Reklama

Reklama

PGE nie rezygnuje ze 100 mln ton węgla pod drogą. Kiedy rozpoczną wydobycie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

PGE nie rezygnuje ze 100 mln ton węgla pod drogą. Kiedy rozpoczną wydobycie? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Bełchatowska kopalnia nie rezygnuje ze złóż węgla koło Dębiny, gdzie zalega blisko 100 mln ton węgla. Trwają prace przygotowawcze. Kiedy ruszy wydobycie węgla?

Reklama

Kopalnia Bełchatów nie porzuciła planów wydobycia węgla w rejonie wysadu solnego Dębina. Zalega tam ponad 90 mln ton „brunatnego złota”. Jak udało się ustalić, koncern PGE GiEK do tej pory wydzierżawił od gminy Kleszczów ponad 8 hektarów gruntów, na których już prowadzone są prace przygotowawcze do przyszłego wydobycia.

- Na całej powierzchni objętej dzierżawą prowadzone są różnego rodzaju prace, w tym budowane są obiekty infrastruktury technicznej tj. linie energetyczne, rowy i kanały odwadniające oraz studnie i piezometry – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Wcześniej, bo w 2020 r. PGE GiEK zajęła m.in. blisko 3 hektary drogi biegnącej w rejonie Debina o długości blisko 2 kilometrów, pod którą znajdują się pokłady węgla. Jak zaznacza rzeczniczka PGE GiEK, obecnie prowadzone prace górnicze w szczercowskiej odkrywce, zakładają w niedalekiej przyszłości wydobycie właśnie również z okolicy Dębiny.

- Aktualnie wykonywany zakres robót górniczych na poszczególnych poziomach eksploatacyjnych zakłada realizację docelowego konturu wyrobiska górniczego Pola Szczerców umożliwiającego pozyskanie zasobów węgla z rejonu wysadu solnego „Dębina" – mówi Sandra Apanasionek.

Kiedy rozpoczną się prace?

Koncern PGE GiEK zaznacza, że roboty górnicze obejmujące rejon wysadu solnego Dębina będą mogły być realizowane dopiero po 2024 r. i będą trwały aż do momentu zakończenia eksploatacji w Polu Szczerców.

Sprawę nieruchomości i działek w rejonie Dębina, które od gminy Kleszczów nabywa PGE, reguluje podpisane w 2017 r. porozumienie. Co ciekawe, z powierzchni ziemi ma również zniknąć biegnąca w tym rejonie obwodnica Kleszczowa. Droga zostanie rozebrana jednak dopiero po wcześniejszym wykonaniu alternatywnej jezdni, którą ma być planowana „droga przez wkop”.

Jej bieg wyznaczono przez zwałowisko wewnętrzne Pola Bełchatów. Gotowy jest już projekt dla drogi, a gmina czeka na decyzję środowiskową, która ma zostać wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi do końca tego roku. Wówczas gmina będzie mogła wystąpić o wydanie zgody na realizację inwestycji drogowej, a następnie ogłosić przetarg.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy