Reklama

Reklama

PGE płaci największe podatki w Polsce. Ile wpłynęło do kasy Bełchatowa i regionu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

PGE płaci największe podatki w Polsce. Ile wpłynęło do kasy Bełchatowa i regionu?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia PGE jest największym płatnikiem podatków w Polsce. W 2020 roku energetyczny koncern wpłacił blisko 11 miliardów złotych do budżetu Państwa. Sprawdziliśmy, ile z tytułu podatków i różnego rodzaju opłat, trafia do Bełchatowa i okolicznych gmin.

Reklama

PGE w ubiegłym roku wpłaciła do budżetu Państwa blisko 11 miliardów złotych – wynika z analizy przyprowadzonej przez Business Insider Polska. To o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Wzrost wynika przede wszystkim z ogromnych kwot płaconych za uprawnienia do emisji CO2, na które złożyło się aż 6,2 mld zł. PGE zapłaciło 2,3 mld zł akcyzy i innych podatków, a także 2,2 mld zł podatków i składek ubezpieczeniowych.

- Wielomiliardowe kwoty corocznie zasilają budżet państwa, dając impuls wzrostowy dla polskiej gospodarki, natomiast podatki, które odprowadzamy do gmin, w których prowadzimy działalność stanowią bardzo istotną część budżetów samorządów i przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności (…) To dla nas bardzo istotne, że nasza działalność wzmacnia polską gospodarkę  - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Sprawdziliśmy, ile z podatków płaconych przez PGE wpływa do naszego regionu. Jakie kwoty z tytułu działalności kopalni, elektrowni oraz koncernu PGE GiEK otrzymują gminy, miasto i powiat? Koncern PGE GiEK podliczył, że w 2020 roku łącznie na rzecz lokalnych samorządów w regionie bełchatowskim zapłacono ponad 180 mln zł.

Najwięcej, bo w sumie 133 mln zł otrzymała gmina Kleszczów. To są opłaty z tytułu podatku od nieruchomości, środków transportowych i podatku leśnego. Na łączną kwotę składa się też tzw. opłata eksploatacyjna naliczana od wydobytego węgla w Polu Bełchatów oraz opłata za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym.

Gmina Szczerców uplasowała się na drugim miejscu. W ubiegłym roku samorząd otrzymał łącznie 42,1 mln zł. Na kwotę złożyły się opłata eksploatacyjna od wydobytego węgla z odkrywki Szczerców, podatki od nieruchomości, rolny, leśny, a także opłata za gospodarowanie odpadami.

Łącznie 2,8 mln zł od PGE w 2020 roku otrzymało bełchatowskie starostwo. To opłata za wieczyste użytkowanie oraz opłata komunikacyjna. Z kolei na konto gminy Bełchatów PGE GiEK przelał w sumie 630 tys. zł z tytułu podatków od nieruchomości i podatku leśnego. Z wyliczenia przygotowanego przez PGE GiEK wynika, że najmniej spośród samorządów otrzymało miasto Bełchatów. To nieco ponad pół miliona złotych z tytułu podatku od nieruchomości, opłat za gospodarowanie odpadami oraz za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym.

- Kompleks bełchatowski to przede wszystkim stabilne i atrakcyjne miejsca pracy, dodatkowy dochód gmin i województw związany z szeregiem opłat i podatków związanych z działalnością elektrowni i kopalni, liczonych w setkach milionów złotych. Te znaczące wpływy do budżetów samorządów przekładają się na poprawę infrastruktury drogowej, obiektów użyteczności publicznej, a w efekcie oznaczają wzrost atrakcyjności regionu – mówi Krzysztof Kuśmierowski, prezes PGE GiEK.

Jak podkreśla, działalność kompleksu górniczo-energetycznego spowodowała "wzrost możliwości rozwojowych gmin i jej mieszkańców" – szczególnie Gminy Kleszczów.

- Najbogatsza gmina w Polsce stworzyła stabilny rynek konsumencki i wpłynęła na rozwój technologiczny, finansowy i społeczny całego regionu. Z uwagą będziemy teraz przyglądać się rozwojowi Gminy Szczerców, do której wpływa także duża część podatków i opłat z PGE GiEK – mówi Krzysztof Kuśmierowski.

Koncern PGE GiEK wyliczył, że uwzględniając wszystkie oddziały spółki na terenie pięciu województw, to do samorządowych budżetów łącznie trafiło blisko 414 mln zł. Spółka zaznaczyła, że podane kwoty nie uwzględniają podatków i opłat zapłaconych do budżetu państwa oraz Urzędu Marszałkowskiego takich jak CIT, VAT, Akcyza, PIT.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy