Reklama

Reklama

Inflacja górnikom i energetykom niestraszna? PGE zgodziło się na propozycję związkowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Inflacja górnikom i energetykom niestraszna? PGE zgodziło się na propozycję związkowców - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związki zawodowe podpisały porozumienie, które zagwarantowało pracownikom centrali i oddziałów PGE GiEK wypłatę jednorazowego świadczenia inflacyjnego. O jakiej kwocie mowa?

Reklama

Górnicy i energetycy dostaną dodatkową premię, czyli tzw. jednorazowe świadczenie inflacyjne. Organizacje związkowe zrzeszone w Społecznych Radach Konsultacyjnych wydobycia i wytwarzania poinformowały, że zostało podpisane porozumienie z zarządem PGE. Pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, ale również elektrowni w Opolu, Turowie, Rybniku i Dolnej Odrze, kopalni w Turowie, a także centrali spółki, otrzymają w sumie po 7 tys. zł, co ma podratować budżety domowe i zrekompensować załodze malejącą wartość zarobków na skutek szybującej inflacji. Jak informują związkowcy, pierwsza część kwoty (6 tys. zł) już została wypłacona z wynagrodzeniem za miesiąc lipiec. Pozostałą pracownicy otrzymają z wypłatą za miesiąc październik.

- Niezależnie od uzgodnionego jednorazowego świadczenia inflacyjnego, wynegocjowany został wyższy wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rok 2022, który zostanie zrealizowany w osobnym Porozumieniu z Pracodawcą, na podstawie porozumienia siedmiu organizacji związkowych z kwietnia bieżącego roku – informują związkowcy.

Związkowcy zaznaczyli jednocześnie, że nie poparli propozycji przedstawionej przez PGE, dotyczącej przeszeregowania o jedną kategorię wszystkich pracowników od września tego roku. Jak tłumaczą, takie rozwiązanie nie wyczerpuje „żądań wzrostu płac na cały 2022 r.”.

Związkowcy w zamian przedstawili pracodawcy projekt porozumienia płacowego na drugie półrocze, w którym domagają się wzrostu wynagrodzeń poprzez przesunięcie w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego na konkretnych pozycjach, co jak tłumaczą, będzie skutkować wyższymi podwyżkami dla pracowników na niższych kategoriach zaszeregowania.

- Jednocześnie informujemy, że wystąpiliśmy do pracodawcy o przygotowanie nowej tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, która w przyszłości umożliwi wzrost wynagrodzeń w jednakowej wysokości dla pracowników kopalni – zaznaczyły w komunikacie związki zawodowe.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca porozumienie z PGE podpisały trzy inne związki zawodowe, które wiosną tego roku nie zgodziły się na częściowe podwyżki. Po długich negocjacjach, MZZ „Odkrywka" z KWB Bełchatów, MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów wyraziły zgodę na propozycję PGE.

Jak mówili związkowcy, pracownicy mogli liczyć na około ponad 10 proc. podwyżki do pensji zasadniczej. Do wcześniej zaproponowanych 6,6 proc. podwyżki, koncern dołożył bowiem jeszcze 3,6 proc. Do podwyżki miała jeszcze dojść kwota jednorazowej rekompensaty w związku z inflacją.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy