Reklama

Reklama

Kontrowersje wokół wyborów do rady PGE GiEK. Zwycięski kandydat: ''jestem niewygodny''

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kontrowersje wokół wyborów do rady PGE GiEK. Zwycięski kandydat: ''jestem niewygodny'' - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia PGE GiEK unieważnia wybory przedstawicieli załogi do rady nadzorczej i chce wyznaczyć nowy termin. Jeden ze zwycięzców nie przebiera w słowach, bo jak mówi, jest "osobą niewygodną" dla PGE. Jak koncern tłumaczy swoją decyzję?

Reklama

Kazimierz Suchcicki od wielu lat pracuje w bełchatowskiej kopalni. W przeszłości był miejskim radnym. W zakończonych wyborach do rady nadzorczej PGE GiEK poparło go 2333 pracowników. To był drugi wynik, który powinien dać mu przepustkę do miejsca w radzie, bo według regulaminu zasiadają w niej dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Pierwszy wynik uzyskał Adam Żuk z KWB Turów, zdobywając 2898 głosów. 

Po podliczeniu wyników, koncern wyborów od razu jednak nie uznał. Problemem okazała się zbyt niska frekwencja, a nad sprawą pochylili się prawnicy spółki. Według Suchcickiego takie działania to "łamanie praw, dobrych praktyk i ograniczenie swobód pracowniczych", a także próba manipulacji ze strony PGE.

- W regulaminie wyborczym, który sami ustanowili, jest wyraźnie napisane, że za kandydata wybranego w drugiej turze wyborów uważa się osobę, która uzyskała największą liczbę ważnie oddanych głosów. Powyższe reguluje paragraf 46 pkt 4 ust. 3) i i pkt 5. zdanie 2. Nie ma tam żadnego odnośnika o wymaganej frekwencji w drugiej turze. Uważam, że jest to wyraźna nadinterpretacja prawa i ewidentne złamanie regulaminu i statutu spółki - przekonuje Kazimierz Suchcicki.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę pandemiczne obostrzenia i pracę zdalną, na jakiej jest obecnie wielu pracowników, to frekwencja w drugiej turze i tak była imponująca. 

Jak podkreśla, takie działania PGE GiEK mogą być związane z jego kandydaturą. Według Suchcickiego, osoby zasiadające w zarządzie i radzie nadzorczej uczynią wszystko, aby uniemożliwić mu dostanie się do rady. 

- Tym sposobem będą mogli bez przeszkód realizować szkodliwe dla naszych podmiotów projekty. Doskonale wiedzą, że jestem osobą nieuległą i tym samym niewygodną dla panujących układów, która nie boi się trudnych wyzwań i walki o prawa pracowników.  Dla obecnej rady nadzorczej jest to sytuacja niewygodna, bo woleliby inną, najlepiej bardzo spolegliwą osobę, które będzie podpisywać wszelkie uchwały bez żadnych uwag – mówi Kazimierz Suchcicki.

Twierdzi, że jeśli wybory zostaną unieważnione, to o sprawiedliwość jest gotów walczyć nawet w sądzie. 

- Jeśli chcą konfliktu, to będą go mieć na własne życzenie – mówi Kazimierz Suchcicki.

Wygląda na to, że spór pomiędzy kandydatem i PGE będzie narastał, bo koncern najprawdopodobniej nie uzna wyborów. PGE GiEK podało, że według wstępnych wyników frekwencja w drugiej turze wyniosła 48,8 procent. Zdaniem spółki, w takiej sytuacji wynik wyborów nie jest wiążący.

- Oznacza to, że nie zostały spełnione przesłanki wskazane w Statucie Spółki oraz Regulaminie Wyborów, zgodnie z którymi wynik wyborów jest wiążący pod warunkiem udziału w nich co najmniej 50 proc. wszystkich pracowników – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK. 

Jak zaznacza, w konsekwencji wyniki drugiej tury wyborów przeprowadzonej w dn. 19-22 kwietnia 2021 r. nie dają podstaw do powołania dwóch przedstawicieli załogi PGE GiEK do Rady Nadzorczej Spółki.

- Biorąc powyższe pod uwagę oraz mając na celu zapewnienie partycypacji pracowniczej w organach Spółki, konieczne będzie powtórne przeprowadzenie procesu wyborczego Członków Rady Nadzorczej PGE GiEK S.A. - mówi Sandra Apanasionek.

Koncern planuje, aby kolejne wybory przedstawicieli załogi w radzie nadzorczej były zorganizowane w najwcześniej w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Dokładana data będzie zależna od sytuacji epidemicznej. 

Według Suchcickiego, takie stawianie sprawy to również łamanie regulaminu, bo wybory w przypadku ich unieważnienia, powinny odbyć się w ciągu miesiąca. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy