Reklama

Reklama

Kolejne dzikie ptaki w Elektrowni Bełchatów. Za każdym razem wybierają sobie właśnie to miejsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejne dzikie ptaki w Elektrowni Bełchatów. Za każdym razem wybierają sobie właśnie to miejsce - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Kopalnia i Elektrownia Pisklęta sokołów wędrownych przyszły na świat na terenie bełchatowskiej elektrowni. To kolejne dzikie ptaki, które wykluły się na terenie zakładu. Zwierzęta są obserwowane za pomocą kamery przez ornitologów. Co ciekawe, para sokołów za każdym razem w elektrowni wybiera sobie to jedno szczególne miejsce do założenia gniazda.

Reklama

Warto przypomnieć, że to kolejne osobniki sokoła wędrownego, jakie wykluły się na terenie Elektrowni Bełchatów. Drapieżniki zadomowiły się w zakładzie w 2019 roku. Para sokołów wędrownych zrobiła sobie wówczas gniazdo na wysokości 75 metrów na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych, którą dociera węgiel transportowany taśmociągami do kotła parowego. Wygląda na to, że to właśnie ten obiekt elektrowni, te piękne ptaki upatrzyły sobie w szczególny sposób. W kolejnych latach, jak i również w tym roku, to właśnie to miejsce wybierały sobie do wychowania małych pisklaków.

Tym razem wykluły się trzy sokoły, które są obserwowane przez ornitologów.

- Bełchatowskie sokoły wędrowne są obserwowane przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy na żywo podglądają jak powiększa się sokola rodzina. Będzie to piąty kontrolowany lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów – informuje PGE GiEK.

Warto podkreślić, że ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy w 2019 roku wypatrzyli sokoły wędrowne w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla sokolej rodziny. Ptasi domek – drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda została zainstalowana w 2020 roku.

Para sokołów wprawdzie nie korzysta jeszcze z nowego domku lęgowego, ale co roku powraca do elektrowni i wybiera... galerię nawęglania. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy