reklama
reklama

Francuzi w zakładach PGE. O czym rozmawiali z prezesem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum PGE GiEK

Francuzi w zakładach PGE. O czym rozmawiali z prezesem? - Zdjęcie główne

foto Archiwum PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaEkipa telewizyjna francuskiego kanału TF1 odwiedziła kopalnię i elektrownię Bełchatów. Podczas spotkania z prezesem PGE GiEK, zagraniczni dziennikarze dopytywali o transformację energetyczną regionu i sztuczne jeziora, które powstaną w miejscu kopalnianych odkrywek. Materiał o Bełchatowie ukaże się w jednym z najważniejszych francuskich programów informacyjnych.
reklama

Elektrownia Bełchatów to największa w Europie tego typu instalacja opalana węglem brunatnym. Podobnie rzecz ma się z Kopalnią Węgla Brunatnego Bełchatów, która jest jedną z największych na Starym Kontynencie. Ogromny kompleks należący do Polskiej Grupy Energetycznej czeka jednak powolne wygaszanie. Wszystko za sprawą transformacji energetycznej i polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Wyłączanie bloków w elektrowni ma rozpocząć się już w 2030 roku i potrwa przez sześć lat. Według zapowiedzi PGE GiEK kopalnia swoją działalność ma zakończyć między 2035 a 2038 rokiem.

Francuzi z wizytą w Bełchatowie

Plany wygaszenia energetycznego kolosa to ogromy problem dla regionu bełchatowskiego. Kopalnia i elektrownia obecnie dają pracę dla blisko 7 tys. osób. Kolejne pięć tysięcy zatrudnionych jest w spółkach zależnych PGE, działających wokół kompleksu Bełchatów. Koniec produkcji prądu i wydobycia węgla oznacza więc likwidację tysięcy etatów, a dla całego regionu widmo bezrobocia i zapaści gospodarczej. Szansą na uratowanie wielu miejsc pracy ma być elektrownia jądrowa. Bełchatów wymieniany jest jako jeden z głównych kandydatów dla ulokowania drugiego atomu. Za pomysłem mocno lobbują samorządowcy, związkowcy i oczywiście koncern PGE GiEK.

reklama

Nie ulega więc wątpliwości, że najbliższe lata dla Bełchatowa to czas ogromnych zmian. Okazuje się, że energetyczna rewolucja wzbudza zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. W ostatnim czasie kopalnię i elektrownię odwiedziła francuska telewizja TF1 (Télévision Française 1) - największy prywatny kanał telewizyjny we Francji, którego dziennikarze spotkali się z prezesem koncernu PGE GiEK – Jackiem Kaczorowskim. Pytali o transformację energetyczną m.in. inwestycje w OZE, nie zabrakło również tematu elektrowni jądrowej. Francuska telewizja dopytywała również o plany zagospodarowania odkrywek po zakończeniu wydobycia węgla i zamianę ich w sztuczne jeziora.

Ogromne odkrywki zamienią w sztuczne jeziora

Prace przygotowawcze związane z rekultywacją odkrywki Bełchatów prowadzone są już od kilku lat. Ogromne wyrobisko obecnie jest wypłycane. Przypomnijmy, że w szczytowym momencie prac górniczych Pole Bełchatów miało ponad 300 metrów głębokości, przy czym samo jezioro ma mieć głębokość około 170 metrów. Do wypłycenia odkrywki potrzebne są ogromne ilości ziemi, czyli tzw. nadkładu, który obecnie jest transportowany z sąsiedniego Pola Szczerców. Później będą prowadzone prace przy formowaniu skarp, których nachylenie będzie łagodzone, będą one też umacniane i zabezpieczane. Po zakończeniu robót, rozpocznie się wypełnianie odkrywki wodą, które będzie polegało na stopniowym ograniczaniu odwodnienia, co będzie skutkowało wypełnianiem się wyrobiska wodami głębinowymi. Jednocześnie do wyrobiska kierowane będą wody pochodzące z cieków powierzchniowych.  

reklama

Koncesja na wydobycie węgla z odkrywki Bełchatów obowiązuje do końca 2026 roku. Obecnie w wyrobisku pozostało już niewiele węgla, bo zaledwie nieco ponad 2 miliony ton. Według zapowiedzi dyrektora kopalni wydobycie ostatnich ton węgla planowane jest do końca trzeciego kwartału przyszłego roku. Później surowiec do elektrowni Bełchatów będzie dostarczany już tylko z odkrywki Szczerców, która koncesję na wydobycie ma do 2038 roku, która również ma zostać zamienione w sztuczne jezioro.

Ekipa francuskiej telewizji odwiedziła również jedną z byłych kopalń na Śląsku, której infrastruktura dziś wykorzystywana jest do celów turystycznych. Materiał o Bełchatowie ukaże się w głównych wiadomościach „Le Journal de 20 Heures", jednym z najważniejszych programów informacyjnych we francuskiej telewizji. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo