Reklama

Reklama

Koncern PGE GiEK podjął decyzję w sprawie karczmy piwnej. Co z tegoroczną Barbórką?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koncern PGE GiEK podjął decyzję w sprawie karczmy piwnej. Co z tegoroczną Barbórką?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Spółka PGE GiEK zdecydowała, że w tym roku nie odbędą się karczma piwna i comber babski. Wygląda na to, że obchody Barbórki zostaną najprawdopodobniej mocno okrojone.

Reklama

Podobnie, jak przed rokiem, górnicy z bełchatowskiej kopalni nie usiądą do biesiadnego stołu podczas tradycyjnej karczmy piwnej, która poprzedza obchody barbórkowe. Koncern PGE GiEK odwołał równiez comber babski, na którym bawiły się pracownice kopalni. Spółka decyzję tłumaczy wzrostem zachorowań na COVID-19. 

- Z powodu trwającej pandemii koronawirusa i sukcesywnego wzrostu zakażeń w Polsce, podjęta została decyzja o rezygnacji z organizacji imprez okolicznościowych z okazji tegorocznego Dnia Górnika, czyli z karczmy piwnej oraz combra babskiego, a także spotkań z emerytami - mówi Iwona Paziak, kierownik biura komunikacji PGE GiEK. 

Karczmy piwne w Bełchatowie mają długą kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwsze biesiady górnicze odbywały się juz w latach 70. Co roku pracownicy kopalni bawią się przy stołach zastawionych krupniokiem i piwem. To właśnie podczas karczmy przyjmowani są do grona górników młodzi pracownicy, wykonując symboliczny "skok przez skórę". Najstarsi górnicy czyli tzw. "stare strzechy" nie żałują przy tym "młodym" uszczypliwości i żartów. Podczas zabawy nie brakuje również śpiewu i konkursów, stoły na karczmie zawsze są podzielone na lewą i prawę tablicę, a porządku i obyczajów pilnuje prezydium "w sprawach piwnych zawsze nieomylne". Często na górniczych biesiadach goszczą politycy. W poprzednich latach na karczmie gościli m.in. prezydenta Andrzej Dudę czy byłego premiera - Jerzego Buzka. 

Wciąż nie wiadomo do końca jak będą wyglądały tegoroczne obchody Barbórki w Bełchatowie. Czy odbędzie się uroczysta akademia i tradycyjny przemarsz górników ulicami miasta?

- Biorąc pod uwagę znaczenie Barbórki dla górników z Bełchatowa i Turowa, spółka zdecydowała o organizacji uroczystej mszy świętej w intencji Górnikówi i ich rodzin. Ostateczny kształt obchodów górniczego święta uzależniony będzie od sytuacji epidemicznej w kraju oraz obowiązujących restrykcji związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa - informuje Iwona Paziak. 

Koncern PGE GiEK o szczegółach organizacyjnych Barbórki ma poinformować w najbliższym czasie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy