Pracownicy bełchatowskiej kopalni od kwietnia w zakładowym radiowęźle nie mogą słuchać stacji komercyjnych. Z głośników leci tylko Program 1 Polskiego Radia lub „Trójka”.Taka decyzja pracodawcy wywołała oburzenie u pracowników, którzy coraz głośniej zaczęli mówić o cenzurze. Interweniować u dyrekcji postanowiły związki zawodowe.
- Po świętach wielkanocnych radiowęzeł KWB Bełchatów otrzymał zakaz przekazywania sygnału radiowego stacji komercyjnych. Przypominamy, że o wyborze stacji radiowych zdecydowali kilka lat temu sami pracownicy Kopalni w drodze szerokich konsultacji społecznych – napisali związkowcy w liście do dyrektora kopalni.
Poproszono o wyjaśnienie powodów oraz podanie podstaw prawnych związanych z wprowadzeniem „zakazu upowszechnienia sygnału konkretnych stacji i wprowadzenie przymusu transmisji polskiego radia publicznego”.
Na pismo związkowców oficjalnie odpowiedziała kopalnia, a dokładnie dział organizacji i systemów zarządzania. Co znalazło się w odpowiedzi? Przypomniano, że radiowęzły zakładowe emitują programy polskich stacji radiowych na zasadach umownych, opartych na preferencjach pracowników z 2000 roku.
- W związku z pojawieniem się w ostatnim czasie rozbieżnych opinii na temat treści emitowanych programów radiowych, aby nie eskalować niezadowolenia pracowników, Departament Komunikacji wystosował prośbę o nieemitowanie audycji komercyjnych stacji radiowych, do czasu uzgodnienia zasad, które będą akceptowane przez pracowników – czytamy w piśmie z KWB Bełchatów.
Zapewniono również, że temat funkcjonowania radiowęzła zakładowego zostanie omówiony na najbliższym spotkaniu ze związkami zawodowymi.
Komentarze (0)