Reklama

Reklama

Będą podwyżki w bełchatowskiej kopalni? Górnicy chcą więcej zarabiać, bo wzrosło wydobycie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Będą podwyżki w bełchatowskiej kopalni? Górnicy chcą więcej zarabiać, bo wzrosło wydobycie - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Trzy organizacje związkowe z KWB Bełchatów wystąpiły do dyrekcji o podwyżki dla załogi. Związkowcy argumentują to, wyższym niż planowane, wydobyciem węgla. Jakiego wzrostu wynagrodzeń oczekują górnicy?

Reklama

Planowane na 2021 rok wydobycie węgla w bełchatowskiej kopalni szacowane było na poziomie 30 milionów ton. Jak podali związkowcy, w pierwszym półroczu wydobyto już 18 mln ton, czyli znacznie więcej niż wcześniej zakładano. Z ich wyliczeń wynika, że przy obecnym tempie pracy w kopalni, do końca tego roku z odkrywki koparki wydobędą aż 36 mln ton czyli 130 proc. planu.

- To napawa optymistycznie, patrząc w przyszłość, dlatego nasze żądania są realne do zakładanych planów, co daje podstawę do zwiększenia zaproponowanego przez nas wynagrodzenia – poinformowali związkowcy.

Według organizacji związkowych z KWB Bełchatów, to daje podstawy do wzrostu wynagrodzeń pracowników. Trzy związki: MZZ „Odkrywka”, ZZ „F1” oraz „Sierpień 80”, wystąpiły w ostatnich dniach do dyrektora kopalni z propozycją wzrostu wynagrodzeń. Jakie żądania pojawiły się w piśmie związkowców? Domagają się przeszeregowania całej załogi od 1 lipca o jedną kategorię zaszeregowania osobistego, podniesienia premii z 5 do 10 proc., a także przeszeregowania indywidualnego 20 proc. stanu załogi od 1 grudnia 2021 roku.

- Nie mamy zatem skrupułów by żądać od pracodawcy wprowadzenia zaproponowanej przez nasze organizacje związkowe formy wzrostu płac, nie mamy też wątpliwości, że sytuacja finansowa Oddziału KWB Bełchatów jest stabilna i pozwala na taki ruch płacowy – poinformowały związki zawodowe z kopalni.

Przypomnieli jednocześnie, że w KWB Turów już w kwietniu zostało podpisane ze wszystkim związkami zawodowymi porozumienie płacowe na 2021 rok. Tymczasem w bełchatowskiej kopalni negocjacje utknęły w martwym punkcie. Związkowcy ostrzegają, że jeśli postulaty w sprawie podwyżek pozostaną bez odpowiedzi, to wówczas rozpoczną spór zbiorowy w kopalni.

W bełchatowskiej kopalni, w zależności od zaszeregowania górnika i stażu pracy, zarobki pracowników wahają się średnio od 4 do nawet 6 tys. zł na rękę. Górnicy podkreślają, że pomimo wciąż dużego wydobycia w kopalni, stan załogi systematycznie się zmniejsza i jest coraz mniej rąk do pracy. Dlatego podwyżki są uzasadnione. Obecnie w bełchatowskiej kopalni pracuje ok. 4,6 tys. osób. Warto jednak zauważyć, że część prac na terenie KWB Bełchatów wykonują również pracownicy spółek zależnych. 

Według najnowszych prognoz zatrudnienie w bełchatowskiej kopalni w najbliższej dekadzie będzie znacząco spadać. W opublikowanym w czerwcu tego roku projekcie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformcji województwa łódzkiego wyliczono, że do 2030 roku liczba górników zmniejszy się o blisko 2 tys. z obecnego stanu do 2661 zatrudnionych. Więcej na ten temat w artykule pt. Policzyli ile ubędzie miejsc pracy w kopalni i elektrowni...

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy