reklama
reklama

Fragment ogromnej koparki z kopalni Bełchatów zawieźli do... Pałacu Kultury i Nauki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaKopalnie z Bełchatowa i Turowa przekazały górnicze eksponaty Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. W muzeum można obejrzeć m.in. pochodzący z Turowa skamieniały pień drzewa kopalnego, który liczy ok. 18 mln lat oraz ogromny czerpak z koparki kołowej pracującej w KWB Bełchatów.
reklama

Jak informuje koncern PGE GiEK, eksponaty w muzeum można oglądać na stałej ekspozycji prezentującej proces wydobycia i przetwarzania wysokoenergetycznych surowców, w tym m.in. węgla brunatnego. 

Ekspozycja w Narodowym Muzeum Techniki składa się z dwóch części zatytułowanych: „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych” oraz „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. Obie dedykowane są surowcom, które od wielu dekad stanowią fundamenty światowej energetyki m.in. ropie naftowej, węglowi kamiennemu i brunatnemu oraz gazowi ziemnemu.

Pień drzewa przekazany z Turowa liczy około 8 metrów długości, 1,5 metra szerokości i został wydobyty z centralnej części odkrywki, z głębokości około 200 m pod pierwotnym poziomem terenu. Jego szacowany wiek to około 16 do 18 milionów lat. Z kolei bełchatowska kopalnia przekazała muzeum czerpak z koła gigantycznej koparki.

reklama

Ekspozycję można zwiedzać od 17 grudnia 2022 r. w NMT w Warszawie, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki, przy Placu Defilad 1.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama