Reklama

Reklama

PGE chce stworzyć "bełchatowskie Mazury". Zdecydują jak będzie wyglądała kopalnia w przyszłości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

PGE chce stworzyć "bełchatowskie Mazury". Zdecydują jak będzie wyglądała kopalnia w przyszłości - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna chce przygotować koncepcję zagospodarowania terenów pogórniczych Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Spółka ogłosiła konkurs „Bełchatowskie Mazury z Energią”. W przyszłości ogromna kopalniana dziura ma zamienić się w największe sztuczne jezioro w Polsce.

Reklama

Według zapowiedzi kopalni wydobycie węgla z odkrywki Bełchatów ma zakończyć się w 2026 roku, a z Pola Szczerców dziesięć lat później, choć jak przyznają sami górnicy, może nastąpić to znacznie wcześniej. PGE od kilku lat wypłyca już „starszą” odkrywkę, która częściowo została zasypana, a jej zbocza zostały wyprofilowane pod przyszłą linię brzegową. W samym koncernie przyznają, że już rozpoczęto przygotowania do zalewania odkrywki. Na przykład w jej wschodniej części usypany został teren pod przyszłe plaże.

Już od kilku lat PGE zapowiada, że dwie kopalniane odkrywki po zakończeniu wydobycia, mają zmienić się w sztuczne jeziora. Napełnienie zbiorników rozpocznie się po zakończeniu wydobycia i pozostałych prac górniczych, które przygotują również do tego odkrywkę Szczerców. Według szacunków ma być to 2050 rok. Poziom lustra wody będzie stopniowo podnoszony jednocześnie w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców. Napełnianie wodami głębinowymi ma potrwać około 20 lat. Dwa sztuczne jeziora będą miały ok. 4 tys. hektarów powierzchni, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 metrów. To oznacza, że będą głębsze od Hańczy, która ma ponad 100 metrów głębokości.

Choć do powstania sztucznych zbiorników wodnych wciąż jeszcze daleka droga, to w koncernie PGE GiEK już myślą o tym, w jakim sposób zagospodarować pogórnicze tereny. W tym celu ogłoszono konkurs pod hasłem „Bełchatowskie Mazury z Energią” dla studentów wszystkich roczników studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury, górnictwa oraz ochrony środowiska.

- Jego celem jest wyłonienie najlepszej koncepcji zagospodarowania terenów pogórniczych Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów po zakończeniu wydobycia. Prace konkursowe powinny uwzględniać współczesne trendy proekologiczne w ujęciu architektonicznym, sposób powiązania z sąsiednimi terenami, powiązania z zewnętrznym układem komunikacyjnym, a także zaangażowanie zasobów lokalnej społeczności dla funkcjonowania zagospodarowanego terenu, między innymi pod względem miejsc pracy, jak i rekreacji - informuje PGE GiEK. - Twórcy projektów w swoich pracach powinni mieć na uwadze również możliwości wykorzystania oraz produkcji energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych.

Prace konkursowe można zgłaszać do 20 marca. Na zwycięzców czekają nagrody. Autor najlepszej pracy konkursowej otrzyma 20 tys. zł, a uczelnia 10 tys. zł. Natomiast kwotę 10 tys. zł przeznaczono dla autora wyróżnionego projektu i 5 tys. zł dla uczelni. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy