Reklama

Reklama

Gorąco w kolejnej spółce zależnej PGE. Chcą podwyżek i dodatków za pracę w odkrywce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gorąco w kolejnej spółce zależnej PGE. Chcą podwyżek i dodatków za pracę w odkrywce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Trwa referendum strajkowe w spółce Betrans. Pracownicy od wielu miesięcy domagają się podwyżek. Czy zdecydują się na akcję protestacyjną?

Reklama

Atmosfera w spółce Betrans robi się coraz bardziej nerwowa. Cierpliwość skończyła się pracownikom, którzy od wielu miesięcy domagają się podwyżek. Wnioski i żądania załogi pozostają jednak bez odpowiedzi. Związek zawodowy „Solidarność 80” na początku 2020 roku złożył wniosek o wzrost wynagrodzeń dla pracowników.

- Niestety Zarząd Spółki nie wyraził woli prowadzenia rozmów płacowych tłumacząc to trudną sytuacją ekonomiczną spółki i pandemiczną w kraju, czym zostaliśmy zmuszeni do wszczęcia sporu zbiorowego z pracodawcą, który został wszczęty w sierpniu ubiegłego roku – mówi Cezary Stasiak, przewodniczący KNSZZ „Solidarność 80” w Betransie.

Zaznacza, że spór zbiorowy prowadzony był zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i każdy jego etap został przeprowadzony. Jak podkreśla, zarówno rokowania, jak i mediacje nie przyniosły niestety oczekiwanego rezultatu.

- Pracodawca nie przedstawił żadnej propozycji wzrostu wynagrodzeń, wobec czego w styczniu bieżącego roku został spisany protokół rozbieżności i przeszliśmy do ostatniego etapu sporu czyli referendum – mówi Cezary Stasiak.

Jakie są postulaty związkowców? Żądają wzrostu wynagrodzeń o kwotę 260 zł do 360 zł brutto czyli średnio 320 zł brutto od 1 stycznia 2021 roku dla wszystkich pracowników centrali spółki. Załoga domaga się też większego dodatku za pracę w systemie pracy trzyzmianowej ciągłej i systemie pracy równ. do kwoty 25 zł/dzień od 1 stycznia 2021 roku. Pracownicy chcą też podniesienia dodatku stażowego z 3 do 4 proc., który przysługuje pracownikom po dwóch latach pracy oraz z 1 do 2 proc. na każdy następny rok, a także wzrostu maksymalnej wysokości tego dodatku z 20 na 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Związkowcy postulują też wprowadzenie dodatku do pracy na odkrywce.

Rozgoryczenia obecną sytuacją w spółce nie kryją również sami pracownicy, którzy zapowiadają, że będą walczyć o większe zarobki nawet strajkując. 

- Pracodawca zobowiązywał się, że zarobki w spółce będą na takim poziomie jak średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw, a niestety tak nie jest. Wszystko w sklepach drożeje, inflacja idzie do góry, a pracownicy obiecanych podwyżek nie dostali ani w tamtym roku, ani również w obecnym - mówi anonimowo jeden z pracowników Betransu. 

Na początku lutego związkowcy powołali Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Od 22 lutego trwa referendum w Betransie, w którym pracownicy mogą się opowiedzieć za strajkiem lub przeciwko. Głosowanie potrwa do 5 marca, a ogłoszenie wyników zaplanowano pięć dni później.

- Jeśli przynajmniej połowa załogi weźmie udział w referendum, z czego ponad połowa opowie się za strajkiem w przypadku nie spełnienia żądań (...), a pracodawca nadal nie wyjdzie z propozycją wzrostu wynagrodzeń, która mogłaby być przez pracowników zaakceptowana, to będziemy przygotowywać się do strajku, co jest ostatecznością – mówi Cezary Stasiak.

Jak do żądań załogi odnosi się PGE GiEK? Koncern poinformował, że podczas prowadzonych mediacji zaproponował związkowcom wypłatę jednorazowej premii dla wszystkich pracowników - na pozwalały możliwości ekonomiczne spółki Betrans. Podkreśla jednocześnie, że powrót do rozmów mógłby nastąpić do końca pierwszego kwartału tego roku, po planowanym zawarciu przez Betrans stosownych umów na świadczenie usług w ramach GK PGE w 2021 roku. 

- Strona Pracodawców deklaruje dobrą wolę w rozmowach i potrzebę kontynuacji dialogu społecznego, celem uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie wzrostu wynagrodzeń, uwzględniającego sytuację ekonomiczno-finansową Spółki - mówi Sandra Apansionek, rzecznik prasowy PGE GiEK. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy