę o zarobki poszczególnych prezesów i wiceprezesów.

Reklama

Ostatnimi czasy wiele mówiło się o negocjacjach płacowych w elektrowni Bełchatów czy też niektórych spółkach zależnych PGE. Kwoty podwyżek, jakie zazwyczaj udaje się każdego roku wynegocjować związkom zawodowym, wahają od 100 do kilkuset złotych. Pracownikom kopalni i elektrowni często wytyka się, że zbyt dużo zarabiają. W jednym z raportów eksperci z Fundacji Instrat wyliczyli, że średnia zarobków w PGE GiEK wynosi 8,3 tys. zł (brutto). Ci jednak często odpierają zarzuty twierdząc, że średnią mocno zawyża kadra kierownicza, a także osoby na najwyższych stanowiskach.

- Zwykły pracownik o takiej pensji może tylko pomarzyć. Może warto dopytać ile zarabiają ci na samej górze. Prezesi, wiceprezesi czy nawet dyrektorzy. To ta grupa pracowników zawyża średnią zarobków w PGE – mówi jeden z pracowników bełchatowskiej kopalni.

Ile przeznaczono na wynagrodzenia zarządu PGE GiEK?

Dotarliśmy do sprawozdania finansowego koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna za 2020 rok. W dokumencie podano, ile przeznaczono na wynagrodzenia kadry kierowniczej PGE GiEK, czyli zarządu i rady nadzorczej spółki. Łącznie było to aż 5,8 mln zł. Z czego członkowie zarządu otrzymali 5 mln 389 tys. zł, a osoby zasiadające w radzie nadzorczej w sumie 314 tys. zł. Na świadczenia po okresie zatrudnienia przeznaczono 185 tys. zł.

Okazuje się, że koszty kierownictwa PGE GiEK wzrosły o kilkaset tysięcy złotych w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna kwota, jaką w 2019 roku przeznaczono na wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów i członków rady nadzorczej, wyniosła w sumie 5,4 mln zł.

Zapytaliśmy PGE GiEK o wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu spółki. Koncern odmówił jednak udzielenia takiej informacji.

- Informacje o indywidualnych wysokościach wynagrodzeń członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej PGE GiEK stanowią dobra osobiste wskazanych osób, dane osobowe w rozumieniu przepisów RODO oraz informacje chronione przez przepisy prawa, których Spółka nie może udostępnić – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Kto rządził na Węglowej w 2020 roku? 

Na koniec ub. roku w skład pięcoosobowego zarządu spółki, która swoją siedzibę ma w gmachu PGE GiEK przy ulicy Węglowej, wchodzili prezes Wioletta Czemiel-Grzybowska, Norbert Grudzień – Wiceprezes Zarządu ds. Wytwarzania i Zarządzania Majątkiem, Zbigniew Fałek – Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i ICT, Zbigniew Kasztelewicz – Wiceprezes Zarządu ds. Wydobycia oraz Andrzej Kopertowski – Wiceprezes Zarządu wybrany przez pracowników.

To jednak nie wszyscy prezesi i wiceprezesi, którzy pobierali wynagrodzenia w 2020 roku, bo w ciągu dwunastu miesięcy zachodziły zmiany w składzie zarządu. W styczniu powołano Rafała Muchę na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych, które pełnił do grudnia 2020 roku. Natomiast w marcu odwołany został poprzedni prezes Robert Ostrowski, którego w kwietniu zastąpiła Wioletta Czemiel-Grzybowska. W marcu odwołany został też wiceprezes ds. wytwarzania – Marek Ciapała, którego w kwietniu zastąpił Zbigniew Fałek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy