Reklama

Reklama

Konflikt związkowców w PGE. Chodzi o zarobki i strajk

Opublikowano: wt, 18 sty 2022 12:55
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Konflikt związkowców w PGE. Chodzi o zarobki i strajk - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Kłótnia wśród związkowców w PGE. Organizacje związkowe z bełchatowskiej kopalni opublikowały list otwarty do przewodniczącego "Solidarności '80" w Betransie, który w ubiegłym roku zorganizował strajk w spółce. Pytają o jego zarobki, realizację postulatów strajkowych i donosy na innych pracowników. Co na to sam zainteresowany?

Reklama

Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie organizacje związkowe działające w kopalni, elektrowni czy też spółkach zależnych PGE pałają do siebie sympatią. Sami pracownicy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że często związkowcy rywalizują ze sobą o poparcie ze strony pracowników. Efekt jest taki, że często niestety zamiast "gry do jednej bramki", dochodzi do różnicy zdań i wzajemnych pretensji.

Świadkami takiej sytuacji w ostatnich tygodniach są pracownicy Betransu. To właśnie w tej spółce w ubiegłym roku doszło do strajku, który zorganizowała organizacja „Solidarność ‘80”. Dość nieoczekiwanie sprawa wróciła ponownie w rozmowach pracowników, a wszystko za sprawą… listu otwartego kilku organizacji związkowych z kopalni, które skierowały go bezpośrednio do szefa „Solidarności ‘80” w Betransie – Cezarego Stasiaka.

- Pracownicy spółki oczekiwali, z wielką nadzieją, na spełnienie zwłaszcza jednej obietnicy i to powtarzanej wielokrotnie – zapłaty za strajk. Niestety, do dziś na konto strajkujących w kwietniu (ub. roku – przyp. red.) pracowników nie wpłynęły obiecane przez Pana środki finansowe – napisali związkowcy w liście otwartym

Związkowcy pytają związkowca o... wynagrodzenie

W opublikowanym piśmie związkowcy z trzech organizacji: ZZPRC KWB BełchatówSolidarności ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego, pytają przewodniczącego Stasiaka m.in. czy otrzymał wyższą podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w porównaniu z pozostałymi pracownikami spółki, biorącymi udział w strajku, a także czy prawdą jest, że pracodawca wypłacił mu pieniądze za czas strajku, a innym pracownikom nie? W piśmie można przeczytać też pytania o realizację postulatów strajkowych m.in. dodatku stażowego i dodatku za pracę w odkrywce. Związkowcy z kopalni publicznie pytają szefa „Solidarności ‘80” czy jest „sygnalistą”. Co to znaczy? Jak tłumaczą, chodzi o złożenie zawiadomienia do PGE GiEK o kontrolę wobec pracowników, którzy mieli wątpliwości w sprawie rezultatów samego strajku.

Co na to sam zainteresowany? Cezary Stasiak nie kryje oburzenia i przyznaje, że to nic innego jak atak personalny na jego osobę. Jak dodaje, już wcześniej rozpowszechniana miała być plotka, że liderzy strajku dostali wysokie podwyżki od 500 do 1500 zł.

- To jest paskudne kłamstwo, a także oczernianie i szkalowanie mojej osoby oraz naszego związku – mówi Cezary Stasiak, przewodniczący „Solidarności ‘80”.

Dlatego, jak tłumaczy, Komisja Międzyzakładowa zwróciła się do Compliance w PGE GiEK przy ,,Betrans'' o wyjaśnienie całej sprawy. Zaznacza też, że podczas grupowych podwyżek nie otrzymał więcej niż pozostali pracownicy.

- Jeżeli wysokość mojego wynagrodzenia, która zapewniam nie odbiega od wysokości stawek innych pracowników z tym samym stażem i posiadanymi kwalifikacjami, a w niektórych przypadkach jest nawet niższe, tak bardzo interesuje panów przewodniczących wyżej wspomnianych związków, to mam propozycję, aby panowie ujawnili wysokość swoich wynagrodzeń wraz z dodatkami funkcyjnymi, wówczas i ja ujawnię wysokość swojego. Myślę, że to by zainteresowało pracowników naszej spółki, ale też kopalni – odpowiada na zarzuty Stasiak.

Pytany o wynagrodzenie za czas strajku przyznaje, że jest to rodzaj manipulacji ze strony związkowców kopalni, bo doskonale znają odpowiedź na to pytanie. Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, to zawsze przewodniczący lub osoba wskazana przez związek, ma prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

- O czym przewodniczący doskonale wiedzą, bo przecież sami z tego korzystają z tą różnicą, że w waszym przypadku z tego korzysta nie jedna, ale kilka osób – odpowiada Cezary Stasiak.

Co z postulatami strajkowymi?

Tłumaczy też, że postulaty dotyczące zwiększenia "stażowego" i wprowadzenia dodatku za pracę w odkrywce, zostały odłożone w czasie i związek „Solidarność ‘80” będzie wnioskował o ich wprowadzenie podczas rozmów płacowych w tym roku, o czym zresztą załoga była informowana w komunikatach. Jak dodaje, samo porozumienie przyniosło pracownikom najpierw 150 zł podwyżki w kwietniu, a później kolejne 100 zł we wrześniu oraz wzrósł o 5 zł dodatek o 5 zł /dzień  z 20 na 25 zł za pracę w systemie pracy trzyzmianowej ciągłej.

Cezary Stasiak zapewnia również, że zgodnie z prowadzonymi rozmowami w ramach rozliczenia niewypłaconych wynagrodzeń za dni strajkowe, zostaną wypłacone jednorazowe świadczenia w wysokości 500 zł brutto płatne do 15 stycznia i 300 zł brutto w lutym. Pieniądze te trafią jednak do wszystkich pracowników, a nie tylko strajkujących - choć w tym zakresie nie ma podpisanego jeszcze stosownego porozumienia .

- Na koniec chciałbym dodać, że nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani tym co udało nam się wywalczyć, jeżeli chodzi o wysokość wzrostu wynagrodzeń, ale paradoksalnie strajk przyniósł wiele dobrego:  poprzez sposób zarządzania, jak również w kwestii przychodów.  Szkoda, że stało się to kosztem pracowników strajkujących, którzy poprzez swoje zaangażowanie najpierw w referendum, a później podczas strajku pokazali, że nadszedł w końcu czas na zmiany i trzeba skończyć z tanią siła roboczą w PGE , a którzy nie otrzymali w pełni zwrotu swoich wynagrodzeń za dni strajkowe - mówi Cezary Stasiak. 

Strajk? "Porozumienie jest śmieszne..."

Końcowy rezultat strajku i to co udało się ostatecznie osiągnąć "Solidarności '80" podważają skonfliktowane z przewodniczącym Stasiakiem organizacje związkowe z kopalni. 

- Porozumienie, które zostało podpisane w ramach zakończenia strajku jest co najmniej śmieszne. Za sukces uznana została zgoda na warunki, które zostały uzgodnione i podpisane w miesiącu marcu (ub. roku - przyp. red.). Powtarzanie postulatów zgłaszanych przez nasze organizacje związkowe, np. wzrost dodatku systemowego, nie jest żadnym sukcesem p. Stasiak. Przewodniczący KM KNSZZ "Solidarność 80" świadczy nieprawdę i okłamuję załogę, która mu zaufała - uważają związkowcy z ZZPRC, Solidarności i ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego. 

Jak twierdzą, z informacji jakie zostały porzedstawione na spotkaniu związkowców z pracodawcą jasno i wyraźnie wynika, że nie ma żadnego porozumienia mówiącego, aby wspomniana premia 500 zł była zapłatą za strajk. 

Co na to Cezary Stasiak? Szef "Solidarności 80" podkreśla, że zarówno wzrost wynagrodzeń we wrześniu, jak i dodatkowe 500 zł w styczniu pojawiło się również w porozumieniu kończącym spór zbiorowy przez inne organizacje związkowe, a może to mieć związek z tym, że rozmowy były prowadzone w tym samym czasie i te propozycje były tożsame. 

Związkowcy z kopalni zaznaczają, że dodatkowe 300 zł premii w lutym dla załogi było na razie jedynie propozycją, a pisanie i obiecywanie pracownikom, że będzie wypłacona jest "wprowadzeniem niepotrzebnego zamieszania". Odnieśli się też do sprawy swoich wynagrodzeń. 

- Są one zgodne z obowiązującym w kopalni Zakładowym Układem Zbiorowym, w którym jest przepis regulujący, jakie wynagrodzenie otrzymują związkowcy na czas pełnienia funkcji - napisali związkowcy z KWB Bełchatów. 

Wygląda na to, że na zgodę między związkowcami przyjdzie jeszcze trochę poczekać, a póki co, pracowników prawdopodobnie czekają kolejne przepychanki słowne pomiędzy liderami związkowymi. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (48)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -2

  Prywatna inicjatywa

  Im jak zwykle mało, cały naród na nich płaci poprzez horrendalne ceny prądu. Tylko przejadaja pieniądze, żadnego skutecznego działania. Tylko daj i daj...

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -4

  Jan

  Według kalkulatora na 2022r 500zl brutto to 431zl ??

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

   Pik

   Warto się doszkolić i wtedy wypowiadać 🙂 nie zawsze wystarczy kalkulator …

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -3

  adamo

  Gandalf z felka sie rozprul na policji. Uwazajcie nie wiem jak duzo osob poszlo przez niego ale sie dowiem

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -14

  Nowe

  Co mają związki kopalniane do betransu ? Jak chcą się wypowiadać to niech powiedzą że to spółki zapierdalaj na ich wypłaty ,Barbórki , 13nastki itp. do roboty niech się wezmą.Dzelić załogę kolegów z branży przykre .

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

   Stare

   Ale półgłówków przyjmują do betransu haha

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -12

  związki kopalniane to lenie i krętacze !

  związki kopalniane atakują związkowca za to że miał jaja i ogłosił referendum i że ludzie strajkowali ,szczycą się że oni to "wywalczyli" bez tego...tylko że gdyby właśnie nie referendum i nie strajk , to pracownicy Betransu nic by nie dostali podwyżki albo jakiś mały jego część . wstyd w ogóle że związkowcy atakują związkowca...zamiast współpracow... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -2

  Czarujący

  Za strajk i tak nie zapłacą Dostaliśmy tyle ile PGE chciało dać a teraz jedni w styczniu 310 a drudzy 350 brutto jednorazowo i to nie za strajk

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -4

   qaz

   ja dostałem 274 zł

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -12

  Transik

  Chłopaki nie ma na co czekać, trzeba się przepisać do KONTRY. Nowy związek w Betransie a przewodniczący z jajami!

  • 4 miesiące temu | ocena +5 / -2

   Hit

   Hahaha

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -11

  Pracownik spółki 3 koła?

  Ile taki zwiazkowiec kopalni zarabia? 10 Koła ma ?

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -8

   Torfiorz

   Zależy który ale tak około 7 z tego co wiem

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -15

  Czarek brał udział

  Czarek przynajmniej brał udział w strajku a Związki kopalniane? Siedziały w pentagonie

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Czarek pieczarek

   Skąd ta wiedza? Z tego co wiem to gdy kopalniane związki prowadziły strajk w spółkach byli razem z pracownikami.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -3

  gumiś

  Kogo interesuje kto ile zarabia, chyba tylko nieudaczników życiowych, którzy do pracy się nie przykładają a tylko komuś w portfel zaglądają. Każdy zarabia na ile się zgodził podpisując umowę, w przeciwnym razie zmienia pracę. Najlepiej pisać głupoty i nieprawdziwe informacje.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -0

  Blokowy

  Najlepiej zarabiają sygnaliści, zawsze tak było. Taka ruda dycha z elektrowni za donoszenie dostała wysokie stanowisko i wielkie pieniądze.

  • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

   Grubas

   No nie tylko za donoszenie, za prowadzenie biura kadrowego itd. za inne pisowskie patologie. PIS to cwaniactwo, dziadostwo i złodziejstwo. Zero pozytywów. to moje zdanie.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -19

  Szkoda słów

  Czarek brał udział w strajku a Związki kopalniane niestety siedzieli w pentagonie

  • 4 miesiące temu | ocena +22 / -6

   nie jestem ze zwiazkow

   co z tego ze bral udzial w strajku jak nic nie zalatwil.Podwyzki zalatwily zwiazki kopalniane. Przez ten strajk chlopaki z umowami probnymi nie mieli przedluzonych umow a strajkujacy sa kilka stów w plecy

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -9

    Ja

    Człowieku gdyby nie strajk były by tylko puchy i nic więcej .. 2 lata prawie bez podwyżek a związkowcy kopalniani jakimiś porozumieniami się podpierają które nie są realizowane a prezesi zwłaszcza jeden śmieje się w twarz i niszczy firmę ... Wolę być kilka stów w plecy niż dymany i biedowal z uprawnieniami .

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -7

    Szanujący się obywatel

    Żeby nie referendum i strajk to nie było by nawet 150zł,gdy referendum pokazało że ludzie chcą strajku , to związki kopalniane w sobotę podpisały podwyżki,pytanie do mądrych ile ludzie w kopalni i elektrowni dostają podwyżki a ile ludzie w spółkach ?? Sam sobie każdy może odpowiedzieć :-/

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Już tyle spółek wydusił

  związkowy pasożyt.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -3

  Bezrobotny

  Bądźmy szczerzy, każdy kto ma prawo na Rogowcu ma lepsze życie, tyle, że jedni zarabiają mniej, inni więcej. Są dziedziny pracy, które o wiele mniej zarabiają i nawet nie wiedzą o waszych problemach....więc proponuję siedzieć cicho :)

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -16

  p.

  No ciekaw jestem ile taki związkowiec z KWB zarabia. Pewno ze trzy razy tyle co ten bidula z betransu. Do tego górnicza emerytura za siedzenie w klimatyzowanym biurze.

  • 4 miesiące temu | ocena +13 / -7

   ciekawy

   Po co ktoś pisze nieprawdę, w ustawie o emeryturach można przeczytać komu należy się górnicza emerytura. Związkowcom nie przysługuje i nigdy takiej nie mieli. Widać od razu że jest zazdrość, szkoda że nie prawdziwa i nie sprawdzona.

   • 4 miesiące temu | ocena +5 / -9

    Kadrowy

    Na pewno, a taki Tadeusz z Odkrywki to na jaką emeryturkę poszedł? Cały prawie czas siedział w Pentagonie.

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -11

  W spółce zarabia się na podstawowe wydatki A w związkach kopalnianych ?

  Może Związki kopalniane pokażą jakie mają miesięczne wypłaty?

  • 4 miesiące temu | ocena +7 / -12

   xx

   Popieram.

   • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

    Pracownik

    A po co wam to wiedzieć? Któryś zastąpi przewodniczących? Jak wy ledwo szkołę zawodową skończyliście a dobieracie do osób które REPREZENTUJĄ SPRAWY PRACOWNICZE. Byście mogli godnie żyć? Mało wam?

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -6

  Księgowa

  Ile osób strajkuje a ile się godzi z tym, że tak są robieni w CH...ja. Zróbcie konkretny stop a nie że 200 na waciki brutto i się godzita. Powinno być po tysiącu dla każdego a jak nie to niech leci ten i inny zakład na łeb na szyję . Praca ,była ,jest i będzie. Nie ma zakładów niezastąpionych .

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -5

  szofer

  W czym jest problem? W tym że ktoś od prawie roku obiecuje kasę której nie ma i nie będzie? Jak spółka może zapłacić za nie wykonywanie pracy, czy to by było w porządku wobec tych co wtedy pracowali? Dobrze że strajk nie trwał dłużej bo skończyło by się na większej stracie i większych zwolnieniach. Związkowcy z kopalni czy elektrowni zadbali o gw... Rozwiń

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -6

   baca

   Pewnie lepiej było nic nie robić i chodzić lejne 2 lata bez podwyżki bo pinidzy ni ma ..

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -14

  Prawda was wyzwoli

  Może panowi przewodniczący ujawnia swoje zarobki. Wtedy załoga będzie wiedziała czy walczą o interes swój czy ich.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -8

  jeż zalogowany

  .........trzeba skończyć z tanią siłą roboczą w PGE...... - to w PGE sie mało zarabia?. 8000 zł srednia w KWB Bełchatów należy do małych. ?

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -3

  Czy tak będzie?

  Niebawem duuuza restrukturyzacja spółek? Czy do pracy przyjdą pracownicy ze wschodu?

 • 4 miesiące temu | ocena +19 / -16

  Betransiak

  Ja już się wypisałem ze związków i polecam to zrobić każdemu! Zarówno jedni jak i drudzy są nic nie warci, szkoda tych paru złotych na składkę. Spółki są już spisane na straty, polecam do stosowania się według przysłowia "umiesz liczyć, licz na siebie". Pociotki i tak będą nadal wpychane do kopalni i na stanowiska, a cała reszta to tylko statyści-s... Rozwiń

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -12

   operator

   Dobrze że się wypisałeś bo takich pasożytów nie potrzeba w zadnym ze związków. Nikt nikomu nie kazał na siłę pracować w spółce. Ja pracuję kilkanaście lat i nie narzekam. Dzięki związkom zarabiam dużo więcej niż w marketach. Nigdzie od razu nie płacą kokosów, trzeba trochę stażu i nie jest źle. Jedź na zachód to zobaczysz ile zarobisz za parę godzi... Rozwiń

   • 4 miesiące temu | ocena +14 / -14

    Betransiak

    Widzę, że sami związkowcy odpisują tutaj. Boli was, że tak wielu otworzyło oczy i się wypisali. Co do naszych pensji to weź milcz lepiej, może i tobie wujek że związku załatwił stawkę, ale reszta niestety zarabia tyle, że niejedna kasjerka w markecie ma więcej! Ale spokojnie, eldorado już niedługo się skończy i będą wyrównane szanse!

 • 4 miesiące temu | ocena +19 / -0

  ziomek

  Szkoda, nikt nie powiedział że w strajku walczymy o honor a nie o pieniądze. Totalna klapa, ani honoru a portfel pusty.

  • 4 miesiące temu | ocena +23 / -0

   fizol

   Do dzisiaj żona mnie pyta kiedy zaległa kasa za kwiecień bo pożyczyła od teściowej, a jej trzeba oddać bo pamięć ma dobrą. Coś Czarek kręci, mógł powiedzieć że nie będzie zapłaty to bym się starał o kredyt.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -10

  komornik

  a co na to nowy wice prezes w BETRANS?

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -11

  Doltys

  Nie 500 a 309 taki dostałem przelew i proszę nie wprowadzac ludzi w błąd pozdrawiam związkowców z 28 grupami co o nas tak walcza

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -4

   Mateuszek

   Podziękuj za nowy ład!

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -5

   Ala

   Idź do szkoły, a może już za późno, jak Ty nie wiesz co to netto a brutto.

   • 4 miesiące temu | ocena +1 / -5

    Betans

    To może mi powiesz ile podatku pobrali. Jak ja dostałem 270zł.

 • 4 miesiące temu | ocena +22 / -0

  Bolek

  Konfliktu nie było i nie ma. Problem jest taki że ktoś sobie przypisuje zyski i zasługi za strajk, a tak naprawdę nikt ze strajkujących nie otrzymał zapłaty za strajk. Do tego jeszcze nie przedłużono umów i część straciła pracę a firma poniosła straty. To jest jedyny wątpliwy sukces strajku, tylko nikt nie chce o tym mówić głośno. Lepiej wmawiać na... Rozwiń

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -2

   Niki

   Bolek masz rację, szkoda że nie startujesz na wice - prezesa spółki to byś pogonił to towarzystwo do roboty a nie żale na forum.